Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

HOLOKOST YAHUDİ SOYKIRIMI

29 Aralık 2023, 16:39

                 HOLOKOST YAHUDİ SOYKIRIMI

   HolokostYahudi Soykırımı veya HaŞoah, Adolf Hitler liderliğindeki Nazi Almanyası döneminde, Heinrich Himmler'in liderliğindeki SS güçleri tarafından işgal edilen sınırlar içerisinde binlerce Yahudi'nin sistemli bir şekilde öldürüldükleri soykırıma verilen isimdir..Yahudiler, İkinci Dünya Savaşı‘nın sonuna ve İsrail Devleti’nin kurulmasına dek, tıpkı Çingeneler gibi Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde küçük azınlıklar şeklinde yaşamışlardır.

   Ancak onlar, Çingenelerin aksine her zaman organik bağları kuvvetli ve oldukça organize bir toplum olarak var olmuşlardır.

   Almanya’da Yahudilere duyulan tepki, Avrupa’nın diğer pek çok ülkesinde olduğu gibi, İkinci Dünya Savaşı‘ndan çok daha öncelere dayanır.

   Bu tepkinin temel nedenleri, pek çok başka nedenin yanı sıra Avrupa düşüncesine hâkim olan ırkçı bakış açısı, Hristiyanlık ve Yahudilik arasındaki dinsel ayrım ve Yahudilerin özellikle finans ve sermaye gibi alanlarda göstermiş olduğu hâkimiyet olarak gösterilebilir. 

   Ancak Birinci Dünya Savaşı‘nın bitmesiyle birlikte bu antisemitist bakış açısı, özellikle savaştan yenilgiyle çıkan Almanya’da yükselişe geçmiştir. 

   Irkçı düşünceye sahip bazı Almanlar, Yahudilerin Almanya’dan atılmasını, ekonomik ve toplumsal problemlerin çözümü olarak göstermişlerdir. Çünkü onlara göre Yahudiler, Almanya’nın Birinci Dünya Savaşında yenilmesinin ve Versay’la birlikte çökmesinin en büyük sorumlularıdır.

   Bu iddiaya göre Yahudiler, ellerinde tuttukları sektörler eliyle savaş sırasında birçok ihtiyaç maddesinin karaborsaya düşmesine neden olmuş, tefecilik yapmış, sahip oldukları medya sektörü eliyle Almanya karşıtı bir kamuoyunun düşman ülkelerde oluşmasını sağlamışlardır.

   Bu ve bunun gibi pek çok nedenden dolayı Almanya’da, zaten önceden beri var olan Yahudi karşıtı düşünce, ırkçılık zemininde güçlenmiş ve geniş kitlelere yayılmıştır.

   Nitekim bu kitleselleşmeye paralel olarak, ırkçı ve Yahudi karşıtı düşünce kendisini siyasal alanda göstermekte de gecikmemiştir. 

HİTLER VE YAHUDİ SOYKIRIMI SIRASINDA YAŞANANLAR

   Faşist lider Adolf Hitler ile birlikte Almanya tarihine şekil verecek olan Nasyonal Sosyalist Parti, Alman İşçi Partisi adıyla 1919 yılının Ocak ayında Anton Drexler tarafından kurulmuştur.

   Yıldan yıla giderek güçlenen Nasyonal Sosyalist Parti, nihayet 1933 yılında Adolf Hitler’in önderliğinde iktidarı ele geçirmeyi başarmıştır.

   Böylece, partinin Almanların “Ari Irk” yani en soylu ırk olduğu düşüncesine dayanan “üstün ırk yaratma” (daha doğrusu Alman ırkını onun saflığına ve üstünlüğüne zarar veren unsurlardan temizleme) projesi uygulanmaya konulmuş ve bu projenin önündeki en büyük engellerden biri olarak görülen Yahudiler üzerine baskılar arttırılmaya başlanmıştır.

   Bu dönemde Yahudilere karşı uygulanan politikaları maddeler halinde özetleyecek olursak; 

   – Önemli devlet görevlerinden uzaklaştırılmaya başlandılar.

   – Mal ve mülklerine el konularak fişlendiler ve gettolarda yaşamaya zorlandılar. 

   – Eczacılık, doktorluk, askerlik gibi meslekleri yapmaları yasaklandı,

   – 1935 yılı Eylül ayında çıkarılan  “Nürnberg Kanunları” ile arî ırktan olanların yani Almanların, Alman olmayanlarla evlenmesi yasaklandı,

   – Yahudileri belirlemeyi ve fişlemeyi kolaylaştırmak amacıyla Yahudilerin, Yahudi adı ve soyadı taşımaları şart koşuldu.

   – Yahudi olduğundan şüphelenilen kişilerin kan analizleri yapıldı ve melez olan kişiler tespit edildi,

   – Yahudi öğrenciler için özel sınıflar açıldı.

   – Yahudilerin mülk edinme hakları ellerinden alındı.

   – Yahudi avukatların Almanların mahkemelerine karışamayacağı, Yahudi doktorların ise Alman hastalara bakamayacağına dair kanun çıkarıldı.

   – Yahudi hastaların tedavilerine son verildi.

   – Yahudilerin yakalarına “Davut Yıldızı” sembolü takmaları ve evlerinin kapılarına “Burada bir Yahudi oturuyor.” levhası asmaları şart koşuldu.

   Bu gelişmeleri, Hitler’in “nihai çözüm” adını verdiği politikaya uygun olarak Yahudilerin toplama kamplarında bir araya getirilip öldürülmeleri takip etti.

   Nitekim, 1939 yılında İkinci Dünya Savaşının başlamasıyla birlikte Yahudilere uygulanan bu baskılar sistematik bir kıyıma dönüştü.

   Naziler, Almanya’daki ya da işgal ettikleri diğer ülkelerdeki tüm Yahudileri,  gettolara yerleştirmeye karar verdi.

   Yahudilerin bir kısmı buralarda soğuktan, açlıktan ya da salgın hastalıklardan ölürken; bir kısmı da kurşuna dizme, zehirli gaz kullanma ya da fırınlarda yakma gibi yöntemler kullanılarak katledildi.

   Naziler, çalışabilecek durumda olan tutukluları ise IG FarbenKrupp gibi şirketlerin fabrikalarında çalıştırdılar ve böylece onlardan savaş boyunca ihtiyaç duyulan üretim sürecinde katkı sağladılar.

   Örneğin Steven Spielberg tarafından çekilen Schindler’in Listesi adlı çok bilinen film, bu konuya değinir.

   Araştırmalara göre bu dönemde katledilen Yahudi nüfusu, Avrupa’daki Yahudi nüfusunun %60’dır.

   En büyük katliamlar Auschwitz-Birkenau ve Maidanek isimli kamplarda gerçekleştirilirken;  bu katliamlarda GestapoSS Birlikleri ve Einsatz Komandoları gibi özel birlikler görevlendirildi.

   Ayrıca bu kamplarda toplanan insanlar üzerinde, “ari ırk” a ulaşmak için bilimsel araştırmalar da yapıldı.

   Örneğin Fiziksel Antropoloji ve Gen Bilimi üzerinde yaptığı çalışmalarıyla tanınan Dr. Mengele, 1943 yılında gönüllü olarak Auschwitz’e geldi. Burada özellikle ikiz çocuklar ve cüceler üzerinde çeşitli deneyler yaptı.

   Naziler, soykırıma savaşın sonlarına kadar ara vermediler. Toplama kamplarındaki soykırım, ancak Almanların teslim olması ile sona erdi.

   Aslında Nazilerin soykırım kurbanları sadece Yahudiler değildi. Bu süreçte, çingeneler, homoseksüeller, rejim karşıtı entelektüeller ve zihinsel özürlüler gibi farklı etnik, dini ve sosyal gruplar da “üstün ırk yaratma” düşüncesi çerçevesinde hedef alınarak öldürülmüştür.

   Ancak, Yahudilerin 6 milyona yakın kayıp ile bu soykırımdan en büyük payı almaları ve ayrıca gerek medya gerekse Hollywood üzerindeki etkileri nedeniyle dünya, en fazla Yahudi Soykırımı’ndan haberdar olmuştur.

YAHUDİ SOYKIRIMI’NIN SONUÇLARI

   Dünya tarihin en önemli olaylarından birisi sayılan ve Holokost olarak da bilinen Yahudi Soykırımı’nın sonuçlarını kısaca ve maddeler halinde özetleyecek olursak;

   – Naziler, Savaştan sonra müttefikler tarafından kurulan Nürnberg Mahkemelerinde yargılandı ve cezalandırılmaya başlandı. Suçluları bulma ve cezalandırma süreci uzun yıllar devam etti.

   – Soykırım ilk kez, bu olayla Hukuk literatürüne girdi ve bu olaylar, Yahudi Soykırımı olarak adlandırıldı. Nazi avı uzun yıllar devam etti ve bu süreçte
savaş suçlularının cezalandırılmasına devam edildi.

   – Holokost, İsrail Devleti’nin kurulmasına ortam hazırladı. Aslında bir Yahudi devleti kurma düşüncesi çok eskilere dayanmakla birlikte, Soykırım’ın ardından bu fikir geniş destek buldu.

   – Nihayetinde 1948 yılında Yahudiler kendi devletlerini kurmayı başardı ve İsrail Devleti resmen doğmuş oldu.                                                   METİN ALKAN

                                    EĞİTİMCİ YAZAR

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ZEKAT , FİTRE VE ORUÇ FİDYESİ KİMLERE VERİLİR?
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim