Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

MİRAC GECENİZ MUBAREK OLSUN

23 Nisan 2018, 10:02

MİRAC GECENİZ MUBAREK OLSUN

                        Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

    Arapçada ‘’uruc’’ yani merdiven kökünden gelen ve ‘’Mi’rac’’ şeklinde telaffuz edilen miraç kelimesi ‘’yolculuğa çıkmak, göğe yükselmek’’ anlamına gelmektedir. İslam literatüründe ise Hz. Peygamberin Mekke’den Mescid-i Aksa’ya yaptığı gece yolculuğu olarak da bilinmektedir. Hz. Muhammed’in gece yaptığı yolculuğa İsra adı verilirken Allah (c.c) katına yükselmesi hadisesine ise Miraç adı verilmektedir.

   Hicretten bir yıl önce Recep ayının 27. günü Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Miraç hadisesini yaşadığı bilinmektedir. Gece vakti Mekke’de Kabe’ye yürüyüş yapmaya çıkan Peygamber, Burak adı verilen binek ile Mescid-i Aksa’ya kadar götürülmüştür. Burada ise göğe yükselmiştir. Bu olay sonrasında ise Mekke’ye dönerek yaşadıklarını anlatan Hz. Muhammed (s.a.v.)’e inanlar ise bu günü Miraç Kandili olarak kabul etmişlerdir.

   Kur’an-ı Kerim’de ve Hadislerde Miraç Kandili Peygamberimiz (s.a.v.)’in Mekke’den Kudüs’e olan yolculuğu Kur’an-ı Kerim’de Necm Suresi 1-18. ayetlerde geçmektedir. Ayrıca İsra Suresi 1. ayette de bu konu ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. İsra olarak da bilinen bu gece yolculuğunda Peygamberimiz oldukça uzak olan ve günler süren Kudüs’e tek gecede varabildiği için pek çok müşrik ve kafir bu konuya inanmamıştır.

 Miraç yani Hz. Peygamber’in göğe yükselmesi hadisesi ise hadislerde anlatılan bir konudur. Bu olayla ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’de ilgili ayet bulunmamaktadır. Hadislerde verilen bilgilere göre ise Peygamberimiz Miraç’a çıkmadan önce kalbi açılmış ve içi zemzem ile temizlenerek iman ve hikmet doldurulmuştur. Buhârî, Bed’ü’l-Halk 6, Enbiyâ 22, 43; Müslim, Îman 264

 Miraç Hadisesi Nasıl Gerçekleşti? Peygamberimizin İsra öncesinde önüne şarap ve sütün koyularak birini tercih etmesi yönünde telkinde bulunduklarına dair de hadisi şerifi bulunmaktadır. Ayrıca Miraç hadisesi ile ilgili detayları anlatan bir hadisi şerifte bulunmaktadır. Bu hadisi şerife göre Peygamberimiz Miraç hadisesini şöyle anlatmaktadır:

Peygamberimiz Kabe’de gezer iken yanına binek olarak beyaz renkte bir hayvan gelir. Bu hayvan gözünün gördüğü son noktaya adım atacak kadar hızlı olan bir varlıktır. Peygamberimiz bu bineğe binerek Cebrail (a.s.) eşliğinde dünya semasına gelir. Burada kapılar tek tek açılır. İlk kapıda Hz. Adem (a.s.) ile görüşür ve ikinci kapıda ise Hz. İsa ve Hz. Yahya ile görüşür. Üçüncü kapıda Hz. Yusuf, dördüncü kapıda Hz. İdris, beşinci kapıda ise Harun (a.s.)’ı görür. Altıncı kapıya geldiğinde ise Hz. Musa ile görüşen Hz. Muhammed (s.a.v.), yedinci kapıya geldiğinde İbrahim (a.s.)’ı görür.

 Cebrail (a.s.) Peygamberimiz (s.a.v.)’i Sidretu’l Münteha’ya getirir ve bir süre burada kalırlar. Peygamberimiz burada pek çok cennet mükafatını da görür. Cebrail (a.s.) bu olaydan sonra Peygamberimiz (s.a.v.)’i tek başına bırakarak bundan sonrasında kendisi olmadan yol almasını söyler. Sidretu’l Münteha’da Peygamberimiz (s.a.v.)’e hem cennet hem de cehennem ehli olan kişiler gösterilir ve bununla ilgili olarak da pek çok hadisi şerif bulunmaktadır.

   Miraç Gecesinden Gelen Armağanlar Nelerdir?

Miraç gecesinden sonra Peygamberimiz (s.a.v.) Müslümanlara 5 vakit namaz kılmalarını söylemiştir. Hadisi şeriflerde 50 vakit olarak söylenen namazın daha sonra Hz. Peygamber (s.a.v.) diğer peygamberler ile görüşerek 5 vakte indirdiği yönünde de bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca Miraç gecesinde şirk koşmadığı müddetçe herkesin cennete girebileceği müjdesi de verilmiştir. Bakara suresinin son 5 ayeti kerimesi de bu geceden Müslümanlara gönderilen hediyeler arasındadır.

   Miraç Kandilinde Yapılabilecek İbadetler Nelerdir? Miraç kandiline ulaşan Müslümanların bu geceyi dolu dolu ihya etmesi gerekir. Sadece geceyi değil günü de bereketli bir şekilde geçirmek en doğrusu olacaktır. Bu nedenle gün içerisinde;

1-Akraba, hasta, yaşlı ve kabir ziyareti yapılabilir.

2-Yoksullara, ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunulabilir, sadaka verilebilir.

3-Gün içerisinde yemek yaparak komşulara ya da çevreye dağıtılabilir.

4-Oruç tutar, bol bol nafile ve ya kaza namazlar kılınabilir.

5-Kur’an okunarak bugüne özel zikirler çekilebilir, Kur’an-ı Kerim dinlenebilir, cami ziyaretleri yapılabilir.

6-Dualar edilerek Allah’tan bağışlanma istenebilir.

7-Miraç kandili ile ilgili dini bilgiler edinilebilir ve dini içerikli kitaplar okunabilir.

8-İnsanlara güler yüzlü bir şekilde muamele edilebilir.

9-Miraç gecesine özel olarak yapılan dualara ortak olunabilir.

10-Miraç kandiline özel olarak nafile hacet namazı kılınabilir.

11-Bol bol tövbe ve istiğfar edilebilir.

12-Peygamberimiz için salatu selam getirilebilir.

Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

     METİN ALKAN

  EĞİTİMCİ YAZAR

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
RAMAZAN ORUCUNU NİYET EDİP, BAŞLANILAN ORUCU BOZMAK
Y
Mehmet GÖÇMEZ
Mezhep
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
GÖRMEK LAZIM GEREKÇELİ KARAR GEREKÇELİ KARAR VAKİT SEHER VAKTİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim