Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

İSLAMDA, TASAVVUFDA GÜLME ADABI..

23 Ocak 2019, 14:27

İSLAMDA, TASAVVUFDA GÜLME ADABI..

                        Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Güzel ahlak sahibi olmak isteyen bir kimse gülmesinde de ölçülü olmalıdır Çok gülmemeli, gülünce kahkaha ile gülmemelidir Bu hususta da Sevgili Peygamberimiz rehber edinmelidir
Sevgili Peygamberimiz (sav) insanların en mütebessimi idi Hiçbir zaman kahkaha ile gülmez, güldükleri zaman sadece tebessüm ederek gülerlerdi (Şemail-i Şerif, 243)
Hz Aişe (ra) bu mevzuda şöyle demektedir: "Peygamber Efendimiz'in bir kez olsun tam bir biçimde güldüğüne rastlamadım O hep gülümserdi"
Hz Abdullah b Haris b Cez şöyle demektedir: "Peygamber Efendimiz'den daha çok gülümseyen kimseyi görmedim Peygamber Efendimizin gülmeleri hep gülümseme idi"
Şimdi de mevzu ile ilgili hadis-i şeriflerden iki tanesine bakalım: Hz EbûHüreyre (ra) Peygamber Efendimizin (sav) şöyle buyurduğunu naklediyor: "Haramlardan sakın ki, insanların en abidi olasın Allah'ın taksimine razı ol ki, halkın en zengini olasın Komşuna iyilik yap ki, (kamil) mü'min olasın Nefsin için sevdiğini insanlar için de sev ki, (halis) Müslüman olasın Bir de sakın çok gülme Zira fazla gülme kalbi öldürür" (Ramûz, c1/13-7)
Ebû Zer Gifârî (ra) Resulullah'ın (sav) şöyle buyurduğunu anlattı: "Eğer bildiğim kadarını bilseydiniz, az güler çok ağlardınız"
"Eğer benim bildiğim kadarını bilseydiniz, dağlara çıkardınız Eğer bildiğim kadarını bilseydiniz, durmadan Rabbinize yalvarır, ağlardınız Eğer bildiğim kadarını bilseydiniz, kadınlarınızla yatamazdınız Yataklarınızda duramazdınız" (Tenbihü'l-Gafilin, c1/222)
Bu rivayetlerden anlaşılacağı üzere; tebessüm edip gülümsemek mübahtır Kahkaha ile gülmek ise caiz değildir
Bu durumda akıllı kimse kahkaha ile gülmemelidir Çünkü bir kimse dünyada kahkaha ile gülerse ahirette çok ağlar (age, c1/220)
Yahya b MuazRaizi şöyle dedi: "Dört şey vardır ki, mü'mini gülmeye bırakmaz Şunlardır: 1 Ahiret işleri, 2 Geçim derdi, 3 Günahların verdiği gam keder, 4 Musibetlerden gelen elemler Bunun bir manası da şudur: "Mü'min bu anlatılan dört şeyle meşgul olmalı Çünkü bunlar onu kahkaha ile gülmekten alıkoyar"
Üç şey kalbi karartır: Çok gülmek, acıkmadan yemek ve lüzumsuz konuşmak
Ebû'l-leysSemerkandî, "Bilhassa, kahkaha ile katıla katıla gülmekten sakın Çünkü onda sekiz afet vardır" demekte ve bu afetleri şu şekilde sıralamaktadır:
1- İlim sahipleri ve akıllı kimseler seni ayıplar
2- Sefihler ve cahiller başına üşüşürler
3- Eğer cahil bir kimse isen, cehaletin artar Bir ilim sahibi isen, ilmin eksilir Bu konuda şöyle bir rivaret vardır: "Bir ilim sahibi kahkaha ile gülerse ilminin bir kısmını atmış olur"
4- Geçmişte işlenen günahlar unutulur
5- Gelecekte günahlara cüret artar Çünkü kalbi karartır
6- Ölümü ve ahireti unutur
7- Sana bakıp gülenlerin günahlarını da yüklenirsin
8- Ahirette çok ağlamaya vesile olur
"Bu manada gelen bir ayet mealen şöyledir: "Yaptıklarının cezası olarak az gülsünler, çok ağlasınlar" (Tevbesûresi, 82)
Bu ayetin tefsirinde, Ebû Zer (ra) şöyle der: "Dünya kısadır; orada istedikleri kadar gülsünler Ancak, ahirete vardıklarında, Allah'ın huzuruna çıktıkları zaman hep ağlarlar Ahiret sonsuzdur Bu yüzden oranın ağlaması da sonsuz olur" Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.                
METİN ALKAN

                          EĞİTİMCİ YAZAR

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim