Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

DÜNYA HAYATI BİZİ ALDATMASIN

28 Şubat 2021, 16:32

    DÜNYA HAYATI BİZİ ALDATMASIN

      Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

  İnsan, kâinatın en mükerrem varlığı olarak yaratılmış ve yeryüzüne halife kılınmış, her türlü nimetler emrine sunulmuş en şerefli bir varlıktır. Yaratılış gayesi de Allah’u Azimüşşana kulluktur. Peygamberler, insanlığa bu hakikatı tebliğ için gönderilmiş, kitaplar, bu hakikatı açıklamak için indirilmiş, yerdeki ve gökteki her şey insanoğlunun emrine bu hakikatı anlamak için verilmiştir.

    Akıl sahibi her insan şunu kesinlikle bilir ki, dünya bir imtihan yeridir. Her insan imtihan edilmektedir.

    Cenab-ı Hak Kur’an’ında: “Biliniz ki, mallarınız ve canlarınız sizin için bir bela ve imtihandır. Allah katında ise, büyük mükafat vardır.” (Enfal suresi, 28)

    “Biz, yeryüzünde olan şeyleri, yer halkına bir süs yaptık ki, insanların hangisinin daha güzel bir amelde bulunacağını imtihan edelim.” (Kehf suresi, 7)

    Dünya, insan için bir köprü gibidir. Bu köprünün başı beşik, sonu mezardır. Ondan sonra ebedi bir hayat başlamaktadır. İnsanoğlu dünyaya geldiğinde beyaz bir kundağa, giderken de beyaz bir kefene sarılır. Her insan istese de istemese de ebediyete doğru yolcudur. Bu ebediyet için hazırlığımızı burada yapmak zorunda olduğumuzu, bu hazırlığın nasıl yapılacağını Cenab-ı Hak, Kur’an’ında, peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) da sünnetinde haber vermiştir.

    Cenâb-ı Hak Kur’an’ında: “Ey insanlar, muhakkak Allah’ın vaadi hesabı haktır. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. Şeytan da sakın sizi Allah’ın dininden aldatıp kaydırmasın?” (Fatır suresi, 5)

    “Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Elbette ahiret yurdu, takva sahipleri için daha hayırlıdır. Hala aklınız başınıza gelmeyecek mi?” (En’am Suresi, 32)

    “Ey kavmim, bu dünya hayatı geçici bir faydalanmadan ibarettir. Ahiret ise, devamlı olarak durulacak yerdir.” (Mümin suresi, 39)

    Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de: “Şüphesiz dünya tatlı bir yeşilliktir. Allahu Azimüşşan sizin ne yapacağınızı görmek için, sizi bu dünyaya halife olarak göndermiştir. Dünyadan sakının.” (Tirmizi, Muhtarul ahadis, sh. 31)

    “Dünya ahretin tarlasıdır. Ne ekerseniz onu biçersiniz.”

    “Dünya, yeri olmayanın evi, serveti olmayanın malıdır. Aklı olmayan dünyalık toplar.” (İmam Ahmed, Muhtarul ehadis, sh. 77)

    O halde dünya bizi aldatmasın. Allah’a karşı kulluk vazifelerimizi unutturmasın. Bizi, çoluk çocuğumuzu yüce dinimiz islamdan uzaklaştırmasın. Allah ve Resulullah sevgisini, Kur’an nurunu gönüllerimizden çıkarmasın. Süratle yok olmaya giden bir dünyanın geçici zevkü sefası, bizi ebedi nimetlerden mahrum etmesin.

    Unutmayınız ki, dünya ahretin tarlasıdır. Ne ekerseniz onu biçersiniz.

Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.                               METİN ALKAN

                         EĞİTİMCİ YAZAR

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
RAMAZAN ORUCUNDA KAZA KEFARET
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetö Gerçekleri ve Son Gelişmeler Takip Kanalı Google Play Storide Kullanıma Açıldı Fetullahçı Terör Örgütünün İhanet Günlükleri BİZİ DİNLEYİN!!! Ak Partiyi Bitirmek için Ak Parti içi Yürütülen Gizli Operasyonlar
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?




 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim