Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

ALLAH CC ÜÇ KİŞİYE LANET ETMİŞTİR

02 Aralık 2017, 07:08

ALLAH CC ÜÇ KİŞİYE LANET ETMİŞTİR
                                         Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

    Peygamber Efendimiz (sav) bir hadis-i şeriflerinde “Allah üç kişiye lanet etmiştir: Ana-babasından yüz çeviren, karı-kocanın arasına girip onları ayırmaya çalışan, bir de Müslüman toplumun arasına nifak sokmak için dedikodu yapmaya çalışan kimse” buyuruyor. Lanet, Allah’ın insanı rahmetinden uzaklaştırması demektir. Gerçek manada melun, lanet edilmiş kişi iblistir. Şeytan, Allah’ın rahmetinden uzaklaştırılmıştır. Hadis-i şerifte yer alan lanetten kasıt; eğer kişi bu üç şeyi yaparsa Allah’ın laneti ile karşı karşıyadır ve bu kimseler Allah’ın rahmetinden de uzaklaştırılır manasındadır. Ana ve babadan yüz çevirmek haramdır. Onlara asi olmak, onlara zulüm etmek, imkânınız varken onlara bakmamak sizi Allah’ın rahmetinden uzaklaştırır. İki kişinin arasını açmaya çalışmak şeytanın işidir. Gerek evli çiftleri ayırmaya çalışmak, eşlerden biri ile evlenebilmek için aralarına fitne sokmak, ikisinin arasında laf taşımak, şeytanın işidir. Allah böylelerine lanet eder. Ayrıca Müslüman toplumun arasına da birbirlerine düşsünler, kavga etsinler, buğz etsinler, haset etsinler diye fitne ve dedikodu sokmak, şeytanın en zararlı işlerindendir. Şeytanda biliyorsunuz vesvese vererek, suizan ettirerek insanları birbirinden uzaklaştırıyor. İbadetten uzaklaştırıyor. İstediğiniz kadar namaz kılın bu üç şeyi yaparsanız, Peygamber Efendimiz Allah onlara lanet eder diyor. Lanet edilirsen de Allah’ın rahmeti senden çekilir.

   Çünkü sen şeytanla arkadaşlık yapıyorsun. Bir gün yanıma biri gelip “hocam sizi dinleye dinleye namaza başladım ama namaza durduğum zaman, Allah hakkında da diğer şeyler hakkında da aklıma kötü kötü şeyler geliyor” dedi. Ben de ona dedim ki: “Devam, iyi yoldasın. Şeytan seni elinden kaçırıyor diye bütün gücüyle sana saldırıyor. Seni yolundan döndürmeye çalışıyor. Onun için iyi yoldasın. Gayret et, mücadele et.” Biliyorsunuz ki, pahalı, değerli şeyler zorla elde edilen, kazanılan şeylerdir. Mücadele ile mücahede ile çalışma ile elde edilen şeylerdir. Kolay elde edilen şeyler ucuz olur. Amelleriniz şeytanla mücahede ederek yaptığınız için çok kıymetli. Peygamber Efendimiz’in, “Vesvese şeytandır” sözünün yanı sıra “Vesvese imandandır” şeklinde de sözü vardır. İşte bu anlattığımız olaydaki gibi bir durumunuz varsa şeytanın vesvesi, imanınızın kuvvetlenmesine doğru yolda olduğunuza alamettir.

   SAHABEYE SÖVMEK PEYGAMBER’E SÖVMEKTİR
   Peygamber’imizin net ve sahih hadisi var. “Hangisi olursa olsun sahabeye dil uzatan bana uzatmış olur” diyor. Hz. Muaviye, “Peygamber’in duası olmasa ben halifeye talip olmazdım” demiş. Emevilerin çok yanlışları olmuştur ama çok da fetihleri olmuştur. Oradaki insanların Müslüman olmasına vesile oldular. Oğlu Yezid de Peygamber Efendimiz’in bir sözü ile İstanbul ’a fethe geldi. Başaramadılar ama Eyüp el Ensari’nin burada şehit olmasına vesile oldu. Yezid’i sevin demiyorum ama aleyhinde de konuşmayın. Vasiyeti üzerine İstanbul’a gömülen Eyüp el Ensari için Yezid, Bizans imparatoruna, “Eğer Peygamber’in dostu Eyüp el Ensari’nin kabrine bir zarar gelirse, Suriye ’deki, Irak ’taki bütün Hıristiyanları öldürürüm” demiş. İmparator bunun üzerine aman bir şey yapma diyerek Eyüp el Ensari’nin ilk türbesini yaptırmıştır. Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

                            METİN ALKAN

                EĞİTİMCİ YAZAR

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
RAMAZAN ORUCUNU NİYET EDİP, BAŞLANILAN ORUCU BOZMAK
Y
Mehmet GÖÇMEZ
Mezhep
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
GÖRMEK LAZIM GEREKÇELİ KARAR GEREKÇELİ KARAR VAKİT SEHER VAKTİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim