Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

GİYİNMİŞ AMA ÇIPLAKLAR

23 Ekim 2020, 18:41

         GİYİNMİŞ AMA ÇIPLAKLAR

            Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

   Giyinmek, doğal bir durumdur. Tabiata aykırı olan, çıplaklıktır. Kadının giyinmesi erkekten farklıdır. Çünkü kadın daha caziptir. Cazip olan daha değerlidir, değerli olan özenle saklanır. Teneke, çöplükte; altın ve mücevherler kasada bulunur. Örtünmenin, sıcaktan veya soğuktan korunma ihtiyacından önce, utanma duygusunun gerektirdiği fıtrî bir ihtiyaçtan, daha çok mânevî içerikli bir mahremiyet ihtiyacından kaynaklandığı gerçeğini unutmayalım. Örtünme, insanlık tarihi kadar eskidir. Bundan dolayı da örtünme, bütün boyutlarıyla tamamen insanî bir eylemdir. 

   Tesettürün zıddı “teberrüc”tür. Teberrüc, dikkat çekmek ve kendini göstermektir. Dolayısıyla bir yönüyle teşhir sayılan teberrüc “Eski cahiliyye teberrücü gibi teberrüc etmeyin. Yani eski cahiliyye âdetinde olduğu gibi açılıp saçılmayın” (33Ahzab:33) ayetiyle yasaklanmıştır.

   İslam, kadının cazibesini nikâhlı eşine arz etmesini ister. Kamusal alanda paylaşmasını asla tasvip etmez. Onun için de Kur’an, kadınların tesettürü ile yakından ilgilenir. Ziynet yerlerinin yani kol, boyun, gerdan ve kulak gibi mahallerin kapatılmasını, mahremlerinin dışındakilere gösterilmemesini ister. (Bak: 24Nur:31). Dışarı çıkacakları zaman da vücut hatlarını belli etmeyen dış elbiselerini giymelerini emreder. (Bak: 33Ahzab:59).

   “İslam kadını”nın el ve yüzleri hariç, vücudunun kapatılması Allah’ın emridir. Ayetlerde emredilen tesettürün uygulamasının nasıl olması konusunda da Rasûlullah (sav) şöyle buyurur:

   Hz. Âişe’den nakledildiğine göre, bir gün Hz. Ebû Bekir’in kızı Esmâ, ince bir elbise ile Allah Rasûlü’nün huzuruna girmişti. Rasûlullah (sav) ondan yüzünü çevirdi ve şöyle buyurdu:

   “Ey Esma! Şüphesiz kadın erginlik çağına ulaşınca, -yüz ve ellerini göstererek- onun şu ve şu yerlerinden başkasının görünmesi uygun değildir” buyurdu.” (Ebu Davûd, Libâs, 31).

   Rasûlullah (sav), “Giyinmiş ama çıplaklar” diyerek, sadece süslenmek için giyinen, dışarı çıkarken daha cazip ve dikkat çekici kıyafetler kullanan ve vücut hatları belli olacak şekilde dar, ince veya şeffaf elbiseler giyen, farz olarak değil “tarz” olarak örtünen kimseler için de şöyle buyurur:

    “Bir takım kadınlar topluluğu vardır ki bunlar ‘giyinik ama çıplak’tırlar. Görenleri yoldan saptıran ve kendileri de haktan sapanlardır. Başları bir tarafa sarkan deve hörgücü gibi olacaktır. Bunlar cennete giremeyecekler. Kokusu çok uzak mesafeden alındığı halde, bunlar cennetin kokusunu da alamayacaklardır.” (Müslim, Libas125)

   “Abdurrahman’ın kızı Hafsa’nın başında, saçını gösterecek şekilde ince bir başörtüsü olduğu halde Hz. Âişe’nin huzuruna girdi. Hz. Âişe başından örtüsünü alarak ikiye katladı, kalınlaştırdı.” (Malik, Muvatta’, Libas:4)

Kadın, örtünmesiyle kadınlık şahsiyetini korur. Tesettürden uzaklaşan kadın, kendisini kamusal alanda deşifre ettiğinde, nezâket ve zarâfetini kaybederek nefsânî arzuları tahrik eden bir cinsel objeye dönüşmüş olur. Bu ise, onun şahsiyet ve haysiyetini ayaklar altına alarak annelik vakarını hiçe sayması demektir.

   Bir zamanlar, vücut hatlarını belli etmeyen manto veya feraceleri ile üniversite kapılarında başörtüsü mücadelesi veren genç kızlarımız gitmiş, yerine daracık giydiği streç veya kot pantolonlu kıyafetinin üzerine aksesuar olarak örttüğü acube başörtülü kızlarımız gelmiştir. Dün, başörtülüler mağdurken bugün, bu acubelerin başındaki “başörtüler” mağdur hale gelmiştir.

   Örtü, güzelliği gizlemesi gerekirken, cafcaflı ve göz alıcı renk ve tarzda giyilen başörtüsü ve alt giysileri “Bana bak banaaa” diye kışkırtıcı bir şekilde bağırmaktadır.

   Duyarlı İslam kadınlarına sesleniyorum; örtünmenin mühim bir amel ve Allah rızasına ulaştıran bir uygulama olduğu asla unutulmamalıdır. Şunu bilin ki tesettür, süslenmek değil, süsü örtmektir. Onun için kadınımız, kızımız ve gelinimiz tesettürü yozlaştırmamalı. Giydikleri, içini gösterecek şekilde şeffaf olmamalıdır. Kalın olsa bili vücut hatlarını ortaya koyacak şekilde dar olmadığı gibi, kendine döndürüp baktıracak şekilde dikkat çekici ve cancanlı da olmamalıdır. Yoksa cahiliye döneminde de örtü vardı. Onlar, güzelliği kamufle etmek için değil, aksesuar olarak örtünüyorlardı. Başörtülerinin uçlarını saçlarının arkasına salarak gerdanlarını kapatmıyorlardı. Her cahiliye döneminin bir tarzı olduğu gibi, o günün tarzı da, boyunları açıkta bırakarak başörtülerini arkaya salmaktı. Nur suresi 31. ayetle bu tarz örtünme yasaklanıp “Başörtülerin yakaları kapayacak şekilde örtülmesi” emredildi.

   Ahzab 59. ayetle, dışarı çıkarken giyilmesi emredilen cilbâb da, esasında vücut hatlarını belli etmeyen örtüdür. Bugün maalesef sokaklar, bütün vücut hatlarını ortaya döken, dar, süslü ve câzibeli bin bir türlü dış kıyafetle doludur. Fakat bu asla tesettür değildir. Dış kıyafet, bol olmalıdır. Vücut hatlarını belli etmemeli ve “Baksana bana!” dedirtmemelidir.

   Erkekler de kadınların bu çeşit giyinmelerini fırsat bilerek gözlerini onlara dikmemelidirler. Allah, kadınlardan önce erkekleri uyararak “Gözlerini kısmalarını emretmiştir.” (Bak:24Nur:30). Hz. Ali de bu konuda şöyle der:     “Sanma ki tesettür sadece kadınlara farzdır, erkeğin tesettürü, göz kapaklarındadır

   Şunu da unutmayalım ki, teberrüc/açık-saçık giyinmek, medeniyet değildir. Eğer medeniyet soyunmakta, dekolte giyinmekte ise, Afrika kıtasının yerlileri üstsüz ve altsız gezmekteler. Onların medeni olması gerekirdi.

Örtünmeyenlere sözümüz yok. Sözümüz İslamî hassasiyeti olan hanım kardeşlerimize ve kızlarımızadır. Örtünüyorsanız adam gibi örtünün. Örtünüz Kitab’ın kavline uygun olsun. “Giyinmiş çıplaklar” gibi olmayın. Örtünmüyorsanız kendiniz bilirsiniz. Allah ve Rasûlü’nün tehdit ve uyarılarına verecek bir cevabınız vardır demek ki!!!  Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun..                                             METİN ALKAN

                                  EĞİTİMCİ YAZAR 

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EVLAT ANA BABA HUKUKUNA RİAYET ETMELİDİR..
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
CAĞALOĞLU KOMİTESİ NİYET OKUMA MAHARETİ HADDİNDEN TECAVÜZ EDENİN HADDİNİ BİLDİRMEK MEHMET FIRINCI ABİ’YE SALDIRAN FETÖCÜLER(!)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim