Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

RAMAZAN ORUCU BOZAN ŞEYLER, ORUCU BOZMANIN CEZASI

15 Nisan 2022, 04:02

RAMAZAN ORUCU BOZAN ŞEYLER, ORUCU BOZMANIN CEZASI

                    Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla 
   Ramazan orucu hilali görmek şaban ayının otuzuncu gününün dolması veya kendisine güvenilen adil bir şahidin şaban’ın yirmi dokuzunda hilali gördüğünü söylemesiyle vacip olur. Ramazan ayının orucu Müslüman baliğ, akıl sahibi, oruca güçü yeten, hayız ve nifasdan temiz olan herkesin üzerine farzdır.
   Niyeti akşamla fecir arasındaki müddet içerisinde kalbiyle getirmek vacibtir. Niyetin iyisi; niyet ettim Allah rızası için ramazan orucu yerine yarın oruç tutmaya. Niyet ettim ramazan orucunu tutmaya dese yine olur.
   ORUCU BOZAN ŞEYLER
   Bilerek cinsi ilişkiye girmek, bir şey geri dönmezse bile kasıtlı olarak kusmak, balğamı yutmak, açık olan deliklerden beyin veya mideye bir şeyin ulaşması orucu bozar. Ancak kılların deliğinden veya gözden bir şeyin girmesi orucu bozmaz. İstimna veya dokunma ile sebepli meni’nin çıkması orucu bozar.
   Yatma (ihtilam) bakma ve düşünmeyle meni’nin çıkması orucu bozmaz. Fecir çıkıncaya kadar niyet getirmeyen ve unutan kişi o gün akşam oluncaya kadar orucu bozan her şeyden uzak durması vacip ve daha sonra o günü kaza etmesi gerekir.
   Kurban bayramından sonraki üç gün ve her iki bayramda oruç tutmak olamaz ve haramdır. Oruçluyken yıkanmamak, hacamat yapmamak, yemeğin tadına bakmamak, orucu açarken hurmayla yoksa suyla açmak, fecirden önce sahura kalkmak, çokça hayıralar yapmak, Kur’an okumak son on gecede yatmamak (ihya etmek) cami de itikâfa girmek ve başkasını öpmemek sünnettir. Eğer şahvetle öperse tahrimen mekruhtur.
   RAMAZAN AYINDA ORUCU BOZMANIN HÜKMÜ
   Yaşlı, hasta gece çalıştığı takdirde işine zarar gelen, gündüz çalışan, hamile ve emziren bayan, eğer zarar görüyorlarsa öyle bir zarar ki teyemmümü mubah kılan bir zarar veya çocuğuna ve hamline zarar veriyorsa orucunu bozması vaciptir. Şayet böyle bir zarar görmüyorlarsa, ancak hamile ve emziren bayan için büyük bir rahatlama varsa, bu durumda orucu bozmaları caizdir.
   Hayızlı ve nifaslı bayanında oruç tutması caiz değildir. Hatta oruçlu iken, hayız kanı görür veya doğum yapar, nifas kanı görürse orucunu bozması vaciptir. Fecirden önce hasta olmayan ve hastalığı daimi olmayan vede çalışan insan geceleyin niyet etmeleri ve orucu bozmamaları gerekir. Ta ki hastalık ve çalışmadan dolayı eziyet görünceye kadar. İki merhalelik helal bir sefere çıkan kimse, zorluk görmezse bile orucunu bozması caizdir.Ancak ilk gün fecirden önce yola çıkmamışsa orucunu bozamaz.
   RAMAZAN AYINDA ORUCU BOZMANIN CEZASI
   Hayız nifas ve doğum yapan gerek kendi gerekse çocuğunun zarar görmemesi için orucu bozan, sefere çıkan, çalışan, iyileşmesi umulan hasta, cinsi ilişkiden dolayı değil herhangi bir sebeple veya sebepsiz orucunu bozan, bütün gün baygın kalan ve niyeti unutan, bütün bunların oruçlarını kaza yapması vaciptir. 
   Sadece kendisi için değil hamileliği ve çocuğu için orucu bozan bayan ve ikinci bir ramazan gelinceye kadar kazası olupta kazasını tutmayan kişiye, hem kaza hem de ayrıca her gün için yiyecekten bir müd fidye vermesi gerekir. Bu fidye yılların tekerrürü ile tekerrür eder.
   Hastalığından ümit kesilen hasta ve çok yaşlı olan kimse ise sadece her gün için yiyecekten bir müd fidye vermeleri yeterlidir.
   Ama isteyerek özürsüz oruçlu iken cinsi ilişkiye girerse, bir hayvanla bile olsa o günü kaza yapması, ayrıca Müslüman ve özürlü olmayan bir köle azad etmesi gerekir. Köle yoksa iki ay üst üste aralıksız oruç tutacak, yapamıyorsa altmış fakire her birine her gün için yiyecekten bir müd fidye vermesi vaciptir.
Özürsüz orucunu tutumamış kişi en yakın zamanda kaza yapması lazım. Özrü olmadan daha orucunu kaza yapmadan ölürse her gün için bir müd buğday veya o bedelde en fazla kullanılan gıda maddesi neyse fidye olarak onun malından verilmesi icap eder. Eğer üzerinden bir yıl geçmemişse, Şayet üzerinden bir yıl geçmişse her gün için iki müd fidye vermesi icap eder. Ölen kişinin yerine akrabaları veya akrabasının izniyle başkası da verilen kefareti satın alıp verebilir.

   Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun. METİN ALKAN

                                                            EĞİTİMCİ YAZAR

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
OĞUZ BOYLARININ(24) ANADOLUDA YERLEŞTİKLERİ YERLER
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1) KAVAK AĞACI İLE KABAĞIN HİKAYESİ DARBELERİN GÖBEĞİNDELER AMA GÖRÜNMÜYORLAR (4)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim