15 Kasım 2014, 11:21 - 
Seyreyle Kayyum ile Hayatı

Seyreyle Kayyum ile Hayatı

içimizde anlatmak isteyip de anlatamadığımız....

Bazı zamanlar vardır duygularımızı dile getirmekte zorlandığımız, içimizde anlatmak isteyip de anlatamadığımız. Her seferinde duvara dayandığımı hissettiğim, her seferinde yeni bir perdeyi araladığım ve ruhumda hissedebildiğim esma deryasında işte bu sefer gerçekten duvara dayandım diyebilirim. Yüzleştiğim sonsuzluk hiç bu kadar sonsuz olmamıştı. Gözlerimin bugüne kadar aslında görmediğini ilk defa fark ettim, aldığım nefesin ilk kez ciğerlerime dolduğunu santim santim  hissettim ve ilk kez yaşam dediğimiz olgu bir anlam kazandı.

Evet; çoğumuz ebediyete kadar bu duyguları yaşamanın peşinde koşmuşuzdur. Sürekli iç dünyamızda sorguladığımız ve hayatın anlamı ile ilgili soruların cevaplarını bulamadığımız anlarımız olmuştur. Özellikle de bu zamanda çevremizde akıp giden hayatların pervasızlığı da buna eklenince nereye ait olduğumuzu bile unutuverir ve artık herkes nasıl yaşıyorsa, ne için yaşıyorsa global düzenin içinde yerimizi alır ve farkındasızlığımızla zamanın boşluğunu doldurmaya çalışırız.

Oysa; yaşadığımız alem içerisindeki enginliğin tek bir damlası bile ruhumuzun ihtiyacı olan her türlü boşluğu doldurmaya yetecekken, o damlayı deryadan çıkaramayıp ruhumuzun susamışlığını gideremediğimizdendir yaşama öfkelenmemiz. Bu öfkeyi bir damla ile dindirmeye ne dersiniz?

Bak ve gör şimdi! Yaratılandan yaratıcıya doğru çıkılan öyle büyük bir ummanın içinde yol almaya başladığımızda ise yaratılanların en küçük zerresinden en büyük kütleden hiçbir farkının olmadığını görebiliriz. Her bir zerre, her bir kütle kendisi ve çevresi içerisinde deryaya döner durur mevlevi misali ve her biri önce kendi bünyesine, sonra ait olduğu çevresine, ardından hizmet edeceği yöne ve en sonunda bağlı olduğu zincirin diğer halkasına bağlanıp hal dili ile kainat kitabı içerisinde yerini alır.

Güneş olması gereken büyüklükte, olması gereken uzaklıkta ve olması gereken ölçülerde ve olması gereken yerlere olması gereken ısıyı yönlendirerek dünya etrafında görevini yapıyor, sayısızca yağmur tanesi yeryüzüne ulaşıncaya kadar birbirine değmeden toprağa kavuşuyor, hayvanlar ve bitkiler aleminde de bu muazzam düzeni görebilir ve her yaratılmışın en olması geren yerde ve en olması gereken zamanda, en olması gereken bir surette ve en olması gereken yerlere hizmettedir. Her biri ayrı bir bilim ve her biri ayrı bir sanattır. Dünyanın  neresine gidilirse gidilsin vazifesi değişmez lakin yaratılanların tek bir zerresi yok olursa tümden her şey yok olur ve yok oluruz.

Evet şimdi kendini gerçekten şanssız mı hissediyorsun? O halde devam edelim. Her kelimenin tek bir anlamı olmadığı gibi, Küre-i arz'da bulunan her varlık tıpkı bir zincirin halkaları gibi bağlıdır birbirine. Oysa bizler çevremizdeki her bir nesneye bakarken varlığımızın devam etmesi için de bir parçanın diğer parçaya muhtaç olduğunu temaşa edememekteyiz. Örneğin; susadığımızda bunu gidermek için suya ihtiyacımız vardır, su tek başına hiçbir şey ifade etmez, oysa; bir oksijen atomu ile ona bağlanan iki hidrojen atomunun Kün fe yekün (Ol der ve olur) emri ile Rabbinin ismini zikredip bir araya gelmesi lazımdır. Şimdi kısa bir süreliğine oksijenin yaratıcımız tarafından yok edildiğini düşünelim ihtiyacın olan su artık oluşamayacak ve kısa süre sonra tüm canlılar ve sen yok olacaksın. İşte senin hayatta durabilmen için bütün her şey Allah'ın Kayyumiyet kanuna bağlıdır. Böyle bir durumda artık şanssızlıktan ve haksızlığa uğratıldığın düşüncesinden bahsedilmemeli öyle değimli?

Dün bir nutfe iken, ete ve kemiğe bürünüp, fikrimize bu kainat kitabını okuma gücü veren Rabbimize hamd zamanıdır şimdi...

İsm-i Kayyum tecellisinin sonsuzluğunda kaybolma lazımdır şimdi...

Gördüklerimizde kalbimize ve ruhumuza bu ince sanatları büyük bir zenginlik ve ikram olarak hissetmek lazımdır şimdi...

Allah kulu olmanın güzelliklerini  seyreyleyip yaşama başlama zamanı şimdi...YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Özgül GELİR HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ZEKAT , FİTRE VE ORUÇ FİDYESİ KİMLERE VERİLİR?
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim