Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

KARDEŞLERİME HAC VE UMRE İÇİN SAĞLIK TAVSİYELERİ

21 Ağustos 2020, 16:52

  KARDEŞLERİME HAC VE UMRE İÇİN SAĞLIK TAVSİYELERİ

         Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

    Umre tavsiyeleri, umreciler kadar hacı adaylarını da ilgilendiriyor. İbadet ve ziyaretler ancak sağlıklı olunduğu takdirde yeterince rahat yapılabilir, Mukaddes beldelere yapılan her ziyaret az da meşakkat içerir, Bu meşakkatleri en aza indirebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

   HAC ve umre yolcuğu ile mübarek yerlere kavuşma isteği ve heyecanı yaşar insan. Bazen de yapacağı ibadet ve duaları hakkıyla yapıp yapamayacağının tereddüdünü yaşar. Bu tereddütlerin başında mevcut hastalıklar ve yolculukta olabilecek rahatsızlıklar gelir. Bu sebeple hac ve umre yolculuğu öncesi yapılan seminerlerde anlatılanlara dikkat etmek çok önemli. Bundan başka sağlıkla ilgili en fazla karşılaşılan hususlar neler diye kısaca bir değerlendirme yapılırsa, en başta terleme ve solunum yolu hastalıkları, arkasından ise eklem ağrıları geliyor.

Öncelikle, bir hastalık var ise bununla ilgili rapor, reçete ve yeterli miktarda ilaç bulundurmak faydalı olacaktır. Şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi hastalıklar için uygulanılan diyetlere mümkün olduğunca dikkat edilmelidir.

Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına dikkat

   Yeni bir beldeye, yeni bir iklime gidildiğinde en fazla yiyecek ve içeceklerden dolayı sıkıntı çekilir. Ayrıca yemek öğünlerinde ve kullanılan malzemelerdeki değişiklikler sebebiyle gastrit, ülser, reflü, kolit gibi mide ve bağırsak hastalıkları olanlar daha fazla hassasiyet göstermelidir. Bu tür hastalıkları olmayanlar bile, şişkinlik, gaz, bulantı, kusma, ishal gibi şikâyetlere sebebiyet vermemek için, şu hususlara özellikle dikkat edilmelidir:

  • Her zaman için çok yemek iyi olmadığı gibi, ağır ve çok çeşitli yiyecekler de bir arada yenilmemelidir.
  • Yemekler, sağlık kontrollü yemekler ve aşçıların bulunduğu otellerde yenmeli, rastgele yerlerde ve açıkta satılan yiyeceklerden sakınılmalıdır.
  • Uzun süre oda sıcaklığında beklemiş yiyecekler, özellikle, çikolata ve pasta gibi tatlılar yenmemelidir.
  • Çok acıkıldığında besin değeri zengin olan hurma tercih edilmelidir.
  • Bol zemzem içilebilir ancak zemzem çok soğuk olarak içilmemeli, en azından yavaş yavaş, yudum yudum içilmelidir.

      Solunum yolu hastalıkları

   Umre ve hac seyahatinde, umre tavsiyeleri olarak şunu da hatırlatmakta fayda var. En çok solunum yolu rahatsızlıkları görülmektedir. Bu rahatsızlıklar, boğazda yanma, bronşit, astım öksürük, balgam, ateş, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, halsizlik, bazen de nefeste daralma ile kendini göstermektedir.Daha uçaktayken bile, havalandırmaya dikkat etmek gerekir. Tam başımıza soğuk havanın gelmemesi için, havalandırma panelinin yönünü çevirmek, gerekirse kapatmak iyi olur.

   Havaalanından otobüsle transfer sırasında da havalandırmalara karşı korunmalıdır. Otel odalarında, klimaların derecesi iyi ayarlanmalı, otel çalışanlarından destek istenmelidir. Klimalar açık şekilde uyumamaya son derece dikkat edimelidir.

   Soğuk algınlığı için en önemlisi Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere’de ibadet ederken vantilatörler altında kalmamaya çalışmak lazımdır.

      Terleme ve sıcak çarpması

   Arabistan Yarımadası bizim bölgemize göre daha sıcak bir iklime sahip olduğu için bizim gibi kutuplara yakın bölgelerden giden hacı adaylarında aşırı terleme çok görülmektedir. Bu konuda umre tavsiyesi olarak, vücuttan tuz ve su kaybı ile halsizlik ve aşırı yorgunluk buna bağlı tansiyon düşmesine dikkat edilmelidir. Sıcak hava ve terleme ciltte pişiklere yol açabilir.

   Sıcak çarpması ve aşırı terleme yanında zonklama tarzı ve derin baş ağrısı, baş dönmesi, boğazda aşırı kuruma, yutkunma zorluğu, bulantı, başta bacaklarda olmak üzere bütün vücutta halsizlik, gözlerde bulanıklık ile kendini gösterir.

   Bu tür hastalıklara karşı kıyafetlere her zamankinden daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Kıyafetlerin terleme yapmayacak veya teri emecek pamuklu ve açık renkli olmasına, bedeni sıkmamasına özen gösterilmelidir. Sentetik (naylon) oranı yüksek gömlek, pantolon, çorap, iç çamaşırından sadece hac ve umre sırasında değil, daima uzak durmak gerekir.

   El ve yüz temizliğine dikkat edildiği gibi, su israfı yapmadan banyo yaparak vücudun temiz olması ve zinde kalmasına özen gösterilmelidir. Ziyaret yerlerine giderken, yedek kıyafet bulundurmalıdır. Aşırı sıcak ve güneşin tam tepede olduğu saatlerde kapalı yerlerde ibadetle meşgul olmalıdır.

   Umre tavsiyeleri özellikle tansiyon ve kalp hastası, diyabet ve kilo fazlası olanlar mümkünse öğle saatleri yerine diğer vakitlerde tavaf yapmalıdır. Aşırı terleme ve sıcak çarpması belirtileri olduğu zaman, gölgelik bir yerde serinlemeli, dinlenmelidir. Mescid-i Haram ve Mescit-i Nebevi’de bol bol zemzem içilmelidir. Çok soğuk olmamasına dikkat etmeli, hatta normal sıcaklıkta, üzerinde soğuk olmayan (NOT COLD) yazan zemzem tercih edilmelidir. Terleme ile sıvı kaybını telafi için, şekersiz ve asitsiz içecekler (çay, su, soda, ayran) içilebilir.

   Bacak ve ayak ağrıları

   Seyehat boyunca umre tavsiyeleri sıraladım. Duygusal bir atmosferden yoğun ibadetlere bünye alışık olmadığından bacaklarda ve ayaklarda kasılma, kramp tarzı ağrılar ilk birkaç günde başlayan rahatsızlıklar olabilir. Hatta sıcağa ve uzun süre ayakta kalmaya, yürümeye bağlı olarak şişmeler, çatlaklar, yaralanmalar da olabilir.

   Bunun için giyilen terlikler ayağa uygun ve kaliteli olmalıdır, tabanı sert olmamalıdır. ihramsız zamanlarda merserize (pamuklu) çorap giyilebilir. Otelde ve istirahat zamanı uygun bir şekilde ayaklarımızı uzatarak, hafifçe yükseğe kaldırarak dinlendirebilir, bacaklarımıza ve ayaklarımıza masaj yapabiliriz. Çok gerekli olmayan çarşı pazar yürümeleri az ve kısa yapılabilir.

   Bazı kremler, hatta en basitinden vazelinle ayaklarımızı, ovuşturarak yumuşatabiliriz. Banyo sırasında, lif ve sabunla boynumuzu, kollarımızı, bacaklarımızı ve vücudumuzu ovuşturduğumuzda, kaslarımız gevşeyecek, yorgunluğumuz kalkacaktır. Ağrı ve spazmlarımız fazla ise, adale gevşetici ve ağrı kesici ilaçlardan sabah ve akşam alabiliriz. Allah CC hac ve umrenizi kabul etsin.     

                            METİN ALKAN

                          EĞİTİMCİ YAZAR

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BÜYÜK SELÇUKLU SULTANI MELİKŞAH
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim