Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

BİZİM DİNİMİZ İSLAM'DA.. TAKVA..

15 Eylül 2019, 13:13

          BİZİM DİNİMİZ İSLAM'DA.. TAKVA..      

                       Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
    Mekruh veya haram olanlara düşme korkusu ile bazı mubahlardan vazgeçmekle. Tirmizi hasen olduğunu söylediği bir hadiste Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem: “Kul, gerçekte bir fenalık olmasına rağmen fenalık sayılmayan işleri terk etmedikçe muttakilerden olmaya ulaşamaz.” Buyurmuştur.
   Ebu Derda Radıyallahu anh, şöyle der; “Takvanın tamama ermesi, kulun Allah’dan bir zerreye bile dikkat edeceği üzere sakınmasıdır hatta, haram olacağı korkusu ile helal işlerin de çoğunu terk eder.”
   Hasan Basri Rahimehullah şöyle demiştir: “Haram korkusu ile çoğu helali de terk ettikleri sürece takva, müttakilerledir.”
   İmam es-Sevri de şunları söyler: “Müttaki (sakınan-korunan) olarak isimlendirilmişlerdir, bunun sebebi de çoğunlukla sakınılmayan şeylerden sakınmalarındandır. Onlar adet üzere insanların çoğunun sakınıp kaçınmadıklarından, sakınırlar.”
   Hukemadan Bazıları şöyle demiştir: “Takva üzere olmakta zorlanıyorsan, faize bulaşmışsındır; Takva üzere olmakta zorlanıyorsan, bir kadın gördün ve bakışını kaçırmadın; Takva üzere olmakta zorlanıyorsan, cahillikle bir fitneye karıştın.”
   Pratikte, takva menzilesine ulaşabilmek için Allah korkusu ile şüpheli şeyleri ve bazı mubah olan işleri terk etmeliyiz. Örneğin, bazı piknik yerleri ve mesirelere gitmek mubah olsa da bir hataya düşme korkusuyla bazen terk etmek böyledir.
   Belki, bazı kıyafetleri giymek mubah olabilir fakat bunları sünnete tabi olmak ve takvanın semeresine ulaşabilmek için terk etmelidir. Bugün kadın ve erkek için tesettürün farklı türleri olabilir, kimisi kot pantolon giyer, kimi dar pardösü, kimi uzun gömlek ve pantolon veya renkli örtüler veya sade çarşaf giyebilir fakat takva mertebesine ulaşmayı seçen sünnete uygun örtünür, yüzünü de kapar.
   Murakabe (kendini denetleme)
   Nebi Sallallahu Aleyhi Vesellem, Yemen’e gönderirken Muaz’a şöyle vasiyet eder: “Ey Muaz! Her nerede olursan ol Allah’dan sakın, bir fenalık yaparsan ardından öyle bir iyilik yap ki, o iyilik fenalığı silsin ve de insanlara güzel ahlak ile muamelede bulun..”
   Şeyhu’l-İslam İbn Teymiye rahimehullah “Her nerede olursan ol Allah’dan sakın” hadisi hakkında şöyle söyler: “Allah ve Resulü’nün vasiyetlerinden akıl eden için bundan daha faydalı olanı bilmiyorum ki, Allah Teala: “ve, sizden önce kendilerine kitap verdiklerimize ve size de Allah’dan sakınmanızı vasiyet etmişizdir” Buyurur.”
   Ve ayrıca seninle, Rabbin Allah Teala arasında kalan bir takım gizli Salih amellerin olmalı ki, takva mertebesine ulaşasın.
    Şu dua da sadık ve müdavim olmalısın:
   Allah’ın Habercisi Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dua etmiştir: “Allahım! Nefislerimize takvasını ver ve onu arındır. Sen arındıranların en hayırlısısın, onun Velisi de sensin Mevlası da (sahibi ve efendisi de sensin)”
   Ve Nebi Sallallahu Aleyhi Vesellem duasında şunları istemiştir: “Allahım! Senden, hidayet, takva, iffet ve (çokluğu, azda bulan bir) zenginlik dilerim.” Yolculuk duasında da: “Allahım! Bu yolculuğumuzda iyilik ve takva, amelden de razı olduğunu isterim..” şeklinde dua etmiştir.
   Takva ehli, büyük günahlara düşmez ve küçüklerde de ısrar etmezler, bir günaha düşmeye dursunlar ki, hemen ondan tevbeye koşarlar: “Takvaya erenler var ya, onlara şeytan tarafından bir vesvese dokunduğunda (Allah'ın emir ve yasaklarını) hatırlayıp hemen gerçeği görürler.” (A’raf, 201) İşte onlar derhal, tevbeye koşarlar, işledikleri günahtan dönüp Allah’a yönelirler. Bu yüzden işlediğin bir günahtan ve kınanmadan, Allah’a yönelip mağfiret ve affını isteyene dek rahat bulmamalısın.
“Çünkü Allah, sakınanlar ve güzel amel edenlerle beraberdir.” (Nahl, 128)
   Affetmek ve bağışlamak:
   Allahu Teala şöyle buyurur: “Affetmeniz, takvaya daha yakındır.” Muttakiler, iç huzur ehlidir. Onlar insanları affederler, çünkü onların amelleri Affı seven bir Rabb iledir. İşte onlar Rabbanilerdir.
   Sözde ve amelde doğruluğu ararlar:
   Allahu Teala Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurur: “İşte, doğruluk getiren ve onu tasdik eden, onlar müttakilerdir.” Burada doğruluk getiren Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem, O’nu tasdik edenin de Ebu Bekr Sıddık Radıyallahu Anh olduğu söylenmiştir. “İşte onlar doğru olanlar ve işte onlar muttakilerdir (sakınanlardır.)” Bu ayette, muttakilerin, doğrular olacağına açık bir beyan vardır, onlar biçim değiştirmezler, ne sözlerinde ne duruşlarında yalan nedir bilmezler. Aksine her şeyde doğruluk onların düsturudur.
   Allah’ın şiarlarını yüceltmek:
   “İşte böyle; her kim Allah’ın şiarlarını yüceltirse, şüphesiz bu kalplerin takvasındandır.” (Hac, 32) Bu yüceltmek, ibadetlerde olur, namazın ilk vaktinde kılınmasında ve oruç tutarken sadece yeme, içme ve şehvetten geri durmakla değil azalarla birlikte, kalbin de oruç tutmasıyla olur. İşte ibadetleri böyle yüceltenleri; Allah, takva ile rızıklandırır.
   Adalet ve insaf:
   “..Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır…” (Maide, 8) Onlar, zulüm bilmezler. Söz konusu Allah için adaleti ayakta tutmaksa hiçbir akraba veya aracıya tevessül etmezler. Her şeyde adaleti gözetirler. Rablerinin sıfatı olan Adalet ile, ahlaklanırlar ki, öncelikle Allahu Teala Nefsi Celali için zulmü haram saymıştır. Ve insanlar arasında da haram kılmıştır.!
   Salihler, sıdk ehli muttakilerin yanında olmak:
   Allahu Teala şöyle buyurur: “Ey İman edenler.! Allah’tan sakının ve doğrularla (sadıklarla) beraber olun.!” Hayırlı arkadaşlıkların olması kesinlikle şarttır. İnsanın takva menzilesini gerçekleştirmesi ve bunda sebat edebilmesi için iman kardeşliğine ihtiyacı vardır. Hep birlikte iyilik ve takva üzere yardımlaşmalıyız. Allah Teala: “İyilik ve takva üzere yardımlaşın.” Buyurmuştur.“   …Bu dünyada güzel davranışlarda bulunanlara güzellik vardır; ahiret yurdu ise daha hayırlıdır. Takva sahiplerinin yurdu ne güzeldir.” (Nahl, 30). Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

                   METİN ALKAN

                                EĞİTİMCİ YAZAR

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim