Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

AMACIMIZ ALLAH CC RIZASINI ARAMAK

05 Nisan 2019, 19:39

 AMACIMIZ ALLAH CC RIZASINI ARAMAK

            Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

   Hepimizin ne için yaşadığını ortaya koyan ve insanlara nasıl davrandığımızı belirleyen temel bir husus vardır. Bu husus, Allah rızasıdır.

   Allah rızasını aramak Allah korkusu, Allah sevgisi, sabır, kararlılık, dikkat ve samimiyet gerektirir. Bu özellikler müminlerde varken, mümin olmayanlarda ise ya az bulunur ya da hiç bulunmaz. Allah; Kendi rızasını arayanların ahlakını güzelleştirirken, Kendi rızasını aramayanların ahlakını da git gide çirkinleştirir.

   Kendilerini Allah’a tam manasıyla teslim etmeyen veya Allah’ı inkar eden kişiler, yaşadıkları süre boyunca Allah’ın rızasına göre değil nefislerinin arzu ettiklerine göre hareket ederler. Bu kişiler yalnızca hayatlarını rahat bir biçimde sürdürmek ve zevk aldıkları nimetlere daha kolay ulaşmak için iş yaparlar. Para kazanma hırsları çok şiddetli olduğundan haram yollara başvurabilirler. İşlerinde Allah’ı ya hiç anmazlar ya da çok nadiren hatırlarlar. Allah’ı anmaları genellikle bir zorlukla karşılaştıkları anlarda söz konusu olur. Allah’ın yardımıyla o zorluğu atlattıklarında ise çoğu zaman eski umursamaz yapılarına geri dönerler. Allah’a karşı ikiyüzlü bir tavır sergilerler.

   Allah’ın rızasını aramayanların diğer insanlarla ilişkileri çok bozuktur. Karşılığında menfaat elde edemeyeceklerse insanlara çok az yardım ederler. Vefasızdırlar. Kendilerine yapılan iyilikleri çoğu zaman unuturlar. Arkadaşlarının bir hatası olursa onlara hemen öfkelenirler. Bağışlayıcılıkları çok azdır. Birisini bağışlamış gözükseler de, bu tutumları gerçekte menfaat beklentisinden kaynaklanır. Sevgisizdirler. Karşılarındaki insanda olan güzellikleri görmezler, görseler bile pek dile getirmezler. Bunda kıskanç olmalarının da payı büyüktür. Alaycıdırlar, kibirlidirler. Her şeyi bencil bir bakış açısıyla değerlendirdiklerinden fedakârlık yapmaları da mümkün olmaz. Özetle bu kişiler, kendi nefisleri onları neye yönlendirirse insanlara öyle davranırlar.

   Allah’ı unutan, dolayısıyla da O’nun rızası için yaşamayan kişilerin yaptıkları işlerin ve kazandıkları malların ne dünyada ne de ahirette onlara bir faydası olmaz. Allah, onları bir türlü aşamadıkları belalar içinde bırakır. Bu gerçekler Kuran’da şöyle bildirilir:

   İşte böyle; çünkü gerçekten onlar, Allah’ı gazablandıran şeye uydular ve O’nu razı edecek şeyleri çirkin karşıladılar; bundan dolayı (Allah,) amellerini boşa çıkardı. (Muhammed Suresi, 28)

   “O gün, öyle yüzler vardır ki, ‘zillet içinde aşağılanmıştır.’ Çalışmış, boşuna yorulmuştur. Kızgın bir ateşe yollanırlar.” (Gaşiye Suresi 2-4)

   Yaptıkları her işin önüne geçtik, böylece onu savurulmuş toz zerreleri kılıverdik. (Furkan Suresi, 23)

   Allah’a kesin bilgiyle iman etmiş kimselerin yaşantıları ise Allah’ın rızasını aramadan yaşayanlarınkinden çok farklıdır.  Sadece Allah’ın rızası için yaşayan bu insanların çalışmaları, karakterleri ve davranışları onların sevilen ve güvenilen insanlar olmalarını sağlar.

   Allah’ın rızasını arayan bir insan karşısındakinin davranışlarına göre karakterini ve tavırlarını değiştirmez. Allah kendisine neyi emretmişse onu uygular. Allah’ın hoşnut olacağı şeylerden kendisi de hoşnut olur. İyiliklerini, yardımlarını, güzel davranışlarını Allah için sergiler. Karşısındakinin bunları takdir etmesinin veya bunlara karşılık vermesinin onun için hiçbir önemi olmaz. Allah rızasını arayan bir kimse sevecendir, hoşgörülüdür, bağışlayıcıdır, sabırlıdır, tevekküllüdür, güzel sözlüdür, yardımseverdir, alçakgönüllüdür ve fedakardır. Çünkü Allah’ın güzel ahlakı övdüğünü ve ödüllendireceğini bilir.

   Müminler ilgilenecekleri işlerini de Allah’ın rızasının en çoğuna göre belirlerler. Allah rızası neyi gerektiriyorsa onunla meşgul olurlar. Boş işlerle vakit kaybetmezler. Vakit mühendisi gibi hareket ederek her an kendilerini Allah’a yakınlaştıracak işlere yönelirler. Kazançlarını da Allah yolunda harcarlar. Elbette ki ihtiyaçlarını giderirler, temiz ve kaliteli yaşarlar ancak israf etmezler. Harama yaklaşmazlar, helal para kazanmanın yollarını ararlar. Tüm bunları da Allah’ın hoşnutluğunu aradıklarından yaparlar.

   Allah’ın rızasını arayan müminlerle ilgili bazı ayetler şöyledir:

   “Biz size, ancak Allah’ın yüzü (rızası) için yediriyoruz; sizden ne bir karşılık istiyoruz, ne bir teşekkür.” (İnsan Suresi, 9)

   “Allah, rızasına uyanları bununla kurtuluş yollarına ulaştırır ve onları Kendi izniyle karanlıklardan nura çıkarır. Onları dosdoğru yola yöneltip-iletir. “(Maide Suresi, 16)

“(Süleyman) Bu sözü üzerine tebessüm edip güldü ve dedi ki: “Rabbim, bana, anne ve babama verdiğin nimete şükretmemi ve hoşnut olacağın salih bir amelde bulunmamı ilham et ve beni rahmetinle salih kulların arasına kat.””(Neml Suresi, 19)

   Allah’ın rızasını arayarak yaşamanın bazı zorlukları olur. Mümin bir insan sadece Allah’ın rızasını arama gayesiyle yola çıktığından, dünyevi hiçbir beklenti içine girmez. Makam, mevki, para, mal veya şöhret için insanların rızasını aramaz. Bu durum onu bazı dünyevi kazançlardan uzak tutar. Bu da her insanın sabır gösterebileceği bir durum değildir. Bu nedenle de herkes Allah’ın rızasını aramakta kararlı olamaz. Mümin ise dünya nimetlerini kaybetmekten endişe etmez ve ne olursa olsun Allah’ın rızasını aramaya devam eder. Bu arayışı, onun kalbinin ferah kalması için yeterli bir sebeptir.

   Burada belirtmek gerekir ki; Allah’ın rızasını göre yaşamanın, Allah’a tam teslim olmamış kimseleri belki de en korkutan yönü, Müslümanların üzerindeki en önemli sorumluluklardan biri olan İslam’a davettir. İslam’a davet için çalışmak onları korkutur, çünkü toplumlarına Allah’ın varlığını ve emirlerini anlatan müminler her dönemde baskı ve zulümle karşılaşmışlardır. Söz konusu baskı ve zulümler dolayısıyla müminler bazen hapse girerler, işkence görürler veya canlarını verirler. İşte bu durum Allah’ın müminlere yardımından habersiz olan ve insanların rızasını arayan kişileri oldukça tedirgin eder. Bu tedirginlik de, dini yaşamaktan kaçmalarının önemli sebeplerdendir.

   Özetle, insanın yaptığı bir işin Allah katında karşılık bulması için mutlaka Allah’ın rızasının gözetilerek yapılmış olması gerekir. Aksi durumda insan çalışmış ve boşuna yorulmuş olur. Üstelik de sürekli aşağılandığı bir hayat yaşar. Yazımı Abdulkadir Geylani Hazretleri’nin konumuzu net olarak açıklığa kavuşturan şu sözleriyle tamamlıyorum:

   “Yaptığın her ibadet seni Hakk’a yakın eylemeli. İbadetin tadını almalısın. Hak’la aranda dostluk olmalı. Bunlar olmuyorsa, bilesin ki, ibadet edemiyorsun. Yaptığın ibadetlerde karışıklık var. O karışık şeylerin ne olduğunu bilir misin? Onlar, gösteriş ve nifak alâmetidir. Dıştan Allah için yapar görünüp kalbinde halka gösteriş ve onlardan maddî bir talep bulunmasıdır. Ey amel sahibi, sana ihlâs gerek, bu yoksa boşuna yorulma.” Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun. 

     METİN ALKAN

 EĞİTİMCİ YAZAR

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
MİNA VE HAC’DA ŞEYTAN TAŞLAMA
Y
Mehmet GÖÇMEZ
Mezhep
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kadınlar Çalışmalı mı? Araştırmacı Yazar Süleyman Yasin AKDENİZ Yapımcı ve Yönetmen Mehmet BOZDAĞ'ın Türkler Geliyor Sinemasın da ÖLÜM.. Çok Derin Ahmet Akgündüz Raporu
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim