Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

RAMAZAN BAYRAMI ÖNCESİ AREFE

01 Mayıs 2022, 04:30

                   RAMAZAN BAYRAMI ÖNCESİ AREFE

                                   Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

   Arefe günü , müminlerin için bayramların müjdecisi özelliği olan bir gündür. Arefe Zilhicce ayının 9. Günü ve Kurban bayramının öncesine denmektedir. Ama Ramazan bayramı öncesi de Arefe günü olarak kabul görmüştür. İslam ülkelerinde iki bayram öncesi Arefe olarak bilinmekte ve öyle geçirilmektedir.

   Peygamber Efendimiz(s.a.v) bu günün önemini ‘'Günlerin en faziletlisi Arefe günüdür. Faziletçe Cuma ya benzer .O, Cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir.Duaların en faziletlisi de Arefe günü yapılan duadır.Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de ‘'Lailahe illallah vahdehu la şerike lehu,''Allah birdir ,ondan başka ilah yoktur,onun ortağı yoktur ‘'(Muvatta ,Hacc 246) Hadisi Şerifi ile bizlere bildirmiştir. Efendimiz(s.a.v) Arefe ye dair diğer bir Hadis de ise Allah c.c. bugüne gösterdiği önemi açıklamıştır. ''Arefe gününe hürmet edin .Arefe, Allah ‘ın kıymet verdiği bir gündür ‘'diyerek bizlere tavsiyede bulunmuştur.(Deylemi) Hz. Aişe (r.a)şöyle anlatıyor'' Allah,hiçbir günde ,arefe gününde ki kadar bir kulu ateşten azat etmez .Allah ,mahlukata rahmetiyle yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar eder ve :

   -Bunlar ne istiyorlar? der (istekleri onlara verilir) [Müslim , Hac 436] buyrulmuştur.

   AREFE GÜNÜNÜ DEĞERLENDİRMEK İÇİN YAPILMASI GEREKEN İBADETLER NELERDİR?

   Arefe Gününü Oruçlu Geçirmek Çok Sevaptır:(Burada Ramazan ayı harici Kurban bayramı Arefesi ifade edilmiştir. Hadisi Şeriflerde de Arefe günü tutulan orucun mükafatı şöyle bildirilmiştir ‘'Arefe günü tutulan oruç bin gün{ nafile}oruca bedeldir (Taberani )Arefe de tutulan oruç iki bin köle azat etmeye iki bin deve kurban kesmeye ve Allah yolunsa cihad için verilen iki bin ata bedeldir. (T.Gafilin) Arefe günü tutulan oruç geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur. (Müslim)

   İhlas-ı Şerif Okumak: (Besmele ile )bin İhlas okuyanın günahları affolup duası kabul olur(Ebuşşeyh)

   Geceyi İbadetle Geçirmek :Arefe gecesi ibadet eden cehennemden azat olur

   Dua Etmek: Rahmet kapıları 4 gece açılır. O gecelerde yapılan dua reddolmaz. (Ramazan ve Kurban Bayramının birinci gecesi,Berat ve Arefe gecesi (İsfehani)

   *İnsanlar İyilik Etmek,Tefekkürde Bulunmak Ve Zikirle Meşgul Olmak :Arefe günü kulağına ,gözüne, ve diline sahip olan mağfiret olunur (Teberani) Kulağına sahip olmak gıybet çalgı gibi haram şeyleri dinlememektir.Eğer istemeden kulağımıza gelmiş de bize günah olmaz .Gözüne sahip olmak da haram olan şeylere bakmamak ve mübah baktığı şeylerden de ibret almaktır. Diline sahip olmak ise yalan söylememek ,dedikodu etmemek ,laf taşımamak kötü söz söylememek hatta boş şey konuşmamak kimseyi diliyle incitmemek demektir olarak açıklanmaktadır.

   Tövbe İstiğfar Etmek : Arefe Geceleri mümkünse 1001 kere Estagfirullahe'l azime be etubü ileyh'' duası okunup tespih namazı kılmak güzeldir.

   PEYGAMBER EFENDİMİZİN (S.A.V) AREFE GÜNÜ OKUDUĞU DUA

   Allahümmec'al fi kalbi Nuran ve fi besari Nuran (Allah ‘ım kalbimi ve gözümü nurlandır) Allah'ım göğsüme genişlik ver ve işimi kolaylaştır.Bu duayı okuyan büyük mükafatlara nail olur.

   PEYGAMBER EFENDİMİZİN (S.A.V) AREFE GECESİ OKUDUĞU DUA

   La ilahe illallahü hüve lehü'l –hamdü ve hüve ala külli şey'in kadir(İmam-ı Tirmizi)

      AREFE GÜNÜ ZİKİRLERİ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

   1)Allahümme salli ala Muhammedin ve enzilhül muk'adel mükarrebe ındeke yevmel kıyameh

   2)La ilahe illallahül vahdehü la şerike leh,Lehül mülkü velehül hamdü biyedihil hâyrû ve hüve alâ külli şey'in kadir

   3)İhlas Suresi :Bin kere okumak faziletlidir

Arefe günleri kabir ziyaretleri de unutulmamalıdır. Geçmişlerimiz için Kur'an ı Kerim ve dualar okuyarak ruhlarına hediye etmemiz güzel hasletlerdendir.Arefe günleri gördüğümüz üzere bizler için fırsatlarla dolu günlerdir.Yaptığımız ibadetler için Rabbimiz kat, kat fazla ibadet sevabını vermeyi vaat etmiştir.Bu da Rabbimizin rahmet ve mağfiretinin tecellisidir.Cümlemize kabul edilen ibadetler ve dualar yapmak nasip olsun Herkese huzurlu, mutlu bayramlalar geçirmeyi diliyorum. Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun

        METİN ALKAN

      EĞİTİMCİ YAZAR

 

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
OĞUZ BOYLARININ(24) ANADOLUDA YERLEŞTİKLERİ YERLER
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1) KAVAK AĞACI İLE KABAĞIN HİKAYESİ DARBELERİN GÖBEĞİNDELER AMA GÖRÜNMÜYORLAR (4)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim