Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

YER VE GÖKLERİ DÜŞÜNMEK

13 Temmuz 2018, 07:51

                      

                  YER VE GÖKLERİŞÜNMEK

           Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

   Allah düşünüp ibret alanları sever. Cenab-ı Mevla, Kuran'ı Kerim'in birçok ayetinde tefekkürü ve düşünmeyi emrediyor. Kuran'da varlıklar üzerinde düşünüp ibret alanlar şöyle övülür.
   Onlar ayakta iken, otururken, yanları üzerine yatarken Allah'ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışını düşünürler. Rabbimiz sen boşuna yaratmadın derler. (Al-i İmran 3/191)

   Yüce Allah'ın böylesine övgüyle bahsettiği tefekkür için alimlerimiz de, "Bir saat tefekkür, bir gecelik ibadetten hayırlıdır" diyorlar. Ayrıca tefekkür kişinin aynasıdır, iyilik ve kötülüklerini kişiye gösterir sözü de tefekkürün olgunluk ve kemali elde etme yolundaki vazgeçilmezliğine işaret etmektedir.
   Rivayete göre Lokman Hekim yalnız başına oturur, uzun uzun düşünür, tefekkür ederdi. Niye böyle yaptığı sorulunca, yalnızlık düşünce için daha uygundur. Düşünce ve tefekkür insanı cennet yoluna ulaştırır derdi.
   Bişr-i Hafi k.s aynı manaya şöyle işaret eder. Eğer insanlar Allah'ın azametini yeterince düşünüp tefekkür etselerdi, O'na asla isyan etmezlerdi.
    Tefekkürün sonuçta vereceği meyve ilim, hal ve amellerdir. Çünkü tefekkür kalpte ilim doğurur. Kalpte ilim meydana gelince, kalbin hali değişir.. Kalbin hali değişince de azaların amelleri değişir. Yani amel hale, hal ilime, ilim de tefekküre bağlıdır. Bu demektir ki bütün iyiliklerin başı ve başlangıcı tefekkürdür.
    Allah için tefekkür, zikirden hayırlıdır. Zira kalbin O'nun tecellilerini tefekkür etmesi zikirdir. Kalbin zikri, azaların amelinden hayırlıdır. Amelin şerefi de zikir sayesindedir. Tefekkür, zikrin de üstünde olduğuna göre, anlaşılıyor ki bütün amellerden hayırlıdır.
   Sevilmeyen şeylerden sevilen şeylere, dünya hırs ve düşkünlüğünden zühd ve kanaate insanı iten kuvvet tefekkürdür. Müşahede ve takvayı ihdas eden kuvvet de zikirdir. Anlaşılıyor ki, kemalatı elde etme yolunda ne tefekkürden vazgeçmek mümkün ne de zikirden...
   Manevi olgunlaşmanın vazgeçilmez bir unsuru olan tefekkür neler üzerine yapılmalı? Allah Teala'nın zatının dışında her şey tefekküre konu olabilir.
   Allah Teala'nın zat ve sıfatlarından başka her ne varsa, hepsi O'nun fiili ve yarattığıdır. Bu varlıkların bir kısmının aslını bilemeyiz ve onlar üzerinde tefekkür mümkün değildir. Bir kısım varlıkların da aslını ve genel durumunu biliriz, fakat ayrıntılarını bilemeyiz. Bu varlıkların tafsilatları üzerinde tefekkür mümkündür. Fakat cin, arş, kürsi, şeytan gibi gözümüzle görüp anlayamadıklarımız üzerinde tefekkür çok zordur. Dolayısıyla, insanın gözüyle görüp anlayabileceği varlıklar üzerinde düşünmesi en uygunudur.
   Kainatta, yer ve göklerde, görülmeyen, canlı-cansız her varlığın var oluşunda ve hareketinde, Cenab-ı Rabbül alemin'in sayısız tecellisi ve hikmeti vardır. Bütün varlıklar, O'nun birliğine, sonsuz kudretine işaret eden açık delillerdir. Kuran'ı Kerim işte bu işaret ve deliller üzerinde tefekkürü teşvik eder.
    Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ve gündüzün birbiri ardınca gelmesinde, akıl sahiplerine şüphesiz deliller vardır.
   Buyruğu ile göğün ve yerin ayakta durması, O'nun varlığını alametlerindendir.
   Cenab-ı Hakk'ın kudretine ve büyüklüğüne işaret eden en açık ayetlerden biri de, insanın bizzat kendisidir. İnsan, bütün ömrü boyunca kendi hayret verici hallerini düşünse, belki harikulade varlığının pek azını anlayabilir. Oysa bundan tamamen gafildir. Kendinden gafil ve cahil olan insan, bu haliyle başkasını anlamaya nasıl heves edebilir? Halbuki Hak Teala, kişinin kendisi üzerinde tefekkürünü emreder ve, "Kendi içinizde Allah'ın varlığına nice deliller vardır, göremezsiniz" buyurur.
   Kişi, insanın iç ve dış görünüşüne, bedenine ve sıfatlarına bir baksa, akıllara durgunluk verecek şeyler görür. Bütün bunlar Allah Teala'nın bir damla sudaki ve hatta bir tek hücredeki sanatıdır.
   Ya gökler ve yıldızlardaki sanatına, onların yapılış, şekil, miktar hepsinin yerli yerinde olmasına bir baksa, O'nun sanatına daha çok şaşıracaktır. Göklerin esrarından bir tek zerrenin, O'nun hikmetinin dışında olduğu sanılmamalıdır.
   Oysa ne hayret vericidir ki, güzel bir yazıyı görüp onu yazana hayran olan insan, hem kendi üzerinde, hem de bütün bir kainatta akıllara durgunluk veren bunca harikuladelikleri görüp bildiği halde, bunların yaratıcısının kudret ve yüceliğini düşünmez. O'nun azamet ve celali karşısında hayret ve dehşet içinde kalmaz!
   Bu haliyle insanoğlu tıpkı bir hükümdarın muhteşem sarayının altında yuva yapan karınca gibidir. O karınca saray sahibi ile karşılaşıp konuşmaya muktedir olsa, ancak kendi yuvasından, yiyecek ve içeceğinden bahsedebilir. O büyük ve görkemli saraydan haberi bile olamaz.
    Allah Teala'nın kudret ve azametini biraz olsun anlayabilmemiz için, O bize bir kainat dolusu delil ve imkan bahşetmiş bulunmaktadır. Bunları değerlendirmeyip O'nun muhabbetine ulaşmamak bir tür nankörlük sayılmaz mı?
    Burada bir ölçüye de dikkat etmek gerekir. Allah'ı marifet hususunda alimler ve velilerin bildiğine nisbetle, bizim bildiklerimiz az. Bütün peygamberlerin bildikleri de, mukarreb meleklerin bildiklerine nisbetle az. Bu melekler de dahil, bu mahlukatın bildikleri ise, Allah'ın ilmine nisbetle, ilim denmeyecek kadar az. Bunlara ilimden ziyade dehşet, hayret, kusur ve acziyet denir.
   Kullarına bildirdiğini bildikten sonra, "Size az bir ilim verilmiştir" buyuran Cenab-ı Mevla'nın karşısında kul olduğunu unutup kibirlenmek yerine, secdeye kapanmamak mümkün mü?
   İnsanın kendisiyle, kainatla ve yaratıcısıyla irtibatını zayıflatan bugünkü hayata rağmen, mümin tefekkür etmekle mükelleftir. Ne şekilde yorumlanırsa yorumlansın, bütün bilimsel buluşlar da akıllı insanı tefekküre çağırmıyor mu?
   Allah Teala yerlerde ve göklerdeki varlıkları düşünerek ibret alan kullarını sever... Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

          METİN ALKAN

        EĞİTİMCİ YAZAR

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim