Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

ARMEGEDDON TERİM OLARAK MANASI

22 Aralık 2019, 14:34

ARMEGEDDON TERİM OLARAK MANASI
    
“Armageddon” sözcüğü, İbranice’de “Megiddo Dağı” anlamına gelen Har-Magedone sözcüğünden gelir ve Kutsal Kitap peygamberliğinde bildirildiği üzere Tanrı’nın duruma el atıp Mesih-karşıtı’nın ordularını yok edeceği gelecekteki savaşla eşanlamlı bir hale gelmiştir (Vahiy 16:16; 20:1-3, 7-10). Bütün uluslar Mesih’e karşı savaşmak için bir araya geleceklerinden Armageddon Savaşı’na çok büyük bir kalabalık katılacaktır.
   Armageddon vadisinin tam yeri bilinmemektedir çünkü Megiddo adlı bir dağ yoktur. Ancak, “Har” sözcüğü tepe anlamına da gelebildiğinden, Armageddon için en olası yer, Yeruşalim’in 96 kilometre kadar kuzeyindeki Megiddo ovasını çevreleyen tepelik arazidir. Bu bölgede iki yüzden fazla savaş savaşılmıştır. Megiddo ovası ve yakınlardaki Esdraelon ovası, güneydeki Edom kenti Bozra’ya kadar İsrail’in tümünü kapsayacak olan Armageddon Savaşı’nın odak noktası olacaktır (Yeşaya 63:1). Armageddon vadisi, İsrail’in tarihinde iki büyük zaferle ünlüydü: 1) Barak’ın Kenanlılar üzerindeki zaferi (Hakimler 4:15) ve 2) Gidyon’un Midyanlılar üzerindeki zaferi (Hakimler 7). Armageddon aynı zamanda iki büyük trajedinin de gerçekleştiği yerdi: 1) Saul ve oğullarının ölümü (1 Samuel 31:8) ve 2) Kral Yoşiya’nın ölümü (2 Krallar 23:29-30; 2 Tarihler 35:22).
   Bu tarihçeden ötürü, Armageddon vadisi, Tanrı’yla kötülüğün güçleri arasındaki son çatışmanın bir simgesi haline gelmiştir. “Armageddon” sözcüğü sadece Vahiy 16:16’da yer alır: “Üç kötü ruh, kralları İbranice Armageddon denilen yere topladılar.” Burada Mesih-karşıtı’na sadık olan kralların İsrail’e nihai saldırılarını yapmak için toplanmalarından söz edilmektedir. Armageddon’da “[Tanrı’nın] ateşli gazabının şarabını içeren kâse” verilecek (Vahiy 16:19) ve Mesih-karşıtı ve izleyicileri devrilip yenilgiye uğratılacaktır. “Armageddon,” sadece Megiddo ovasında gerçekleşecek olan savaştan değil, dünyanın sonundan söz eden genel bir terim haline gelmiştir.
METİN ALKAN

                EĞTİMCİ YAZAR


Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BÜYÜK SELÇUKLU SULTANI MELİKŞAH
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim