Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

EMANUEL KARASU

28 Şubat 2021, 15:47

                 EMANUEL KARASU

   Emanuel Karasu kimdir? Abdülhamit Han ve Emanuel Karasu arasında geçen konuşma nedir? Karasu Filisintin’den toprak istediğinde Abdülhamid Han’ın cevabı ne olmuştur? Payitaht Abdülhamid’den tanığımız Yahudi Emanuel Karasu ve hayatı. Yahudi Milletvekili Emanuel Karasu

   Karasu ünlü bir Yahudi kökenli tüccar ailenin mensubu olarak 1862 yılında Selanik’te hayata gözlerini açtı. 400 sene önce, 1492’de İspanya’dan gönderilmiş ve Sultan II. Beyazıt’ın izniyle Selanik’e yerleşmiş Sefarad’lardandı

   O zamanlar İspanyollar Yahudilere zulüm yapıyorlardı. Osmanlı Devleti’nin Padişahı Sultan 2. Beyazıt yahudilere merhamet etti ve oturma izni verdi. Gel gör ki yıllar sonra Osmanlı’yı yıkacak olan yine yahudiler olacaktır.

   Karasu Hukuk eğitimi aldıktan sonra Selanik’te avukatlık mesleğine başladı. Atynı zamanda Selanik’teki Makedonya Risorta Masonik Locası‘nı kurdu ve Osmanlı Devletinde masonik faaliyetlerin lideri oldu. Mason locaları ve bazı gizli cemiyetler, Selanik’te devrimci radikal görüşlere sahip ve aralarında Talat Paşa’nın da bulunduğu Jön Türkler’in buluşma yeriydi.

   Emanuel Karasu, Selanik’te avukatlık mesleğine devam ederken İttihat ve Terakki Cemiyetine üye oldu. Cemiyetin Müslüman olmayan ilk üyesidir. Karasu Abdülhamid Han’dan toprak istemiştir, hem de Filistin’de. Karasu, Sultan Abdülhamid’in huzuruna çıkarak Filistin’de Yahudiler için toprak satın almak ister. Ancak Emanuel Karasu daha lafını bitirmeden ” Defol Ey Sefil!” cevabını alır.

   İttihat ve Terakki Cemiyeti, 1908 senesinde II. Meşrutiyet ve sonrasında Osmanlı Devleti’nin idaresinde söz sahibi olunca Emanuel Karasu da Selanik’ten Meclis-i Mebusan’a girdi.

   Emanuel Karasu, 27 Nisan 1909’da Aram Efendi,  Esat Toptani, ve Sultan Abdülhamit’in uzun süre yaverliğini yaptıktan sonra muhalefet saflarına geçen Gürcü Ahmet Hikmet Paşa heyetiyle saraya geldi ve Meclis-i Milli’nin  Sultan Abdülhamid’e tahttan indirilmesini karar verdiğini, kendilerinin bunu tebliğle görevlendirildiklerini ifade etti.

Meclis-i Milli dediğime bakmayın, meclisteki milletvekillerin yarısı Türk bile değildir, Yahudi, Hristiyan ortaya karışık bir yapıdır. Nerde kaldı sizin milliliğiniz.

   Filistin topraklarının Yahudilere satılması için rüşvet teklifinde bulunduğunda Sultan II. Abdülhamid tarafından kovulan Karaso bu kez Sultan’ın hal’ kararını tebliğ için onun karşısına çıkmıştı. Bu ihanetin şartlarını hazırlayan teşkilat da İttihat ve Terakki Cemiyeti’ydi. İttihat ve Terakki’ye sevgi besleyenler, lütfen iyice düşünün. Bu cemiyet sözde milliyetçi kimliğine bürünmüştür fakat üyelerinin bir çoğu Yahudi, aynı zamanda masonlardır. Danone’nin sahibinin amcasıdır.

   Mondros Mütarekesi sonrasında İtalya’da Trieste’ye yerleşti ve 1934 yılında aynı yerde öldü. Arnavutköy’de Yahudi mezarlığında gömülüdür.

   1912 yılında, Balkan Savaşları sırasında Selanik’ten Fransa’ya göç eden ve Danone grubunun kurucusu İzak Karasu‘nun (Isaac Carasso) amcasıdır ve Daniel Carasso’nun büyük amcasıdır.  Hani şu çocuklarımıza yedirdiğimiz Danone var ya, işte onların sahibi Yahudilerdir. Danone alırken umarım bu makale aklınıza gelir. Son olarak Ateşin bol olsun Karasu. ALINTI

             METİN ALKAN

             EĞİTİMCİ YAZAR

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
RAMAZAN ORUCUNDA KAZA KEFARET
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetö Gerçekleri ve Son Gelişmeler Takip Kanalı Google Play Storide Kullanıma Açıldı Fetullahçı Terör Örgütünün İhanet Günlükleri BİZİ DİNLEYİN!!! Ak Partiyi Bitirmek için Ak Parti içi Yürütülen Gizli Operasyonlar
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim