Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

NE KADAR BİZ

11 Aralık 2010, 12:59

İnsanoğlu hayatı boyunca kendini geliştirmek, yenilikler eklemek zorundadır. Bunu yapabilmek için de insanın kendisini sürekli kontrol etmesi, kendi eksikliklerinin farkına varabilmesi gerekir. Aynı zamanda da kendi özeleştirisini yapabilmesi gerekmektedir. Bir insanın kendini kontrol edebilmesi için kendine bazı sorular sorması ve bu sorularda içten ve samimi cevaplar vermesi lazımdır. Bu sorular bireylerden bireye farklılık gösterse bile genel bazı sorular vardır. Mesela her insanın kendisi ve tüm insanlık için şu soruları cevaplaması gerekir:
Kendime ve içinde yaşadığım çevreye karşı ne kadar sorumluyum? Bu soru çok önemli; çünkü hepimiz toplumsal yaşamda birbirimize karşı görevleri olan kişileriz. Biz insan olarak gördüğümüz bir yanlışa veya haksızlığa eyvallah edemeyiz. Çünkü aynı şey bir zaman sonra bizi de bulabilir.
Ne kadar yardım severim? Bu da bireyin cevaplaması gereken bir sorudur. Çünkü yardım etmek yardım eli uzatmak, düşeni kaldırmak isteyene vermek bizim insanlığımızın tabii bir sonucudur. Aynı şekilde içinde bulunduğumuz kültürün de tarihten gelen uzantısıdır yardımseverlik.
Ne kadar adilim? Yani adalet, herkese hakkını tam ve eksiksiz vermeyi, yine kendi hakkını gözetmeyi bilmektir. Birey insan olarak ne adaletten vazgeçmeli ne de haksızlık etmeli. Yani haksızlıkta yapmamalı haksızlığa uğramamalı. Ancak devlet eliyle dağıtılan haklarda kendi ölçülerimizi değil, karmaşıklığa yol açmamak için yöneticilerin benimsemiş olduğu ve ortaya koymuş olduğu hakkaniyet ölçülerine saygılı olmalıyız.
Ne kadar vatanseverim? Vatanseverlik devletine yurduna her şeyiyle sahip çıkmakla olur. Vatanseverlik slogan atmakla, birilerini beğenmemekle maalesef olmaz. Vatansever insan için yurdun her karışı kutsaldır. Vatansever insan için bu sınırlar içindeki her türlü değer önemlidir. Vatansever geçmişini bilir sahip çıkar geleceğe bakar. Umutları vardır vatanseverin yurdu için. Vatansever ülkesinin kalkınması için öncelikle kendisini geliştirmesi gerektiği bilincine ulaşan kimsedir.
Ne kadar tarzında başlayan soruları çoğaltmak mümkündür. Bunlar sadece birkaçıydı. Yazıyı bu tarz sorulara boğmak yerine birkaç tanesiyle beyin jimnastiği yapmak yeterli olacaktır sanırım. Asıl olan sadece sormak değil sorulara cevap verebilmektir. Bu sebeple her birey içinde yaşadığı topluma karşı ve kendine karşı sorumlulukların bilincine varmalı bence ve sananecilikten vazgeçmeli “BİZ” bilincine yükselmelidir. Çünkü muasır medeniyetlerin seviyesine ulaşmak ve onları geçmek için buna muhtaçız.
İkinci dünya savaşında harabeye dönmüş ve yıkılmış bir memleket olarak çıkan Japonya bugün her şeyiyle iyi bir noktaya gelmeyi başarmıştır. Bunun en büyük nedeni birleşmeleri kenetlenmeleri ve”BİZ” bilincine ulaşmış olmalarıdır. Ne kadar bölünürsek o kadar çabuk yem olur yutuluruz. Şimdi kendi kendimize soralım: “biz bu sorulara nasıl cevap veriyoruz ve biz bilincinin nesrindeyiz?”

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim