20 Ekim 2015, 11:13 - 
Zıtların Dünyası

Zıtların Dünyası

Dünyadaki durumumuz denizde yaşayan balıkların sudan habersiz yaşayışlarına benzer

Burası zıtlıklar dünyası. Her şeyin bir zıddının var olduğu bir dünya burası. Zıtlık ne kadar net, idrak o kadar berrak!

 

Hani karların üstüne düşmüş kömür parçasını kolayca görebiliriz de kar üstünde zıplayarak dolaşan bembeyaz tavşanı gözlerimiz bir türlü seçemez ya! Siyaha karşılık beyaz, doğruya karşılık yanlış, sevgiye karşılık nefret var dünyamızda. Kavramları algılayış kabiliyetimiz ise ancak o kavramların zıddını bilmemizle mümkün. Zifiri karanlık bir dünyada yaşasaydık, ne karanlığın ne demek olduğunu bilebilirdik, ne de aydınlıktan haberdar olabilirdik.

 

 

Dünyadaki durumumuz denizde yaşayan balıkların sudan habersiz yaşayışlarına benzer. Bir gün suda yaşayan genç balıklar, bilge balığın kapısına giderler ve ona "Bilge balık, dünyada Su diye bir şey varmış. Bize anlatsana su nasıl bir şeydir?" diye sorarlar. Bilge balık genç balıklara "Suyu size anlatabilmem için önce susuzluğu göstermem gerek" diye cevap verir. Her yanı sularla çevrili bir ortamda yaşayan balıklar ne zaman ki sudan başlarını uzatıp havayla tanışırlar, işte o zaman susuzluğu gördükleri için sudan haberdar olmuşlardır.

 

Mevlana Fihi Mâ Fîh adlı eserinde bu konudan şöyle bahseder.

 

"Yüce Allah emri irade ettiği gibi nehyi de irade eder. Emir, emredilen şeyin istenmesi unsurunu; nehiy ise yasak edilenin terki talebini içerir. Mesela karnı aç bir kişiye helva ye, şeker ye denemez; dense bile bu emir olmaz. Çünkü emirde kişinin hoşlanmadığı bir şeyi yapması söz konusudur. İnsana taş yeme, diken yeme dense bu da doğru olmaz. Hayrı buyurmanın ve şerri yapma demenin doğru olması için şerri yapmak isteyen birinin bulunması şarttır. Böylesine birinin varlığını dileyiş de şerri dilemektir; fakat Allah şerre razı olmaz, olsaydı hayrı buyurmazdı."

 

Bu şuna benzer. Doktor, hekimlik marifetini gösterebilmek için insanların hastalanmasını ister. Fakat insanların hastalanmasına razı değildir. Razı olsaydı onlara ilaç vermez, onları tedavi etmezdi. Ya da bir öğretmen bilgisiz kişiler bulmayı diler. Bunu diler çünkü bilmeyene bildiklerini öğretecektir. Bir şeyi dilemek, o şeye gerekli olan şeyleri de dilemektir. Bilgisizliğe razı olmaz, olsaydı öğretmezdi.

 

İnsan da böyledir. Kötülükleri diler fakat onlara razı olmaz. Bunları nefsinden gidermeye çalışır durur. Bütün hayırları istese, şerleri gidermek de hayırlardan bir hayır olduğu için şu halde şerri gidermeyi de istiyor demektir. Şerri gidermek, şerrin bulunmasıyla mümkündür. Örnek mi? İnsan inanmayı, inançlı olmayı ister. Ama inanmak küfürden sonra mümkündür. Demek ki küfür, iman için gerekli şeylerdendir. İşte bu yüzden Musa'nın yanına bir Firavun, İbrahim'in yanına bir Nemrut ve Muhammed (s.a.v)'in yanına bir Ebu Cehil gereklidir.

 

Edebi en iyi edepsizlerden; susmayı gereksizce konuşanlardan öğrenebiliriz. İnsan ve kâinat Allah'ın cemâli ve celâli tecellilerinin ve zıtlığın sergi alanıdır. Allah'ın sıfatları ebedi olduğuna göre bu zıtlıklar da kıyamete kadar devam edecek. Öyleyse bize düşen hak ve hayra yönelmek, batıl ve şerden yüz çevirmektir. Zaten İslâm nazarında mesul olan şahsın idrâkı ancak zıddı kavrayabildiği kadardır.

 

Suçlar olmasa bağışlayıcı da olmazdı, düşmanlık olmasa dostluk bilinmezdi, sen olmasan ben kendimi nasıl bilecektim? Zıtlıkların sebebi Cenâb-ı Hak'ın "câmiu'l-ezdâd", yani zıt sıfatlara sahip bulunmasıdır. Fakat asıl mesele şudur:

 

Ey insan, dünyadan birbirine zıt iki ses gelir. Acaba senin kalbin bunlardan hangisini almaya müsaittir?.."YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Şebnem PİŞKİN HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim