Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

BATTIĞIN YERDEN ÇIKMAK-12 EYLÜL

06 Eylül 2010, 12:51

Battığın yerden çıkmak…

Hayat boyunca buna inanmışımdır. Bundan asıl anlatmak istediğim şey ise eğer kader sizi bir gün bir yerde pek hoşlanmadığınız bir yerde hoşlanmayacağınız bir şekilde yakalarsa inanın o durum bir gün sizi lehinize dönebilir. Bu ilahi takdirinde bir cilvesidir. Yeter ki kul bunun ilahi bir hikmet taşıdığını bilsin. Dediklerimi destekleyen birçok hadise var. Kısaca değerlendirelim birkaçını.

Mesela;Allah rasulü (sas)efendimiz Mekke-i Mükerremeden hiç istemediği halde ve hiç istemediği biçimde çıkartılmıştı. Hatta şehirden ayrıldığı gece bir tepeden Mekkeye bakar ve “ey Mekke yeryüzünde bana senden daha sevimli bir şehir yoktur. Ama senin insanların bana rahat vermedi burada…” diyerek kendisini çıkartanları şikayet etmiştir. O gün gizlice Mekke şehrini terk etmek zorunda kalan efendimiz yıllar sonra oraya fatihle dönmüştür. İlahi kaderin cilvesi bu olsa gerek.

Yıllar önce bir arkadaşımla bir mekanda tartışmış ve günlerce dargın kalmıştık. Bu durum ikimizi de rahatsız etse de kimse gururunu yenerek barışmaya yanaşmıyordu. Bir gün yatsı namazı çıkışı arkadaşı tartıştığımız mekana götürdüm ve buraya gelme sebebimiz battığımız yerden çıkmak içindir dedim ve orada konuşarak arada ki kırgınlığı ortadan kaldırdık. Hem de aynı mekanda.

Son misalde bu ülkenin değerli başbakanı Recep Tayyib Erdoğan’la alakalı. Yıllar önce İstanbul belediye başkanı olan sayın başbakanımız Siirt ilinde okumuş olduğu  bir şiir yüzünden hapse atılmış özgürlüğü elinden alınmıştı. İlk etapta bakınca çok kötü ve olumsuz gibi dursa da hadise işin arka planında “plan kurucuların en güzel plan kuranı” yani Allah-u Teala’nın bir hesabı olduğunu öğreniyoruz ve sayın başbakan bir gün kendisinin hapse atıldığı şehirden millet vekili olarak çıkıyor ve bir de bakıyorsunuz ki ülkenin başbakanı olma lütfu kendisine veriliyor. Bu ve buna benzer hadiseler o kadar çok ki …

Şimdi hafta sonu önümüze bir referandum sandığı gelecek ve bu sandıktan çıkacak netice bu ülkenin kaderini,bu ülkede yaşayan bizlerin yarınını etkileyecek. Bizler bundan yıllar önce aynı zamanın ürünü olan bir anayasa ile yönetildik. Yıllarca bunun yanlış olduğunu her siyasetçiden duyduk. Ama kimsenin bunun değişmesi için gerekli çalışmayı yapmadığını da gördük. Belli maddelerdeki değişimleri yapanların hakkını yemeyelim ama bu kadar köklü bir değişim olmadı bu güne kadar. Şimdi bize bu halka bu imkan sunuluyor. Yıllar önce battığımız yerden çıkma fırsatı sunuluyor. Eğer bundan çıkmak istiyorsak bundan daha güzel bir fırsat olamaz.

Bugün meydanlara bakıyorsunuz bu anayasa değişikliğinin çıkmaması gerektiğini savunanların ellerinde sağlam doneleri yok. Sadece inadına hayır denmesi gerektiğini savunuyorlar. Hatta daha acıdır ki bazen konuşmanın çoşkusundan olacak ki; maddelerle alakası olmayan çıkarsamalar yaparak kendilerini dinlemeye gelen masum halkı yanlış yönlendiriyorlar. Ama bu millet artık meydanlar da atılan nutuklara değer vermiyor yada bunları hemen başını sallayarak tama m demiyor. Her şeyi okuma ve öğrenme şansı olduğu için okuyor ve işin doğrusu ne ise ona göre hareket ediyor.

Referandum bugün partiler için sadece  siyasi  rekabet konusu olmuş. Bir insan akl-ı selim ile otursa ve değişiklik yapılacak maddeleri okusa ve eski haliyle de kıyaslasa neyin ne olduğunu çok ama çok iyi anlayacak. Meydanlar da yapılan konuşmalara bakıyorsunuz birisi başörtüsünü çözerim diyor diğeri başbakan devletin imkanlarıyla miting yapıyor diyor öbürü körü körüne , inadına boykot diyor. İyide hani referandum mitingiydi bu… Başbakandan başka kimsenin maddeler hakkında konuşamadığını ya da çok az konuştuğunu görüyorsunuz ve üzülüyorsunuz bir inat uğruna milleti yanlış yönlendirmelerine şahit oluyorsunuz. Bir mitingde söyledikleri sözü diğer mitingde inkar eden bir zihniyetle karşı karşıyasınız. Bu insanların bir de ülkeyi yöneten kadronun başına geçtiğini tahayyul dahi edemiyorsunuz.

Bir kısım insanımız ne olursa olsun bu maddelere “EVET” derim çünkü bunu AKP yapıyor diyor. Bir kısmı da ne olursa olsun içeriğine bakmadan buna “HAYIR” derim çünkü bunu benim partim olan ….. diyor. Ben de diyorum ki; her iki mantıkta yanlıştır. Siyasi görüşüm ne olursa olsun bu konuda doğru olanı düşünmeli ve kararımı ona göre vermeliyim. Aklımı birilerine kiralayarak onların istedikleri gibi hareket  edemem, etmemeliyim.  Allah herkese akıl denilen nimeti sunmuş ki düşüneli diye. Bu sebeple Pazar günü sandığa gitmeden önce iyice düşünmeli bu değişikliklerin bize,yavrularımıza ve ülkemize neler kazandırabileceğini iyice düşünmeli ve mührü ona göre basmalıyız.

Unutmayın bence bu Pazar yıllar önce battığımız yerden çıkma fırsatı sunulacak önümüze. Bu fırsatlar her zaman gelmeyebilir. Allah sandıktan çıkacak olan her şeyi bu millet için en hayırlısı eylesin.

…içinde bulunduğumuz mübarek ramazan ayının son günlerini yaşıyoruz. Mevla ramazan ayını bizlerden hoşnut eylesin. Ramazan Bayramınızı şimdiden tebrik ediyor İslam alemine hayırlar getirmesini mevlamızdan niyaz ediyorum.

Yeri gelmişken birde ramazan fıkrası anlatarak yazımızı noktalayalım  Nasreddin  hocaya sormuşlar: hocam acaba ramazan bizden memnun mudur ne dersin? Hoca vermiş cevabı; memnun olmasa her sene on gün önce gelir miydi? Nice ramazanlara…

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ZEKAT , FİTRE VE ORUÇ FİDYESİ KİMLERE VERİLİR?
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim