Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

KA-RA-BE- veya YAKINLAŞMAK

13 Kasım 2010, 07:33

Aslında Arapça bir kelime kurban; Arapçada yakınlaşmak, yaklaşmak anlamlarına gelmektedir. Kelimenin köküyle yapılan eylem arasında sıkı bir bağlantı bulunmaktadır.
Kısaca hatırlayacak olursak; İbrahim Peygamberin uzun zaman çocuğu olmamış ve Allahtan kendisine evlat nasip etmesi için dua etmişti. Duası kabul olursa da en sevdiği şeyi Allah yolunda kurban edeceğini vaat etmişti. Mevla yıllar sonra İbrahim Peygamberin duasını kabul etmişti. İbrahim peygamberin bir değil birkaç çocuğu olmuştu. Aradan geçen zaman içinde rabbine verdiği söz gelince aklına İbrahim Peygamberi bir telaş sarar. Çünkü duası gereğince en sevmiş olduğu şeyi rabbine kurban edecektir. En sevdiği şey ise biricik oğlu İsmail’dir. İsmail’i o kadar çok sever ki; İbrahim Peygamber aslında onu kurban etmek istemez. Ama verilen söz Allahadır ve şimdi zaman samimiyetin ölçüleceği zamandır.
İbrahim Peygamber bu zor durumu oğlu İsmail ile paylaşır. Durumu çok iyi anlayan geleceğin peygamberi İsmail tam bir teslimiyet ile babasına vermiş olduğu sözü yerine getirmesi gerektiğini bu durumda oğluyla ilgili kaygılanmamasını söyler. Başka bir yol olmadığını gören İbrahim Peygamber oğlunu rabbine kurban etmek üzere şehrin dışına gider. Göz yaşları ile oğlunu kurban etmeye hazırlanırken oğlu İsmaildeki teslimiyette onu iyice hüzünlendirir; çünkü kurban edilecek olan İsmail hiç zorlanmadan yatar ve babasına rabbine vermiş olduğu sözü yerine getirmesini ister. Baba ve oğul bu çok zor imtihanı Allah katında başarıyla geçmişlerdir ve Allah tam o esnada İbrahim Peygambere Cebrail  (as) aracılığıyla bir koç yollar ve onu kurban etmesi konusunda emir buyurur.
Kurban samimiyet sınavının bir neticesidir ve Allah her sene zengin sayılan kullarının mallarının bir kısmını kullanarak sırf kendisi için kurban kesilmesini emreder. Kurbandan maksat ne eti, ne de derisidir. Kurbandan kasıt samimiyettir, vefadır, ahde sadakattir, İbrahimlerin İsmailleri Rabbi için feda etmesidir.
Kurban önce Allaha yakınlaşmaktır sonra Allahın kullarına yakınlaşmaktır; çünkü kurban bayramın habercisidir. Kurban bayramın şifresidir; YAKINLAŞMAK. Hem Allah’a hem tüm insanlara. Bu yüzden deriz ki; küskünler barışmalı, inananlar dargınlığa bu zaman diliminde son vermeli. Bu yüzden bizim peygamberimiz kurban etinin üçte birini kendimize, üçte birini komşulara, son üçte birini de fakirlere dağıtmamızı emreder. Komşuya fakir olmasa da vermemiz veya yedirmemizi neden ister Allah Resulü? Çünkü aramızdaki kırgınlıklar bitsin isterde ondan.
O zaman bileceğiz ki kurban bir koçu vs. alıp kesmek değildir. Zaten son nebi de öyle buyurmamış mı: “kestiğiniz kurbanın Allah ne etine ne derisine muhtaç değildir. Kurbanınızın ne eti nede derisi Allaha ulaşmaz; fakat kurbanınızdan Allaha sizin samimiyetimiz ulaşır.”O halde kurbandan  maksat samimiyettir,kurbiyettir.Allah’a ve Allah’ın kullarına yakınlaşmadır. İnsanlarla barışma, herkesi kucaklama, dargınlıkları, küskünlükleri bir kenara bırakmanın adıdır kurban.

Bu bayramı bu duygularla geçirmemizi ümit eder  tüm okuyucularımızın, Araştırmacı Yazarlar sitesinin değerli çalışanlarının ve tüm inananların bayramını en içten duygularla tebrik ederim. Bayramımız BAYRAM olsun.


Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim