Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

AHLAKİ ÇÖKÜNTÜNÜN ANA SEBEBLERİ

16 Ekim 2018, 13:33

  AHLAKİ ÇÖKÜNTÜNÜN ANA SEBEBLERİ

          Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

   Son yıllarda toplumumuzda gözle görülür şekilde ahlaki yozlaşma başladı. Peki, bunun altında yatan sebepleri hiç düşündük mü? Kendimce tespit edebildiğim ana sebepler!
   1- Kırsal kesimlerin yani tarım toplumunun yok edilmesi ve köylerin boşaltılarak yoğun şehirleşme hayatı ve bu hayatın getirdiği sosyolojik, psikolojik ve toplumsal sorunlar. Kültür yozlaşması.
   2- Küresel, bölgesel silahlı çatışmalar ve savaşlar neticesinde oluşan göç dalgaları nedeniyle oluşan sosyolojik dezenformasyon insan ticaretinin yaygınlaşması.
   3- Teknolojik gelişmeler neticesinde ahlaksız sitelere ve materyallere kolay ulaşılabilirlik, denetimsizlik ve sosyal medyanın insanlar üzerinde oluşturduğu ahlaki çöküntü.
   4- Uyuşturucu çeşitliliğinin artması ve hızla yaygınlaşması.
   5- Eğitim kalitesinin her geçen gün düşmesi neticesinde. Düşünme, yorumlama, sorgulama yetimizden hızla uzaklaşılması, okumak ve araştırmaktan ziyade, gurup ve sınıfların, cemaatlerin ritüellerine teslim olunması.
   6- İnanç, örf ve adetler gereğince insan bedenine, biyolojisine aykırı yapılan tıbbi müdahaleler neticesinde oluşan travmalar.
   7- Ahlaklı toplumdan ziyade, dindar toplum yetiştirme politikalarımız neticesinde din ve ahlak bilgisi dersleri kaldırılmış onun yerine sadece soyut din ağırlıklı dersler verilmiştir. Oysa Peygamber efendimiz (sav) “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” (Muvatta, Hüsnü’l-Hulk, 8; Ahmed b. Hanbel, 2/381)Yine ayeti kerimede “Ve şüphesiz sen büyük bir ahlak üzerindesin.” (Kalem, 68/4) ayetlerinden de anlaşılacağı üzere soyut, teslimiyetçi din anlayışından ziyade, ahlak ile akılcı din bilgisinin birlikte verilmesi gerekliliği kendini göstermiştir.
   8- Yasal düzenlemelerin yetersizliği ve yasal caydırıcılığın ortadan kalkması ile birlikte, bu yöndeki toplumsal eğilime siyaseten ve politik olarak çözüm üretilememesi.
   9- Kitlesel iletişim araçları yani televizyonlardaki gayri ahlaki diziler, satış kanalları ve programlar. Bu kanal, dizi ve programlara ahlaki denetim ve yasal yaptırımların yetersizliği gibi daha birçok nedenler toplum ahlakında büyük çöküntü yaratmaktadır. Bunun neticesinde kadın cinayetleri, cinsel taciz suçları vb gibi suçlarda artış meydana gelmiştir. Bu artışların tek sorumlusu ülkeyi yöneten siyasi iktidarın ülkeyi yönetme acizliğinden kaynaklanmaktadır. Allah CC selamıbereketi Rahmeti üzerinize olsun.  
METİN ALKAN

                                       EĞTİMCİ YAZAR

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BÜYÜK SELÇUKLU SULTANI MELİKŞAH
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim