Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

HARAMDAN HAYIR YAPMAK

05 Nisan 2019, 19:42

          HARAMDAN HAYIR YAPMAK

                   Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

   Toplanan helal ve çeşitli haram paralarla cami yaptırılır mı? Haram para hayra sarf edilir mi? Haram parayı verene, Allah razı olsun denir mi?
   Birgivi vasiyetnamesi şerhi’nde, (Bir kimse, elindeki kati haram olan maldan sadaka verse, sevap umsa, alan fakir, haramdan olduğunu bilerek, verene Allah razı olsun dese, veren de veya başka bir kimse de âmin dese, hepsi kâfir olur) deniyor. İbni Abidin hazretleri burada, (Haram olduğu bilinen belli malla cami yaptırmak ve başka hayır yaptırmak ve bunlara karşılık sevab beklemek de küfürdür) buyuruyor.
   Haramdan mal kazanmak, haramdan sadaka vermek ayrı, haramla helali karıştırarak kullanmak ayrıdır. Kullanmanın caiz olması, haramın caiz olması demek değildir. Haramdan kazanan, elbette cezasını çekecektir. Bu konuda, merhum hocamıza sorduğumuz sualin cevabı şöyleydi:
   İki veya daha çok farklı haram mallar, birbirleriyle ve helal mallarla karışırsa mülk olur. Her türlü kullanması caiz olur. Yani cami yaptırılır. Haram parayı verene Allah razı olsun demek caizdir, fakat Allah kabul etsin demek küfür olur.
   Haramdan sevab beklendiği için küfür oluyor, ama o kimseyi Allahü teala razı olduğu yola çevirebilir. Kâfire bile, imana gelmesi veya razı olacağı hale çevirmesi niyetiyle Allah razı olsun denir. Böyle söylemek bu hâlinden razı olsun demek değildir, onu razı olacağı hale çevirsin demektir. Demek ki, bu niyete göre kâfire bile Allah razı olsun denebiliyor. Böyle bir niyet olmadan Allahü tealanın kâfirden razı olması için söylemek küfür olur.
   Sırf tek haram parayla yapılan camide namaz kılmak caiz olmaz.  “Öncelikle İslam kazanca dayalı olmayan, meşru kazanca dayalı olmayan hiçbir kazanç cinsine cevaz vermemektir. Meşru olabilmesi için İslam’a göre helal olması, helal yollardan kazanılması gerekir. Şans oyunları da bir emek mahsulü olmayıp ta helal zeminde kabul edilmediği içinde İslam’da haram olarak görülmüştür. Kumar gibi telaki edilmiştir. Bunun içerisine Spor totoyu koyabilirsiniz, lotoyu koyabilirsiniz, Milli piyangoyu koyabilirsiniz, buna benzer şansa dayalı İslam Uleması tarafından reddedilmiş ve haram olarak terakki edilmiştir.

   Özellikle yılbaşına yakın dönemde insanların bu tür hak etmedikleri şans olarak elde edecekleri bir takım kazançlarla avunmaları yada ona umut bağlamaları hattı satında İslam açısından başka bir sorunda ortaya koymakta. İslam beyan ettiği gibi kazandığından başka insana bir karşılık yoktur. Bu Dünya içinde böyledir, ahret içinde böyledir. Yani biz dünyada da kazancımızın karşılığını elde etmemiz gerekir.  Ahirette karşılığını mutlaka göreceğiz.  

   Dolayısıyla İslam meseleye iki yerden bakar; bir dünyada kazanırken ve harcarken helal ve meşru olması, İki Ahrette bunun bir sorumluluğu olup olmayacağı meselesidir. Şans oyunlarında ise kişinin kendi ne zihni fikri ne bedeni emeği olmadan tamamen kendi dışında gelişen faktörlerle elde ettiği kazanç vardır. Bu ise İslam’ın kabul etmediği bir durum ortaya koymakta ve böylece insanların boş umutların peşinde koşturulmasına şiddete karşı çıkmaktadır. Çünkü biliyorsunuz bu tür oyunlarda Piyango olsun başkası olsun belli bir gurup insana belli bir miktarda ikramiye çıkar, geri bütün insanların oraya yatırmış oldukları paraları boşuna gider, buda haksız olarak bir yere paranın temerküz etmesi anlamına gelir ki kumardan farklı değildir. Kumar olarak telaki edilmiştir. Özellikle yılbaşına doğru dediniz burada dikkat edilmesi gereken bir husus var.” Dedi. HARAM PARADAN HAYIR YAPILMAZ     “Hayır ve Hasenat kendi alın terimizi fikir ve düşüncemizin helal olması gerekir. Haramla elde edilen kazançla hayır yapılmaz.

   Yani bazen bize soruyorlar hocam işte ben paramı bankada faize yatırıyorum, O faizi alsam onunla ben hayır iş yapsam olur mu? Olmaz. Yani hayır olmaz. Bunun gibi piyangodan, totodan, lotodan elde edilen gelirle hayır olur mu? Olmaz. Bu konuda kendilerini kimse  kandırmasın. Zaten nefis onu oynatan nefis, onu elde ettiğiniz zaman size o konularda harcamaya müsaade etmez“ dedi. Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun. 

                            METİN ALKAN

                     EĞİTİMCİ YAZAR

                                                      

 

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
İNTİHAR VE DİNİMİZDEKİ FIKIHİ HÜKÜMLERİ
Y
Mehmet GÖÇMEZ
Mezhep
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BARIŞ PINARI HAREKATI TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ Sevgi Teslimiyettir Vedud'un Hakkını Vedud'a Vermek Gerek!...
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim