Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

EDEB HAYA İFFET

22 Eylül 2018, 07:21

                        EDEB HAYA İFFET

                   Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

   Açık saçıklık her geçen gün toplumumuzu daha da derinden sarsmaya devam ediyor. Dolayısıyla edep, terbiye, utanma duygusu da her geçen gün derinden yara almaya devam ediyor. İnsan ve cin şeytanların, edepsizliğin ve hayâsızlığın yaygınlaşması hususun da yoğun bir gayret içerisinde olduğuna şahit oluyoruz.

   Tesettürlü olduğunu zannedenlerin bile İslam’ın öngördüğü gerçek tesettürden yoksun olduğuna şahit oluyoruz. Caddelerimiz, sokaklarımız, parklarımız ve bahçelerimiz her geçen gün daha da edep ve hayâdan yoksun hale geliyor. Daracık ve rengârenk kıyafetlerle niçin sokağa çıkılır? Evin de ehlinin dikkatini çekmekten aciz kadın cadde ve sokaklarda kimlerin dikkatini çekmek ister? Maksat erkeklerin dikkatlerini çekmek değilse nedir?

   Açılıp saçılıp sokaklarda dolaşan kadınlar toplumun ahlaki yapısını tahrip ettiklerinin farkındalar mı? Günahının, vebalinin farkındalar mı? Rabbimizin bundan dolayı kendilerine verecekleri cezanın farkındalar mı?

   Rabbimiz buyurdu ki; “Evlerinizde oturun. Önceki cahiliye dönemi kadınlarının açılıp saçıldığı gibi siz de açılıp saçılmayın. …” (Ahzab, 33)

   Açık saçıklık cahilliktir. Cahillerin âdetidir. Aklı başında insanların yapacağı bir iş değildir. Günümüzde bazı kişiler açık saçıklığın da ötesinde adeta yarı çıplak vaziyette cadde ve sokaklarda dolaşmaktadır. Açık saçıklık, edepsizlik ve hayâsızlıktır.

   Açılıp saçılıp cadde ve sokaklarda arz-ı endam edenler Rabbine asi olanlardır. İnsan ve cin şeytanlarının sapıttığı kimselerdir. Kendileri de başkalarını saptırmaktadır. Onlar kendilerinden dolayı günaha girenlerin, günahlarını da yüklenmektedir. Açık saçıklık ciddi bir teşhir hastalığıdır. Müslüman kadınlar ve kızlar bundan şiddetle kaçınmalıdır.

   Rabbimiz buyurdu ki; “Şeytanın izinden yürümeyin. Çünkü o sizin apaçık düşmanınızdır. O size ancak kötülüğü, hayâsızlığı ve Allah’a karşı bilmediğiniz şeyleri söylemenizi emreder.” (Bakara, 168-169)

   Müslüman bir kadının açılıp saçılmasının izahını yapmak mümkün değildir. Bunun haramlığını bilen Müslüman kadın nasıl açılıp saçılarak, erkeklerin şehvet nazarlarına kendilerini arz ederler? Eğer böyle bir niyetleri yoksa niçin açılıp saçılırlar?

Rabbimiz buyurdu ki; “Şeytan sizi fakirlikle korkutur ve size, çirkinliği ve hayâsızlığı emreder.” (Bakara, 268)

   Toplumda hayâsızlığı ve çirkinlikleri yayanlar, insan ve cin şeytanlarıdır. Müslümanlar asla onların vesveselerine kanmamalıdırlar. Rabbimizin uyarıları gayet açık ve nettir. Hayâsızlık kimden ve ne şekilde gelirse gelsin şeytan kaynaklıdır. Bunlara asla aldanmamalıdır.

   Rabbimiz buyurdu ki; “İnsanlar arasında hayâsızlığın yayılmasını arzu eden kimseler var ya; onlar için dünya ve ahirette elem dolu bir azap vardır.” (Nur, 19)

   İnsanlar arasında hangi maksatla ve hangi şekilde olursa olsun, edepsizliği ve hayâsızlığı yayanların, o edepsizlik ve hayâsızlıklar toplumda devam ettiği sürece, ölseler de amel defterleri kapanmaz. Yaydıkları hayâsızlıklardan dolayı, işleyenlerin günahından onlara da yazılır.

   Rabbimiz buyurdu ki; “Ey iman edenler! Şeytanın adımlarına uymayın. Kim şeytanın adımlarına uyarsa, bilsin ki, o hayâsızlığı ve kötülüğü emreder. Eğer Allah’ın size lütuf ve merhameti olmasaydı, sizden hiç biriniz asla temize çıkamazdı.” (Nur, 21)

   Rabbimiz lütuf ve merhameti ile biz aciz kullarını arındırmak ve tertemiz yapmak istiyor. Şeytan da bizi günah kirleri ile kirletmek istiyor. Şeytana değil, Rabbimizin çağrısına kulak vermeliyiz.

   Rabbimiz buyurdu ki; “Evlenmeye güçleri yetmeyenler de, Allah kendilerini lütfuyla zengin edinceye kadar iffetlerini korusunlar.” (Nur, 33)

   İmkânsızlıklar ve değişik sebeplerden evlenemeyenlerin de iffetlerini korumaları gerekmektedir. Hiçbir mazeret Müslümanları iffetsizliğe ve hayâsızlığa itemez. İtmemelidir.

   Rabbimiz buyurdu ki; “Lut’u da peygamber olarak gönderdik. Hani o kavmine şöyle demişti: ‘Gerçekten siz, sizden önce dünyada hiçbir toplumun yapmadığı bir hayâsızlığı işliyorsunuz.’ (Ankebut, 28)

Açık saçıklık, hayâsızlık ve iffetsizlik insanlığı dönüşü mümkün olmayan sapkınlıklara sürüklemektedir. Bugün toplumlar bu sapkınlıklarla sarsılmakta, dönüşü mümkün olmayan bunalımlara mahkûm olmaktadırlar. Kurtuluş İslam’a samimi bir şekilde tabi olmakla mümkündür.

   Rabbimiz buyurdu ki; “Namaz insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkor.” (Ankebut, 45)

   Mü’min, her çeşit hayâsızlıklardan ve kötülüklerden korunmak için Rabbinin çağrısına kulak vermeli, her an Rabbiyle beraber olduğunun şuuruna ermelidir. Müslüman toplumu başta namaz olmak üzere kendini ibadetlerde hayâsızlıklardan koruyamıyorsa o toplum felaketlerin eşiğine gelmiş demektir.

   Rabbimiz buyurdu ki; “Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalığı ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.” (Nahl, 90)

   Edep, hayâ, iffet gibi duygular fıtrî duygulardır. Rabbimiz insanın özüne yerleştirmiştir. Bunlar kötülüklerle örtülmediği sürece insanda mevcut olan güzelliklerdir. Bunların korunmasına nefsimizde ve neslimizde azami dikkat göstermek asıl vazifelerimizdendir. Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.        METİN ALKAN

                                                 EĞİTİMCİ YAZAR

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BÜYÜK SELÇUKLU SULTANI MELİKŞAH
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim