Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

TERCİH

26 Şubat 2019, 12:04

Zaman akıp giderken insanoğlu zamanın aykırı isteklerinin esaretine girmiş durumda Akıl bir şey isterken nefis başka bir şey istiyor Kul kulluğunun gereklerini unuturken gönül hoşnutluğunu kaybetmeye mahkum oluyor. Aslında hersey çok basitti. Kul ihtiyacını bilecek yaratan ihtiyaca cevap verecekti. 

Ama insanoğlu ihtiyaçlarını belirlerken ihtiyaç mı yoksa arzu mu heves mi ayrımını yapamadı Arzular hevesler ihtiyaç olarak algılandı Nefse hoş gelenler tercih edilirken ruhun ihtiyaçları unutuldu Oysa ki yaradan kulu çift yönlü yaratmıştı; ruh ve beden. Ademoğlu bedeni ihtiyaçlarını taparcasına öncelerken ruhun ihtiyaçlarını öteler oldu. Materyal düzen o kadar hakim oldu ki maddeyi ve maddileşmeyi hayatın merkezine oturttu. Hatta o kadar abarttıldı ki insan sadece madde için yaşar oldu. Sadece tüketme endeksli bir hayat benimsendi. 

Dünya nüfusunun iki katı üretim yapılarak tüketim çılgınlığının zirvesine ulaştık. Sonuç ; dünyanın sınırlı varlıkları sınırsızca tüketerek dünyayı da tüketti. Ruhlar mutsuz, bedenler saglıksız, akıllar karışık. Modern kölelik herkesi esir aldı. Çılgınca tüketenler daha çok tüketmek için kendilerini tüketti. Maddeyi elde edeceğim derken bedenlerini yitirdiler. Ruhlar mengenede ezildi. Ruhun çığlıkları duyulmaz oldu. 

İbadet geleneğe, kulluk ritüele bağlandı. Akif’in dediği gibi: “dünyamızı dinle , dinimizi dünyamızla yamadık. En sonunda ne din kaldı ne de dünya.” Kul kendine şah damarından yakın olanın çizgisine girip dünyayı ikinci plana almadıkça bu çıkmazdan kurtulması imkansız tabiki. Ölçü : Buyurmuş ki alemlerin efendisi ; Kul dünya ile ahiret arasında kalır dunyayı öncelerse hem dünyasını hem ahiretini kaybeder. 

Fakat kul dünya ile ahiret arasında kalınca ahiretini önceler dünyalığını ötelerse ahiretini de dünyasını da kazanır. Hatta dünyalığı gölgenin kişiyi takip ettiği gibi takip eder.

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
KABE TARİHÇESİ, ,KABEDEKİ İBADET, MANEVİ DEĞERİ
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
NİYET OKUMA MAHARETİ HADDİNDEN TECAVÜZ EDENİN HADDİNİ BİLDİRMEK MEHMET FIRINCI ABİ’YE SALDIRAN FETÖCÜLER(!) Said Özadalı Hakkında Suç Duyurusun'da Bulunmamın Perde Arkası?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim