Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

BİRBİRİNİZİ ZULMETMEYİNİZ .. HERKES MUTLAKA HAKKINI ALACAKTIR..

27 Ağustos 2018, 14:26

BİRBİRİNİZİ ZULMETMEYİNİZ .. HERKES MUTLAKA HAKKINI ALACAKTIR..

                            Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

    Yâ eyyuhellezine  âmenu...  Ey iman edenler, birbirinize zulm etmeyin.  En tehbeda  a’melekum… Yoksa ameliniz boşa çıkar.  Ve entüm  la teş’urun…Lakin siz farkına bile varamazsınız.  İslamın  3  temel esası vardır. İslam bu  3  temel direk üzerine bina edilmiştir. Bu temel  direkler şunlardır  : Doğruluk, Adalet, Temizlik.  Bunlar islamın  temel direkleridir, şeriatı  islamın ana kaideleridir.  Abidin ibadeti kendini ıslah ederken , adilin  adaleti alemi ıslah eder. Bi’sel  ismu fusugu ba’del iman… İmandan sonra fısk, zulüm  ne kötüdür.  Az da olsa zulme meylederseniz dünyada belaya  ahirette cezaya maruz kalırsınız.  Sonra ahirette kendinize  ne bir yardıncı  ne de şefaatcı bulamazsınız. …         

     Kıyamet günü her zalim için , zulmü ölçüsünde bir bayrak dikilir.  Bu filan oğlu falanın mezalimidir… diye tellallar bagırıp kul hakkı yiyerek insanlara zulmederek, Allahın emrine  aykırı bir tutum ve tavır sergileyen küstah zalimler cümle aleme rezil rüsva edilir…  Zelikel yevmül hak..Hakların hak sahibine verildiği kimseye haksızlık yapılmadığı o günde  rezil rüsva olmaktansa bugün rezil rüsva ol. Yüzünü tut hak sahibiyle yüzleş, onunla helalleş Ve yec alirricse la ya’gılun …Aklını kullanamayan rezil rüsva olur.  Kimsenin kimseye fayda vermeyeceği  o güne varmadan, malın mülkün gecmediği  ögüne  varmadan hak sahibiyle yüzleş.  Bugün varsın yarın yoksun helalleş.  Vallahu bima ta’melune basir…Allah bütün yaptıklarınızı görür.   Ve ilallahi turceul umur… Kulların kendi aralarında halledemediği  hak-hukuk davaları  Allaha döner. Hak sahibi hakkını helal etmedikce Allah kulunu zinhar affetmez.  Huzuruma ne ile gelirsen gel  lakin  kul hakkı ile gelme… buyuruyor Allahu Azimuşşan. Yevme tubles serair…O dehşetli günde bütün sırlar ifşa olur. Günahlar deşifre olur.  Haklar hak sahibine verilir.  Hakların hak sahibine verildiği o gün, dünyada haksızlık yapanlar  eza ve cefa görür. Zira herkesin suçu, günahı nisbetindedir.  Dünyada eza cefa eden,  mahşerde eza cefa görür. Dünya ahiretin tarlasıdır.  Herkes  ektiğini biçer.  Ve en leyse lil inseni ila ma sea...   Allah, çalışanın alın terini zinhar  zayi etmez.

   Çalışan dağı aşmış, çalışmayan düz yolda şaşmış, ayazda dıpdızlak kalmış. Bir gün olur ecel gelir  Kullar kulluğunda kalır Cümle alem toprak olur  Bu dünyanın sonunda Ve men ya’mel misgale zerretin şerran yerah… Herkes zerre kadar yaptığı şerrin  cezasını çeker. Ruzi mahşerde kimsenin kimsede zerre kadar hakkı kalmaz. Mükellef olmayan varlıkların  bile, hayvanların bile hakkı yerde kalmaz.  Boynuzsuz koyun, boynuzlu koyundan bil cümle hakkını indellahta külliyyen alır.   Gayri müslimin bile gasb edilen hakkı yerde kalmaz, indallahta külliyyen alınır. Hayvanlarında, gayri müslimlerinde, mükellef olmayan varlıklarında hak-hukuku  indellahta muteberdir.  Hayvanların bile,  gayri müslimlerin bile  hakkını gasb edene  cehennem vacib olur... buyuran peygamberimiz  hak-hukukun  önemine atıfta bulunmuştur. Geceleri kaimli (namazla geçiren), gündüzleri saimli (orucla geçiren) bir kadının hayvan  hakkından dolayı cehennemlik olduğunu  peygamberimiz bir hadislerinde tebliğ etmiştir. Bizi aldatan bizden değildir… buyurduğu  hak-hukuk hadisleriyle ümmetini hak-hukuka  riayet etmeye tenbihlemiştir…    

    Zulüm vahşettir, mahşerde dehşettir. Ruzi mahşerde zalim zulmü ile maskara olur.  Zalimin zülmü cümle aleme teşhir edilir. Zulüm ile abad olanın sonu berbad olur. Bugün zulüm ile abad olursun lakin yarın yer ile yeksan olursun. Zira zulüm kılıcını çeken  o kılıcın kurbanı olur, ebedi azaba düçar olur Ruzi mahşerde 1 dirhem hakkın karşılığı 500 vakit namazdır.  500 vakit makbul namaz alınır hak sahibine verilir.  3,5 aylık ibadetin emeği alınır, hak sahibine verilir. Namaz yok ise cümle sevablar alınır, hak sahibine verilir. Sevablar yok ise mazlum olan hak sahibinin günahları  zalimin sırtına yüklenir. İşte insan böyle iflas eder, müflis olur.  Zalim cehaletinin maskarası  olurken , cümle aleme böyle  rezil rüsva  olur.  Euzu billahi en ekune minel cahilin… Aleme  madar ve maskara olan  böyle  zalim cahiller guruhundan olmaktan  Allaha sığının.  Kimseyi madur etmeyin.  Bile bile haksızlık yapmamaya azami gayret gösterin. Hz Ömer  sordu : İnsanların en cahili kimdir bilir misiniz ?.. 

   Kimse bilemeyince kendi  sorusuna kendi cevap verdi : İnsanların en cahili, ahiretini dünyası için satandır… Ahiretini dünyası için satan cahil de, ahiretini bir başkası için satan ya nedir ?...   Ahiretini bir başkası için satan ise zır cahildir, cahilinde cahilidir. Cennet ve cemalullah için yaratılan ey insanlar!!!  Siz ahiretinizi bir başkası için satan zır cahillerden olmayın,  kimseyi madur etmemeye azami gayret sarfedin. Ağaca balta vurmuşlar sapı benden demiş… Kul hakkını sakın hafife almayın. Hak-hukuku sakın küçük bir şey sanmayın. Helalleşmekten kaçınmayın, hak sahibiyle yüzleşmekten  sakın kaçınmayın.  Deve kuşuna uç demişler, ben deveyim demiş , öyleyse koş demişler,  ben kuşum demiş… Deve kuşu gibi gönülsüz olma, hak sahibiyle yüzleş ve helalleş.  Zira hak sahibi hakkını helal etmedikce Allah kulunu zinhar affetmez.  Ne kadar sofi olsada vallahi cennete giremez, cennetin kokusunu bile zinhar alamaz. Zira  zulüm  insanın evini ocağını yıkan  7  büyük günahtan biridir. Sahibini dinden imandan eden büyük günahlardan biri de zulümdür.  Dünyada cezaları  peşin verilen büyük günahlardan biri de zulümdür. 

    Dini yıkan, imanı bozan büyük günahlardan biri de zulümdür.  Allahın ve Rasulünün lanetine sebeb olan büyük  günahlardan biri de zulümdür. Zulüm ile abad olan  yer ile yeksan olur.   Zulüm ile abad olanın  sonu  berbat  olur.  Allah bu kötü sondan bizi  korusun...  Hakimlerin hakimi Allahın, ruzi mahşerde benim davam olacak dediği  nasipsiz, edepsiz, mendebur  3 kişiden biride, kul hakkı yiyendir.  Hak-hukuk tanımayıp kul hakkını gasp edenlere  Allah şefkat nazarıyla bakmaz, onlara rahmet etmez,  Alemlere rahmet için gelen, şefkâtli  Rasulullah  onlara şefaat etmez . Ve gazibellahu aleyhim ve leanehum ve eaddelehum cehennem… Hak-hukuk tanımaz  bu  küstah tavrından dolayı, yaptığı haksızlıktan dolayı o zalimlere Allah gazab eder, onlara lanet eder.  Allah ve Rasulü kul hakkı yiyenleri rahmet kapısından tard eder, kovar. Zelikel Yevmul Hak  Hak gününe varmadan, Azrail kapını çalmadan, Allahın huzurunda davalanmadan madur ettiğiniz kişilerle yüzleşin, helâlleşin. Hak sahibine hakkını verin gitsin Eğer sen madur isen, cana tecavüz ve ırza tecavüz haricinde  büyüklük gösterip affet.

   Zira affetmek büyüklüktür. Bakmayın yaşına başına, ne kadar büyükte olsa kusur etmek acizliktir, küçüklüktür. Küçük kusur eder, büyük affeder… demiş atalarımız. Kısasa kısas  deyip hakkını isteme hakkın var. Lakin haklı olduğu halde davasından feragat edip  hakkını helâl edeni Allah onurlandırır. Affederek büyüklük gösterme zerafetinde bulunan kuluna kerem ederek, istediğin kapıdan cennete gir… buyurup dünyada affetme büyüklüğünü göstereni  Vedhuli cenneti… ilahi hitabıyle taltif eder. Udhuluhe bi selam…hitabı ile de selam eder. Ne mutlu İlahi selama mazhar olup, kısastan feragat edip affetme büyüklüğünü gösterene. Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.          METİN ALKAN

                                 EĞİTİMCİ YAZAR


Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim