Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

ASR-I SAADETTE, İFFETİNİ KORUMAK

08 Ocak 2022, 19:50

                 ASR-I SAADETTE, İFFETİNİ KORUMAK

                        Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

   Bütün hamdler ve övgüler Allahu Teâlâ’ya mahsustur. Kâinat’ın zerresi adedince, Salât ve selam bütün insanlığın Efendisi, Hz. Muhammed (s.a.v.) ‘e âline ve ashabına olsun.

   Cennet: Hz Allah (c.c.) mü’min kulları için hazırladığı bağlar, bahçeler, köşkler ve sarayların ismidir. Kur’an-ı Kerimde ve hadisi şeriflerde cennete ait daha birçok isim zikredilip bildirilmiştir. Cennet: Kelime olarak bağ, bahçe ve bostan demektir. Arap dilinde cennet kelimesi söylendiğinde içinde hurma ve üzüm bağları olan yer anlaşılır. Cennet: Ahiret yurdunda nimet ve ikram yeri ve evidir. Cennet: Peygamberlerin davetine uyarak iman edip, dünya ve ahir ete ait işleri, kulluk vazifelerini güzel bir şekilde yapan namazını kılan, orucunu tutan, kocasına itaat eden, namahrem erkeklere görünmeyen, haramlardan sakınan, temiz ve muttaki kişiler için hazırlanmış bir huzur ve saadet yurdudur. Kısaca ahi retteki nimetler yurdunun adıdır. 

    Güzeller güzeli (s.a.v.) bir gün ashabına buyurdu ki:”Yok mu? paçalarını sıvayarak cennete koşacak? Önünde bunun engel yoktur. Kâbe’nin Rabbine yemin olsun ki cennet parlayan bir nur, etrafa yayılan bir koku, göz alıcı bir saray, devamlı akan bir ırmak, olgunlaşmış meyveler, güzel eşler, sayılamayacak süsler, hep devam edecek güzellikler, heybetle duran yüksek saraylarda ki harikalardır.

   Cenneti kısaca tasvir ettikten sonra, şimdi de bugünkü makalemize başlık yaptığımız mevzuya dönelim, Cennete ilk kadın kim? Bir gün, Güzeller güzeli  (s.a.v) Efendimiz kızı Hz. Fatıma' (r.anha) ya şöyle der ; Cennete giren ilk kadın kimdir biliyormusun ? Hz. Fatıma (r.anha.) cevap verir ; Ey Fahr-i Kainat ben değilmiyim ?  Rasulallah (s.a.v.) efendimiz der ki ; Hayır, filan yerde filan evde bir kadın var o dur. Hz. Fatıma (r.anha.) şöyle der ;  Ne amel işlemektedir de cennete giren ilk kadın olacaktır.

  Rasulallah (s.a.v.) efendimiz cevaben git onu ziyaret et görürsün der. Hz. Fatıma (r.anha.) hazırlanıp o kadının evine gider. Kapıyı çalar çok çirkin bir ses ona cevap verir. Kimsiniz ? Hz. fatıma (r.anha.) şöyle der ; Ben Fatıma. Hangi Fatıma? der kadın, Hz. Fatıma (r.anha.) şu cevabı verir ; Rasualllah (s.a.v) in kızı Fatıma. Kadın şöyle seslenir. Kusura bakma iki cihan serverinin kızı, Kocam şu an evde yok, kendisi benden başka kimseye Kapıyı açma dedi, Bende söz verdim açamam ey rasulllahın kızı. İstersen yarın gel başımın üstünde Yerin var sana canım kurban, O zamana kadar kocamdan izin alırım.

   Peki, Tamam.. der Hz. Fatıma (r.anha.) Ertesi gün olur, Hazreti Fatıma (r.anha.) yine o kadına giderken yanına Hazreti Hüseyin gelir, Beni de götür der, Hz. Fatıma oğlunu (r.anha.) kıramaz ve tamam gel beraber gidelim der. O kadının evine gelirler Kapıyı çalar. Kim siniz ? der kadın Hz. Fatıma (r.anha.) cevap verir; Benim, Fatıma. Kadın şöyle der, Ey cihan serverinin mübarek kızı yanında bir erkek çocuğunun sesi duyulur. Kimdir O ? der. Benim oğlum Hüseyin’dir. O da peşime takıldı gelmek istedi bende kıramadım. diye cevap verir Hz. Fatıma (r.anha.) Kadın Üzülerek şöyle der.

   Kusura bakma Ey Rasul kızı Hazreti Fatıma, Ben kocamdan sadece senin için izin istedim Oğlun Hüseyin için istemedim. Sen bugün git yarın gel o zaman Hüseyin içinde izin isterim. Peki, Tamam... Der Hz. Fatıma (r.anha.) Evine döner. Ertesi gün olur. Hz. Fatıma (r.anha.) ile Hz. Hüseyin tam yola çıkacakken kardeşi Hz. Hüseyini gören Hz. Hasan ağlamaya başlar beni de götürün der, Hz. Fatıma oğlunun bu isteğini kıramaz ve Onu da yanına alır ve yola çıkarlar. Kadının evine gelirler. Kapıyı çalar ve yine o çirkin kadın sesi cevap verir.

   Kimsiniz? Ben Fatıma. Der.. Yanında kim var Ya Rasulallahın Kızı Fatıma, Oğlum Hüseyin var birde Hasan var, Hüseyini gelirken gördü ağladı, gelmek istedi bende kıramadım. Kadın Üzülerek cevap verir ; Kusura bakma Ya Rasul kızı Fatıma ben kocamdan sadece sen ve oğlun Hüseyin için izin aldım Hasan için Almadım yarın gel kocamdan Hasan içinde izin alayım. der .Hz. Fatıma (r.anha.)  Peki, Tamam der.. Ertesi gün olur. Hz. Fatıma (r.anha.) Hz. Hasan ile Hüseyini yanına alarak o kadının evine giderler. Kapıyı Çalarlar ..Kimsiniz? der kadın. Ben Fatıma. Yanında Hz. Hüseyin Ve Hz. Hasan' dan başka biri var mı Ya Rasulullahın Kızı Fatıma. Hayır yok. der Hz. Fatıma (r.anha.)  Ve kapıyı açılır, Kapıyı açan o kadar güzel bir kadındır ki yüzünden nurlar akıyor. Çok güzel örtünmüş Çok güzel bir kadın. Ağzını açar ve bir misket büyüklüğünde taşa benzeyen bir cisim çıkarır ve ; Hoşgeldin Sefa getirdin Ey Rasulallahın kızı Fatıma. Der. Hz. Fatıma (r.anha.) ilk olarak kocasına olan itikatını beğenir. Ve Şöyle der.

   Üç gündür Kimsiniz diyen yaşlı kadın sen misin ? der Hayır. Der kadın. Peki, o yaşlı kadın kimdi? Yaşlı kadın yoktu Ya Rasuallahın Kızı Fatıma, ağzımda taş vardı o yüzden sesimi değiştirdim Peki neden değiştirdin, der Hz. Fatıma (r.anha.) Kadın Şu Cevabı verir. Belki sesimi duyupta yoldan geçen bir erkek şehvetlenir, Kötü amel işler diye değiştirdim Ya Hz. Fatıma der. Ve cennete ilk girecek olan kadınla bir hayli sohbet ettikten sonra müsaade isteyerek oradan ayrılır. Rabbim bu şekilde İslami anlamış yaşantısıyla örnek olmuş, dinine ve kocasına sadakatlı hanımların sayısını artırsın. Selam ve dua ile…. 4.OCAK.2022

   METİN ALKAN

EĞİTİMCİ YAZAR

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1) KAVAK AĞACI İLE KABAĞIN HİKAYESİ DARBELERİN GÖBEĞİNDELER AMA GÖRÜNMÜYORLAR (4)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim