Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

HELAL LOKMADAN HİKMET MERHAMET DOĞAR

24 Eylül 2023, 16:14

 HELAL LOKMADAN HİKMET MERHAMET DOĞAR

                     Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

   Yüce Dinimize göre  meşru ve mubah sayılan yollardan elde edilmiş her gelir helal kazançtır.  İslam, helal yollardan olması şartı ile para kazanmayı ve mülk edinmeyi teşvik eder. Zira İslam’ın beş şartını, dinen zengin sayılanlar tam olarak yerine getirebilirler. Helal kazanç; sağlık, afiyet, huzur ve sükun vesilesidir.Hayatta gerçekten afiyet istiyorsak, yediklerimizin temiz ve helal olmasına titizlikle dikkat etmemiz gerekiyor. 

   Allah Teâlâ, iyi, temiz ve insan sağlığına yararlı maddeleri helâl, kötü, pis ve insan sağlığına zararlı şeyleri haram kılmıştır. Buna göre, helâl dairesinde kalanlar, Allah’ın zaten temiz yarattığı bünyeyi ve sosyal hayatı korumuş olmakta, haramzadeler ise kendilerinden başlayarak temiz olan doğal ortamı kirletmektedirler.   Bu konuda Yüce Rabbimizin beyanı şöyledir:

   "Orada hem sizin için hem de rızkları size ait olmayanlar için (gerekli)geçim vasıtaları yarattık."[1 Hicr, 15/20]  o halde  "Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızkların helal ve temiz (tayyib) olanlarından yiyin." [ Bakara, 2/172]

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), helal kazanç konusunda oldukça duyarlıdır:

    “Kişi alın teri ile kazandığından daha temiz bir şey yememiştir.”[Buhari, Büyu,15]

   Allah Resulü,  sadece haramdan değil şüpheli olan şeylerden de bizleri men eder:  

   "Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibidir ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah'ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, bedende bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa, bedenin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, bedenin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalptir." [Buhari, İman 39, Büyû' 2; Müslim, Müsâkat 107]

   Kemal ehli, kemalatın (olgunluğun) ağzın giriş ve çıkışının iyi kontrol edilmesiyle mümkün olacağını söyler. Buna göre prensip olarak yerken ağza girenlere, konuşurken de ağızdan çıkanlara dikkat edilecektir. Süfya-ı Servi de; “Kişinin dindarlığı ekmeğinin helalliği nispetindedir.” der. Haram lokma, Peygamberimizin beyanına göre ibadetin ve duaların kabul olmasına da engeldir.[ Müslim,Zekat,68]

   İslam fıkhında tadat edilen helal kazanç yolları şunlardır:

    1-Üretim: Üretici, ürününü satar, para kazanır, yada başka ürünle takas eder.

    2-Hizmet: İşçi yada memur, bir kurumda çalışır, hizmetinin karşılığında ücret alır.

    3-Miras yoluyla elde edilen mal.

    4-Hediye: Bir dostun hediyesi yada vasiyeti.

    5-Bulunan mal. Malı bulan, sahibini bulamadıysa ve de fakirse harcayabilir.

    6-Avlanma

    7-Kocanın hanımına verdiği mehir yada nafaka

    8-Fakirin kabul ettiği zekat, fitre ve sadaka

    9-Bir menfaat karşılığı kazanılanlar. Kira vb.

    10-Ödül,

    11-Ganimet,

    12-Diyet.

   Bunların dışında, meşru olmayan yollardan elde edilen faiz,gasp, hırsızlık,kumar,ölçü ve tartıda hile vb yollardan elde edilen haksız gelirler ve içki, domuz eti gibi dinen aslı haram sayılan şeyler, hükmen mal sayılmadığı için mülk edinilmesi ve tüketilmesi de haramdır. Bu konuda Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuştur:

   “Ey iman edenler! Karşılıklı rızaya dayanan ticaret olması hali müstesna, mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyiniz ve kendinizi öldürmeyiniz. Hiç şüphesiz Allah, size karşı çok merhametlidir. Kim düşmanlık ve haksızlıkla bunu yaparsa onu ateşe koyacağız. Bu ise Allah’a çok kolaydır. Eğer yasakladığımız büyük günahlardan (haramlardan) sakınırsanız, sizin küçük günahlarınızı da örteriz ve sizi şerefli bir yere yerleştiririz.”[4/Nisa ,29,30,31]

   İman ve vicdan sahibi bir tüccar daima az fakat helal kazancı çok fakat haram kazanca tercih eder. O, helal kazanca Allah’ın bereket kattığına inanır, haram kazancın ise her halükarda bir musibete yol açacağını bilir. İmansız yada imanı ve vicdanı zayıf   bir tüccar ise, “Haram-helal ver Allah’ım, asi kulun yer Allah’ım” diyerek eline geçirdiğini kasasına doldurmaya çalışır ve haram lokmayı midesine indirirken rahatsızlık duymaz.  Vicdansız tüccarın sermayesinde mazlumların alın teri, gözyaşı ve yürekler yakan âhı vardır.  2009 yılından beri Batı’yı sarsan, ülkemizde de zaman zaman nükseden ekonomik krizlerde   ahlaksız ve vicdansız vurguncuların ve hortumcuların önemli bir payı vardır.

   İslam ahlakına göre yaşayan bir kimse, elde ettiği her kuruşun hesabının sorulacağını bilir ve haram mal ile bünyesini ve sermayesini kirletmez. Vicdan sahibi bir insan, başkasının malından, acısından ve gözyaşından menfaat devşirmeyi aklından bile geçirmez.

   Haram yiyerek adeta haramileşmiş olanların bilgi, sevgi, şefkat ve merhametten de nasibi yoktur ve uzun vadede kazandıkları başlarına bela olacaktır. Mevlana bu durumu şöyle açıklar:

   “Bilgi de hikmet de helal lokmadan doğar; aşk da, merhamet de helal lokmadan meydana gelir. Bir lokmadan haset, hile doğarsa, bilgisizlik, gaflet meydana gelirse sen o lokmanın haram olduğunu bil. Hiç buğdayını ektin de arpa çıktığını gördün mü?"

   Allah’a ve ahiret gününe iman eden ve ahirette  hesap vereceğini bilen kimseler kazançta helal yolu tercih ederler. Dinen zaten mal sayılmayan ve pis sayılan yiyeceklerle ilahi mevhibe olan bedenlerini kirletmezler.  Haram yoldan para kazananlar kısa bir süre için düze çıksalar da bu düzlük ancak ateş çukurunun başındaki düzlük olabilir.

   Hayatın her evresine değer kazandıran şeref, para ile satın alınamaz. Sıradan kimseleri adam eden ve yücelten şeref, tutarlı bir hayatla, helal kazançla, helal lokmayla, dürüstlükle, insaf ve vicdanla elde edilir. Bereket, helal kazançtadır. Haram lokma ise musibet ve zilletin kaynağıdır. Allah CC bereketli helal kazançlar,

nasip edip yedirmek dileğiyle…     METİN ALKAN

                                                EĞİTİMCİ YAZAR                           

 

 

 

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim