Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

ALLAH CC NIN AYI , MUBAREK REGAİB GECESİ

24 Mart 2020, 10:34

ALLAH CC NIN AYI , MUBAREK REGAİB GECESİ

              Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

   Receb-i şerifin ilk Cuma gecesi Regaib Gecesidir. Bu geceye Regaib denilmesi, melekler bu geceye çok rağbet ettikleri içindir. Pergamber efendimiz (sav) buyuruyor ki, Recebin ilk Cuma gecesinde gâfil olmayınız. Çünkü bu geceye melekler Regaib ismini vermişlerdir. Bu gecenin üçte bir olduğunda melekler Kâbei Muazzmanın etrafında toplanırlar. Cenabı hak hallerine muttali olur. Ey meleklerim dilediğinizi söyleyiniz buyurur. Onlar da yarabbi senden hacetimiz recep ayında oruç tutanları bağışlamandır.

   Receb-i şerifin ilk Cuma gecesi Regaib Gecesidir. Bu geceye Regaib denilmesi, melekler bu geceye çok rağbet ettikleri içindir. Pergamber efendimiz (sav) buyuruyor ki,
   Recebin ilk Cuma gecesinde gâfil olmayınız. Çünkü bu geceye melekler Regaib ismini vermişlerdir. Bu gecenin üçte bir olduğunda melekler Kâbei Muazzmanın etrafında toplanırlar. Cenabı hak hallerine muttali olur. Ey meleklerim dilediğinizi söyleyiniz buyurur. Onlar da yarabbi senden hacetimiz recep ayında oruç tutanları bağışlamandır derler.Rabbimizde bağışladım buyurur.
   Regâib gecesi, ulviyetini Peygamber Efendimizden almıştır. Bu gece, Hz. Amine validemizin Peygamber Efendimize hamile olduğunu anladığı gecedir. Şu bir hakikattir ki Cenab-ı Hakkın mahlukatına gönderdiği en büyük hediye ve ihsan-ı ilahi Peygamber Efendimiz (sav)dir. Çünkü o bütün mahlukatın yaratılma sebebidir. Onun vücud-u şerifi ve unsur-u latifi, bütün mahlukattan efdaldir. Hz Adem (as) dan itibaren devam eden nur-u Muhammedii, Hz Abdullahın alnından Hz Amineye geçmişti kısa zaman sonrada sahibini bulacaktı.
   Allahü Tealanın nezdinde bütün zamanlar müsâvidir. Birbirine eşittir. Fakat bazı zamanlar, içinde cereyan eden bir takım hadiseler, ulvi hadiseler, vuku bulan tecelliyat-ı ilahi sebebiyle diğer vakitlerden efdaliyyet kazanır. Regaib Geceside böylesine ulvi gecelerden birisidir. Bugecenin hürmeti ile rabbimiz pek çok günahların, hatalarını rahmeti ilahiyyesi ile bağışlar. Mağfiret deryası dolar taşar.
   Allah`ü Teâlâ her şeyden evvel peygamber efendimizin nurunu kendi nurundan yarattı. O nur, Allah`ın izniyle dilediği yerde dolaşırdı. Ve o nura Rabbimiz şefkat nazarı ile bakarak dört şeyi yarattı.
   Arşı Alayı,
   Alemi Kürsiyi
   Levhi mahfuzu
   Kalemi
sonra Kaleme heybet nazarı ile baktı. Ve kalem ikiye ayrıldı. Bundan sonra rabbimiz kaleme Levhi mahfuz üzerine yaz emrini verdi. Bunun üzerine kalem
Yarabbi ne yazayım dedi
   Allahütealâ, "le ilehe illallah MUhammedün rasülüllah" yaz....
Kalem bu hitap ile şereflendi ve tevhit lezzetine hayran oldu sonra,
Yarabbi tamam Allahdan başka ilah yoktur. Bu sana ait. Lakin ismini ismin ile zikrettiğin Muhammed (sav) kimdir? dedi. Allahü teala cevaben
Ya kalem, izzet ve celalim hakkı için Muhammed olmasa idi arşı, semayı, arzı, cenneti, cehennemi, geceyi, gündüzü ve mahlükatı yaratmazdım. Bütün bunları Muhammed hürmetine yarattım dedi ve kalem bu kelamın lezzetine dehşete düşüp uzun zaman Muhammed isminin zikirdenn kendin alamadı...
   Resulullah Efendimiz(s.a.v) buyuruyor ki Receb-i Şerifin ilk Cuma gecesi kılnacak namazdan gafil olmayınız.Zira bu namazı kılan kimseye Hz.Allah ve melekleri gelecek seneye kadar salat ederler. Allah rahmet eder, melekler dua eder. Allah kime ki rahmet ederse, dünyada İslam üzere yaşar, bu alemden giderken iman ile gider ve kıyamet gününde de Allah dostlarıyla beraber haşr olunur buyurmuşlardır.. Az cümle
   REGAİP KANDİLİnin bir hususiyet diğer kanallardan daha çok mânâ bilimlerinde ve tasavvufta zikredilmiştir. REGAİP KANDİLİ, Fahr-i Kainat Efendimizin mübarek ve muhteşem ruhunun anne karnına intikal günüdür. Yani, Hz. Âmine annemize Nur-u Muhammedînin intişar anını temsil eden bir gecedir. Fevkalâde önemlidir.
   Bu gecenin feyz ve bereketinden istifade etmek için uyanık olmaya ,ibadet ve tatla geceyi ihya etmeye gayret edenlerden olalım…
   Regâib gecemizde yapılacak İbadete gelince
   Regâib gecesi, akşamla yatsı arasında 12 rekat “hacet namazı” kılınır. 2 rekatte bir selam verilerek kılınan bu namazda, Fatihadan sonra her rekatte 3 innâ enzelnâhü, 12 İhlası şerif okunur.
   Namazdan sonra, 7 Salâtı Ümmiye okunup secdeye varılır.
   Salatı Ümmiyye:
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin nebiyyil-ümmiyyi ve alâ elihi ve sahbihi ve sellim.
   Secdede 70 defa:
  
Sübbûhun kuddûsün rabbünâ ve rabbül-melâiketi ver-rûh okunur.
   Secdeden kalkıp 1 defa:
Rabbiğfir verham ve tecâvez ammâ talem inneke entel-eazzül-ekrem denilir.
   Tekrar secdeye varılıp yine 70 defa:
   Sübbûhun kuddûsün rabbünâ ve rabbül-melâiketi ver-rûh okunur.
   Secdeden baş kaldırılıp kardeşlerimiz üyelerimiz ve bütün ümmet-i     Muhammed için dua edilir duâ yapılır.
   Receb-i şerif boyunca ve yaptığımız dualarımızda aşağıdaki dua tavsiye edilmektedir
  
Allâhümme bârik lenâ recebe ve şaban ve bellığnâ ramazân...
   Regaib gecesinden bir sonra ki gündüzün de (yani cuma günü) öğle ile ikindi arasında, 2 rakatte bir selam verilerek 4 rekat bir teşekkür namazı kılınır. Her rekatte 1 Fâtiha, 7 Âyetül kürsî, 5 ihlası şerif, 5 felak, 5 nâs surei Celileleri okunur.
   Namazdan sonra 25 defa:
  
Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azîmil-kebiril-müteâl
   yine 25 defa:
  
Estağfirullâhel-azıym ve etûbü ileyk diyerek zikr edilir . bu mubarek gece böyle eda edilir.. Allah CC tekrar bu mubarek geceleri nasip itsin inşallah… Regaib geceniz mubarek olsun. Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

           METİN ALKAN

      EĞİTİMCİ YAZAR
  

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim