Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

BEŞ VAKTİN SIRRI

05 Ağustos 2019, 06:24

                 BEŞ VAKTİN SIRRI

               Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
   Namaz Rabbimizin "Celal" ine karşı kavlen ve fiilen "Sübhanallah" deyip takdis etmek, "Kemal" ine karşı, lafzan ve amelen "Allahu Ekber" deyip tanizm etmek."Cemal" ine karşı da kalben, lisanen ve bedenen "Elhamdülillah" deyip şükretmektir.
   İbadetin manası da kulun Rabbine karşı kendi kusurunu, acz ve fakirliğini görüp her şeyi elinde tutan Yüce Rabbimizin önünde hayret ve muhabbetle secde etmektir.
   Her namaz vaktinde ruhumuzda canlanan şey, tek ve sonsuz olanın O (c.c) olduğudur, baki, sermedi, ebedi olan O'dur. Nurun kaynağı, ebedi olan O'dur. Nurun kaynağı, ebedi saadetlerin sahibi O'dur.Her namaz vaktinde zihinimizde bu duygular sümbüllenir.
   Başka bir kapı yoktur. Başımızda ecel kılıcı, ensemizde Azrail'in (a.s) nefesi bukunmaktadır.Kabrimizi karanlıklar yurdu olmaktan çıkarıp Cennet bahçelerinden bir bahçe haline getirecek olan şey imanımı, amelimiz ve Rabbimize olan muhabbetimizdir. Ümidimiz O'nun (c.c) rızasına, Habibi'nin (s.a.v) şefaatine nail olmaktır. Bu yüzden her bir namaz vaktinde gizlenmiş sırlara vakıf olmamız gerekir. 
   Bediüzzaman Hazretleri, namaz vakitlerini izah ederken gece ve gündüzlerin alemin büyük saatinde "saniyeler", senelerin "dakikalar", ortalama insan ömrünün "saatler" ve alemin hayat devrilerinin de "günler" hükmünde olduğunu belirtiyor. Yine bunların birbirine baktığını, birbirine misal olduğunu, birbirinin hükmünde olduklarını ve hatırladıklarını ifade ediyor.
   SABAH VAKTİ
   "Yepyeni bir başlangıçtır"
   Sabah tatlı bir neşedir. MAhmurluk perdesi altında alemde pırıl pırıl tecelli eden yaratılışa aynadır. İmsak vakti, yani sabah namazı vaktinin girmesi, yani şer'i günün başlayışıyla yepyeni bir hayat başlar. Her bir namaz vakti için bir saati göz önüne getirelim.Akrep, sabah namazı vaktini gösterdiğinde o an aynı zamanda,  bizim anne karnına düştüğümüz anı, yine kainatın yaratıldığı 6 günden ilk günü ve yıl içindeki bahar mevsimini gösterir.ELimizi Allahu Ekber deyip kaldırdığımızda zihnimizde ana rahmindeki halimiz ve kainatın Rahmetenlil Alemi'nin (s.a.v) yüzü suyu hürmetine ve yine O'nun (s.a.v) nurundan yaratılışı canlanır. Tesbih, tahmid ve tekbirlerimiz hep o hale şükür içindir. 
   ÖĞLE NAMAZI 
   "Gençlik ateşi ve Cehennem"
   Öğlenin şiddetli hararetinin başları yaktığı zaman, yazın en sıcak dönemine, insanda gençliğin söz dinlemeyen en ateşli çağına işaret eder. Yine, öğlenin sıcağı bize hiçbir gölgenin bulunmayacağı mahşer gününü hatırlatır. Kainatın ömründe ise öğle vakti Hz. Adem'in yeryüzüne iniş dönemine işaret eder.
   İKİNDİ NAMAZI
   "Ömrün sonu ve sonbahar"
   İkindi vakti, güneşin renginin sarardığı, batmaya meylettiği zamandır. İçinde sonbahar hüznünü de taşır. Yine, insanoğlunun da artık saçlarına ak düşüp, belinin yavaş yavaş bükülmeye başladığı, dünya lezzetlerinin de "acılaşmaya" başladığı döneme işarettir. İkindi vakti, insanoğlunun ve kainatın son dönemine de işaret eder. Yine, son peygamber olan Efendimiz'in (s.a.v) vazifeye başlamasıyla alemin son sürece girişini de hatırlatır. Biz ikindi vaktini yaşarken az sonra güneşin batacağını, yakında kendimizin ve kainatın da öleceğini düşünürüz. İkindiyi eda edip de herşeyin batmaya doğru gittiğini görürken tek sığınılacak kapının Rabbimiz ve O'nun Resulü'nün sünnet-i seniyyesi olduğunu tefekkür ederiz.
   AKŞAM VAKTİ 
   "Ölüm ve kıyamet anı"
   Artık gün batmıştır. Ferdi olarak imtihanımız bitmiş, son nefesimizi  vermişiz.Ne güneşte o Cebbar yakıcılıktan, ne de bizde küçük dağları ben yarattım havasından eser kalmıştır. Sonbahar gibi ikindinin tatlı serinliği geride kalmış, güneş kaybolmuş, hafif bir kızıllık dışında ondan hiçbir eser görünmüyor.Az sonra günle birlikte biz de karanlıklara karışmış olacağız. "Güneş katlanıp dürüldüğünde, yıldızlar döküldüğünde, dağlar yürütüldüğünde..." (Tekvir:81/1-3) ikazları kulaklarımızda çınlıyor. Akşam ezanı okunduğunda ve namaz için ellerimizi kaldırdığımızda sanki kendi cenaze namazını da kılıyor gibi oluruz. Önümüzdeki tabutta hem geride kalan gün, hem sonbahar mevsimi, hem kendi cesedimiz, hem de tüm canlıların naaşı vardır. Bu namaz bu kadar hüzünlüdür. Artık geriye dönüş yoktur. Alem susmuş, Sur üfürülmüştür. Bütün diklenişler, bütü ceberrutluklar son bulmuş, müthiş bir sessizlik, alemi kaplamış, ilahi kader anı beklenmektedir.Geriye dönüş artık mümkün değildir ve "keşke" ler, "eyvah" lar dönemi başlamıştır. 
   YATSI NAMAZI 
   "Büyük sessiz karanlık"
   Artık geride kalan ne güne,ne mevsimlerin tatlılığına, ne de insan olarak "yaşadığımıza" dair hiçbir iz yok. gündüzün ne sıcağı ne de ışığı kalmış.Bizim için de acı son gerçekleşmiş. Kimse, kendi torunlarımız bile bizi hatırlamıyor, çoğu ismimizi bile unutmuş.Hayat susmuş, kainat dahi ölmüş.Toprağın üstündeki tüm cıvıltı, kargaşa sona ermiş. Herkes hesap gününü bekliyor.İşte bu kadar karanlıklar içinde o geceyi ancak "teheccüd" ümüz aydınlatabilir, bize yoldaş olabilir.O karanlıkları aydınlatacak yegane nur kaynağı odur.
   İKİNCİ SABAH NAMAZI
   "Ba'sü ba'del mevt"
   Yeni doğan güneş ise haşrın sabahını ihtar eder. Su'r yeniden üfürülmüş, ruhlar yendien iade edilmiş, milyarlarca insan haşr meydanında toplanacak, ölüler yerden bitkiler gibi bitirelecek.İşte bu şuurla kılınan namazın kişiye faydası olur. "Desinler" , "görsünler" için kılınan namazın kimseye faydası olmadığı giib maalesef zararı da olacaktır.Evet şu gecenin sabahı ve şu kışın baharı, ne kadar makul ve lazım ve kat'i ise, haşr'ın sabahı da, berzahın baharı da o kesinliktedir. İşte bu beş vaktin her birinde bir mühim, inkılap başındadır
Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun. 

                                  METİN ALKAN

                      EĞİTİMCİ YAZAR

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim