Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

TEKVİR SURESİNDE KAFİRLERİN KIYAMETGÜNÜNDE DURUMLARI

28 Şubat 2021, 15:55

      TEKVİR SURESİNDE KAFİRLERİN KIYAMETGÜNÜNDE DURUMLARI

          Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

   İmam Hakim’in Abdullah ibnu Ömer radiyallahu anhuma dan rivayet ettiği bir Hadis’i Şerifte Resulullah sallallahu aleyhi vesellem mealen şöyle buyurmaktadır:Kıyamet gününün hallerine bakmak isteyen Tekvir suresine baksın.Tekvir suresinin manası:

   1-İźeşşemsu kuvvirat Manası: Güneşin ışığı söndüğü zaman,

   2- Ve iźennucumun kederat Manası: Yıldızlar yerlerinden düşüp dağıldığı zaman,

   3- Ve iźel cibalu suyyirat Manası: Dağlar yeryüzünden çekildiği zaman.Kıyamet günü dağlar aynı bulutların çekildiği gibi çekilir ve toz olurlar.

   4- Ve iźel işaru uttilet Manası: Doğurmak üzere olan develer, kıyılmaz mallar terk edildiği zaman. (arablarda en kıymetli mal deve idi)

   5- Ve iźel vuhuşu huşirat Manası: Hayvanlar dirilip haşr olunduğu zaman. Kıyamet gününde hayvanlarda haşr olup birbirinden haklarını alacaklardır. Yani boynuzsuz koç boynuzlu koçtan hakkıni alacak. Eğer boynuzlu koç dünyada boynuzsuz koça vurduysa, kıyamet gününde boynuzsuz koça boynuz verilecek ve ona vurarak hakkını alacaktır. Bundan sonra hayvanlar toprak olacaklar. Hayvanlarında ruhunun olduğuna bu ayet delildir.

   6- Ve iźel biharu succirat Manası: Denizler ateşlenip kaynadığı zaman. Kıyamet günü ’ın istemesiyle deniz kaynayacaktır.bilim adamlarıda suda oksijen olduğunu bildiriyorlar buda denizin yanmasının mümkün olduğunu göstermektedir.

   7- Ve iźennufusu zuvvicet Manası: Müslüman erkeklere cennete huriler verildiğinde. Bir başka tefsir ise şöyledir: İmam Buhari Ömer radiyallahu anh den rivayet ettiğine göre, kıyamet gününde insanlar dünyada kime uyduysa kıyamet günü onunla haşr olacaktır.

   8-9- Ve iźel mev udetu suilet-bi eyyi źembin gutilet Manası: Canlı canlı gömülen kız çocuklarına, neden öldürüldükleri sorulduğunda. Kız ise kendisinin suçsuz olduğunu söyleyecektir.

   10- Ve iźessuhufu nuşirat Manası: Hesap defterleri açıldığı zaman. Müslüman defteri sağ tarafından aldığında o kadar sevinecek ki; kazananlardan olduğunu görüp te arkadaşlarıda sevinsin diye onlara göstermek isteyecek. İmam Buhari rivayet etti;

   Ve emma men utiye kitabehu bi şimalihi. El Hakkah 25.Manası: Defterini solundan alanlar, yani kafirler ise defterindeki kötü amelini okuduğunda:“Keşke bana bu kitap verilmeseydi keşke ölseydim“ diyecek.Peygamber efendimizin bildirdiği Hadis’i Kutsi nin manası:Cehenneme giren kâfire sorulur:“Bütün dünya senin olsa buranın az bir azabından kurtulmak için onu feda edermiydin?“ Kafirde:“Evet“ diyecek. ona bildirecek ki: Ben senden bundan daha az bir şey istedim. Sen Ademin sulbunden çıktığında sana bildirdiğimde:“Ben sizin rabbiniz değilmiyim?“ sende „Evet sen bizim rabbimizsin“ dediğin halde sonra dünyaya geldiğinde verdiğin sözü unuttun ve müşrik olarak yaşadın, sen küfrü seçtin“ denilecek.

   Dünyada sahip çıktığı malıda, başkanlık memurluk gibi mülküde artık ona fayda vermeyecek. ’u Teala Kur’an-ı Kerim de El Haggah suresi 30. ayette bildirmektedir.Ĥuźuhu fe ğulluh. Śummel cehiyme salluh, śumme fiy silsiletin źer uhâ sebune źirâan feslukuh.Ayet’in manası: ’u Tealâ cehennemin bekcisi Malik’e emreder: „Onu bağlayıp cehenneme sallayın sonra onu yetmiş arşın (zer’a) zincire vurun“. Yani kafirin zincirle elleri omuzlarına bağlanarak cehenneme atılır. Ayeti tefsir eden bazı alimler ise o zincirin ağzından girip arkasından çıktığını haber verdiler.Resulullâh sallallâhu aleyhi vesellem Hadis’i Şerifte mealen bildirdi ki:„Cehennem ateşi bin sene yandı kırmızı oldu sonra bin sene yandı beyaz oldu sonra bin sene yandı siyah oldu“. Cehennemin şimdiki rengi siyahtır.Kafirler cehenneme atıldılarında ve cehennem onları yaktıkca onlardan eşşek anırması gibi sesler çıkacak.

   Daha çok azap çekmeleri icin onların bedenleri büyük olacak. Kafirlerin bir dişi uhud dağı kadar olacak ve bir omuzu ile diğer omuzunun arası üç günlük mesafe kadar olacaktır. Dünyadaki büyüklüğünde olsaydı cehennem onu bir anda eritirdi.’u Tealâ buyurdu:

   “Leyse lehum taamun illa min tari”, “lâ yusminu velâ yuğniy min cu”.(Ğaşiyeh 6-7. Ayet) Manası: Kafirler ancak Tari^ yiyeceklerdir. Bu yedikleri onların açlıklarnı gidermeyecektir.Tari^ bir ağacın ismidir. Bu ağacın görünüşü çok korkunçtur. Tadı, kokusu, görünüşü çok iğrençtir. Kafirler bu ağaçtan yiyecekelerdir. Bir başka ayette „Zakkum“ ağacından haber verilmektedir. Kâfirler zakkum ağacının görüntüsünden korkacaklardır. Onun kokusu dayanılmaz olduğu halde kafirler çok acıktıklarından bundan yiyeceklerdir. Azap melekleri onlara zorla bu zakkum ağaçından yedireceklerdir.Allah’u Tealâ şöyle buyuruyor:

   Ve lâ Taamun illâ min ğisliyn El Hakkah 36. Ayet Manası: Kafirlerin ancak yiyecekleri ğisliyn dir.Ğisliyn: Kafirlerin yandıklarında erimiş olan pis ve rutubetli ciltleridir. Bu onlara içirilir.

   Nisa suresi 56. ayette u Tealâ mealen bildirdi ki:Kafirlerin cehennemde ciltleri kızarıp yandıkca azabı daha çok tatmaları için Allâh’u Tealâ onlara taze deriler verecektir. Bu şekilde sonsuz azap görecektirler.Bu ayet, “İnsan bir müddet azap çekince artık azaba alışır diyenlere ve “ Sinir damarları yandıktan sonra artık acı hissedilmez” diyenlere karşı delil dir.Kâfirlere yeni deriler verilerek sonsuz azap görecektirler.Bazı kâfirler diyorlar ki:” Cehennem aynı hastahane gibi. Kafirler orada azap çektikten sonra çıkıp cennete müslümanların yanına girecekler”. Bu Kur’an’a zıttır ve küfürdür.

   Bazı insanların dediği gibi:”Cehennem azabına bir müddet sonra insanlar alışır ve artık ferahlık hissederler” sözüde küfürdür.Kafirlerin cehennemde sonsuz azap göreceklerine dair Kur’an-ı Kerimde deliller vardır. Cehennemde kâfirler azaplarının dinmesini isteyecekler fakat azaplar dinmeyecektir.cehenneme giren müslümanlar ise kâfirlerin ki kadar şiddetli bir azap görmeyecek ve azab çektikten sonra cennete girecektir.Kafirler ise ebedi cehennemde kalırlar. ’Allah’u Tealâ Nebe’ suresinde bildirdi:

   İnne cehenneme kânet mirsadâ littağiyne meâbâ labiśiyne fiyhâ ehgab┠Manası: Kafirler cehenneme girer ve orada haps olur çıkamazlar. Ayette geçen „Ehgabⓒnın manası: Seksen sene yanar yine seksen sene yanar yine seksen sene yanar böyle sonsuz azap çekerler. Cehennem azabı biter diyen kişi küfre düşer.Ez Zuĥruf suresi 77-78. ayetin açıklamasında şöyle bildirilmektedir:

   Cehennemdeki kâfirler cehennemin hazini Malik den yardım ister ve derler ki:“ Ya Malik, Allâh’a dua et ölelim de artık azap çekmeyelim“. Cehennemin hazini olan Malik onların zelilliklerini göstermek için onlara bin sene sonra cevap verip der ki:“ Siz burada kalacaksınız ve buradan size çıkış yoktur“. Bunu duyunca kafirlerin elemleri dahada artacak.Cehennem azabının şiddetini öğrenen sahabelere Resulullah şu duayı okumalarını bildirdi:Hasbunallâhu ve ni^mel vekil ve aleyhi tevekkelnâ.Allah  CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

             METİN ALKAN

           EĞİTİMCİ YAZAR

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
RAMAZAN ORUCUNDA KAZA KEFARET
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetö Gerçekleri ve Son Gelişmeler Takip Kanalı Google Play Storide Kullanıma Açıldı Fetullahçı Terör Örgütünün İhanet Günlükleri BİZİ DİNLEYİN!!! Ak Partiyi Bitirmek için Ak Parti içi Yürütülen Gizli Operasyonlar
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim