Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

SON ZAMANLARDA BİZ MÜSLÜMANLARA NE OLDU!..

15 Şubat 2020, 18:20

SON ZAMANLARDA BİZ MÜSLÜMANLARA NE OLDU!..

                           Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

   Özlü Söz: Akıl susunca düşünce durur, düşünce durunca hareket durur. Hareketsizlik ise çürümenin eşiğidir. İMAM-I GAZALİ

  İslam’ın ilk dönemlerinde her Müslüman’ın elinde veya evinde Kuran ve Sünneti anlatacak kitaplar yoktu. Özellikle Kuran ayet veya sure olarak her indiğinde ilk Müslümanlar hemen o ayet veya sureleri ezberler sonra hayatlarına geçirirlerdi.

   Aradan geçen bu kadar zaman ve imkâna rağmen günümüz Müslümanları ellerinde birçok kaynak eser ve her evde Kuran ile mealleri olmasına rağmen İslami şuur ve beceriden yoksun yaşamaktalar.

   Allah’ın Kuranda murat ettiği temel kavramlar ne yazık ki asli hüviyeti ile ne anlaşılıyor ne de hayata tatbiki için uğraş veriliyor.

   Nisa Suresi 59. ayetinde Allah (cc) mealen şöyle buyurmaktadır; “Ey iman edenler, Allah’a itaat edin, kitabındaki hükümleri uygulayın. Allah’ın Resulüne, onun sünnetine, sizden olan ulu’l-emre, İslami düzeni yürüten yetkililere itaat edin. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz, ahiret gününe iman ediyorsanız eğer, Allah’a, Kitabına ve Resulüne, sünnetine başvurun. Bu daha hayırlı ve doğuracağı sonuçlar bakımından daha güzeldir.”

   Allah, bize kurutuluşumuz için Kur’an’ı indirmesine rağmen ne yazık ki sorumlu olduğumuz temel değerleri hayat nizamımız için hayatiyet kazandırmıyoruz. Yukarıdaki ayeti kerime bize Allah’a itaat ile Kur’an’a, Resulüne itaat ile sünnete ve Ulu’l-emre itaat ile de Kuran ve Sünnete göre hüküm sürecek olan İslam idarecisine itaati emretmektedir.

    3 Mart 1924 tarihinde saltanat hilafeti olmasına rağmen Yahudi ve Hıristiyan ittifakı hilafete tahammül edemedi ve o tarihte hilafeti kaldırttı. Hilafet asrı saadetten 30 yıl sonra asli hüviyetinden koparıldı ve ortadan kaldırılıncaya kadar babadan oğula geçen bir saltanata çevrildi. Kur’ani hükümler her ne kadar yürürlükte ise de yürütme organı ya milliyetçi duygular içinde ya da iktidar olma hırsının verdiği güçle yürütüldü.

   Hilafetin ortadan kaldırılması için hiç önlem almayan ve o konuda tehlikeyi bile göremeyecek kadar batılılaşmanın etkisinde kalanlar ne yazık ki bugün İslam coğrafyasında Yahudi ve Hıristiyan ittifakının hegemonik yapısı altında velayetini onlara teslim etme durumuna getirilmiştir. Saltanat hilafeti olması belki birçok Müslüman tarafından eleştirilir ama bugünkü Yahudi ve Hıristiyan velayetinden kurtulabilecek dinamizmi Kur’an’dan alma şansını her zaman elde etme imkânı vardı. Ama bu imkânı kullanmak yerine bugün çok konuşan, entelektüel bazda hava atan birçok yazar çizerimiz varken tek konuştukları batı siyaset platformunda onların yaptıklarını eleştirmek ve yorum yapmaktır ne yazık ki…

   Nisa Suresi 59. ayetinin bize yüklemiş olduğu yükümlülükler ne yazık ki hiçbir Müslüman’ın gündeminde yoktur. Yani günümüzde mangalda kül bırakmayan Müslümanlar Ulu’l-emre itaatin gereğini yerine getirmek için o makamın boşluğu onları hiç ilgilendirmemektedir. O makam Peygamberin bıraktığı makamdır. Ve Allah o makamda olan kişiye itaati farz kılmaktadır.

   Şimdi o makam boş ve Müslümanlar o makamın sahibini belirleyip oraya oturtma konusunda gündem bile oluşturmuyor.

   Müslümanların bu gaflet ve tembelliğinden yararlanan Amerika ve diğer emperyalist ülkeler Siyonist İsrail’in emelini gerçekleştirmek adına Müslümanların bir halife etrafında birleşmemesi ve İslam Birliği’nin kurulmaması için ortaya farklı plan ve senaryolar sürmektedirler.

   Hilafeti ortadan kaldırdıkları zaman Müslümanların bir daha Kur’an etrafında birleşip siyaset sahnesinde asli vazifesini yerine getirmemeleri için, coğrafyamıza cetvelle çizilmiş sınırlar koydular ve işbirliği yaptığı yöneticileri oralara yönetici olarak yerleştirdiler.

   Hesapları hiç bozulmayacak gibi hazırlanmıştı. Oysaki Allah’ın koruması altındaki Kur’an var olduğu müddetçe onun hüküm ve kavramlarını şiarlaştıracak daima şuurlu ve imanlı Müslümanlar da hep var olacaktı. Ve oldu da…

   Siyasi bir liderin “on yılda onların gazını aldık” dedikleri bunlardır…

   80’li yıllarda başlayan Kur’ani heyecanın ne yazık ki bugün yerini gevşekliğe, yılgınlığa, ümitsizliğe, mal ve makam hırsı ile kavramları öz anlamlarından başka bir anlama çekmeye kadar götürmesi bizi Kur’ani istem ve heyecandan uzaklaştırmıştır.

   Tekrar aynı heyecan ve mücadele azmini Kuran ile yakalamak mümkündür. Yeter ki Rabbimizin bize vermiş olduğu o büyük davanın sınırlarını ve büyüklüğünü yeniden özümleyelim…

   Zaten bütün Siyonist öğretinin öncüleri olan emperyalist güçlerin temel korkusu Müslümanların yeniden Kur’an’a dönüşleridir. Kur’an’da bu konuda bizi uyandıracak çok sayıda ültimatom var.

   Allah Maide Suresi 82. ayetinde; “İman edenlere düşmanlıkta en ileri olanlar Yahudiler ve müşriklerdir” buyuruyor.

   Yahudilere karşı sadece mücadele etmek için Filistinliler yaratılmamış. Her Müslüman bu konuda üzerine düşeni yapmak durumundadır.

   Müşriklere gelince onlar da bize düşman olarak bildiriliyor. İşte, bu konuda Müslümanların en çok sınıfta kaldığı olay budur. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki müşrik kişi evimizden, çevremizden, akrabalarımızdan veya dostlarımız arasında da çıkabilir hesabını ne yazık ki hiç yapmıyoruz.

   Bundan dolayıdır ki Allah’ın gaybi yardım ve desteği tecelli etmiyor. Takvayı, verayı, siyasi İslam’ı anlamayı ve düşmanlarımıza karşı göstermediğimiz dik duruşumuz bizi ne yazık ki bu hale getirmiştir.

   Tek çare Kur’an’a dönüş yapmaktadır.

   Kur’an’ın kavramlarını Allah’ın murat ettiği haliyle anlayıp hayatımıza tatbik ile ilk adım atılmalı.

      Selam ve dua Allah’ın murat ettiği şekli ile Kuranı anlayıp hayatına tatbik edene… Allah CC selamı berketi Rahmeti üzerinize olsun..

              METİN ALKAN

        EĞİTİMCİ YAZAR

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BÜYÜK SELÇUKLU SULTANI MELİKŞAH
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim