Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

OSMANLIYI YIKAN DÖRT YAHUDİDEN İLKİ: SABETAY SEVİ VE YAHUDİLERİN OSMANLI TOPRAKLARINDA GİZLİDEN MÜSLÜMAN İSMİ OLMALARI.

24 Eylül 2023, 16:33

   OSMANLIYI YIKAN DÖRT YAHUDİDEN İLKİ: SABETAY SEVİ VE YAHUDİLERİN OSMANLI TOPRAKLARINDA GİZLİDEN MÜSLÜMAN İSMİ OLMALARI.

    Es Selamu Aleyküm aziz kardeşlerim. Bu yazının yazılma sebebi sadece Nisa suresi 104. ayet olan ''Düşmanınız olan kavmi(Yahudileri) takip etmekte gevşeklik göstermeyin'' emrine dayanmaktadır. O yüzden lütfen bu yazıyı okumakta gevşeklik göstermeyelim. 1480’de Ahir zaman alametlerini gerçekleştirmek için ‘’Kaderi Zorlama Kararı’’ alıp, Deccali yer yüzüne getirmeyi planlamışlardı. Deccal gelince de Fırat ile Nil nehirleri arasında Büyük İsrail’i kurmayı planlıyorlardı. İspanya kralının elinden Kaderi zorlama kararı alan kötü Yahudileri 1492’de kurtaran Osmanlı devleti, kurtardığı Yahudiler tarafından müthiş bir ihanete uğramıştır.1625 yılında İzmir’in Agora semtinde Sabetay Sevi adında bir Yahudi doğdu.

   Büyüdüğünde Yahudi Hahamı olmuştu. Hitabeti ve yakışıklılığı da vardı. 40’lı yaşlara geldiğinde Yahudilerin beklediği Mesih’in kendisi olduğunu iddia etti. Yandaş toplamak için Mısır’a, Şam’a, İstanbul’a, Selaniğe gitti.

   Ona inananlarda oldu inanmayanlarda.2 Müslümanı da peşine taktığı söylenir. En sonunda şikayetler artınca Osmanlının Edirne sarayına yakalanıp getirildi. 4. Mehmed’in huzurunda sorguya çekildi. İlk önce ona 3 Din hakkında da en zor soruları sordular. Tüm sorulara doğru cevap verince bir anda saraydakiler de korktular. Fakat 4. Mehmed cam bölmeden çıkarak Sabetay Sevi’ye ‘’Son bir sınavımız olacak sana, biz biliriz ki Mesih olan kişiye ok ve mızrak işlemez. Eğer askerlerimizin üstüne atacağı oklar sana tesir etmezse, Mesih olduğunu kabul edeceğiz ve Fırattan Nile kadar tüm Osmanlı topraklarında Büyük İsrail’i kurmanıza izin vereceğiz’’dedi.Bunu duyan Sabetay Sevi korkudan yere düştü ve bayıldı.

   Padişahın doktoru da Yahudi idi. Sabetay Sevi ayılınca o doktor kulağına eğilip ‘’Bre gafil seni öldürecekler,hemen Müslüman olduğunu söyle ve davana Müslüman ismi alarak devam et’’ dedi. Sabetay Sevi bunun üzerinde Müslüman olduğunu söyleyip ölümden kurtuldu. Yalandan şehadet edip Mehmed Aziz ismini aldı. Ama tedbir amaçlı Edirne de ölene dek hapsedildi.

   Bu sırada ona Avrupa’da Mesih diye inanan Polonya Yahudileri malvarlıklarını altına çevirmişlerdi. Sabetay Sevinin Mesihliğinin sahte olduğunu anlayınca Edirne de onu ziyarete geldiler.Ve ona ‘’sana yazıklar olsun.Hani sen beklediğimiz Mesihtin. Hani senin önderliğinde Fırat ve Nil arasında Büyük İsrail’i kuracaktık. Bunun için tüm malvarlıklarımızı altına çevirdik ama sen yalancı çıktın’’ dediler.

   Sabetay Sevi de onlara ‘’Ben hala Mesihim. Ama Osmanlı şuan güçlü.Onun için Mehmed Aziz ismini alıp yalandan Müslüman oldum.Osmanlıda ki yandaşlarımızda Müslüman Türk ismi alıp benim gibi olacaklar.Böylece Osmanlıyı görünmeden içten yıkacağız’’ dedi.

   Bunun üzerine Osmanlıda ki gibi Avrupada ki Yahudilerde yavaş yavaş yaşadıkları ülkelerde ki insanların isimlerini almaya başladılar.Ve Osmanlı topraklarında Müslüman ismi alan Yahudiler 1922 yılın da Osmanlı Devletini yıkan kadrolarda yer aldılar.Osmanlı da ki Sabetaist Yahudiler Yakubiler,Karakaşiler ve Kapancılar olmak üzere 3 kola ayrıldılar.

   Sabetaizm, Sabetay Seviye uyupta Osmanlıda Müslüman Türk ismi alıp gizlenen Yahudilere verilen isimdir. Şuan ülkemizde 1 buçuk milyon Yahudi vardır. ALINTI

        METİN ALKAN

     EĞİTİMCİ YAZAR

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim