Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

İSLAMA ISINDIRMAK

02 Aralık 2017, 07:07

                             İSLAMA ISINDIRMAK

                                         Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

   Peygamber Efendimiz, sevdiği kimselere “Allah’ım bana hiç şüphesiz inananlar, getirdiklerime gözüyle görür gibi şehadet edenler, dünyadan korunsun, yanlış yola girmesin, ahireti unutmasın diye çok mal, çok evlat verme ve onların canını geciktirme, erken al, sana kavuşmayı onlara sevdir” diye dua ediyor. Efendimiz, “Bana inanmayan ve getirdiğime şehadet etmeyene gelince, onun malını çoğalt, çocuklarını çoğalt, ömrünü uzat ve böylece dünyaya dalsın. Seni unutsun” diye dua ediyor. Mal büyük bir çetin imtihan sebebidir. Ahirette hesabımız kolay olsun diye Peygamber Efendimiz bu şekilde dua ediyor. Ancak Hz. İbrahim de çok zengindi. Bir kişi misafirliğe gelse sırasıyla koyun , sığır ve deve kesmesine rağmen Allah, sen misafire ikram etmiyorsun deyince Hz. İbrahim, ‘bu yol yanlış’ diyor. Sonra Hz. İbrahim bizzat hizmet etmeye başlıyor. Allah (cc) bu sefer oldu diyor. Kanuni Sultan Süleyman da zenginlik imtihanından geçiyor. 76 yaşında Zigetvar’a cihada çıkıyor. Zenginlik kolay iş değil. Zor imtihan. Peygamberimiz bunları bildiğinden bu şekilde dua ediyor.

   ARAP TARİHİNDE TÜM LİDERLER KUREYŞ’TEN ÇIKMIŞTIR
   Peygamberimiz’in bir duası da şöyle: “Allah’ım Kureyş’e hidayet ver. Hak yolunu göster onlara. Çünkü Kureyş’in bir âlimi yeryüzünü ilimle doldurur. Onlara zorluk verdiğin zaman, güzel ihsanlarda da bulun.” Nasibi olanlar İslam ile müşerref olmuşlar. Ebu Leheb, Peygamberimiz’in amcası olmasına rağmen ona hidayet nasip olmuyor. Kureyşliler çok akıllılar. Arap tarihinde tüm liderler onlardan çıkmış. Peygamber Efendimiz’in amcasının oğlu Abdullah da müfessirlerin başıdır.

   HZ. ALİ İLMİN KAPISIDIR
Peygamber Efendimiz, Hz. Ali için de “Ben ilmin şehriyim, Hz. Ali kapısıdır” buyuruyor. Birçok şeyi Hz. Ali’den, Hz. Abdullah bin Abbas’tan öğreniyoruz. Kureyşliler çok zeki adamlar ve Peygamber Efendimiz’in akrabalarıdır. Ancak Müslüman olmak kaydıyla, yoksa sayılmazlar. Hazreti Peygamber’in duası ile dünyaya ilim yaymışlar. Peygamber Efendimiz, Ebu Süfyan’ın oğlu Hz. Muaviye için “Allah’ım Muaviye’ye Kur’an’ı öğret, hesabı, mal taksimini öğret” şeklinde dua ediyor. Muaviye için “Kerhen Müslüman oldu” deniliyor, bu yanlış Müslüman’ın aleyhine konuşulmaz. Kerhen de olsa Müslüman olmayan olmuyor, kâfir olarak ölüyor. Demek ki ezelde ona bu nasip edilmiş.

   İNSANLARI İSLAM’A ISINDIRMALIYIZ
   Peygamber Efendimiz’in hayatını, savaşlarını iyi bilmeliyiz. Resulullah, Mekke’nin fethine 10 bin kişilik orduyla gidiyor. Orduyu çok göstermek için askerleri dağıtıyor ve her askerin olduğu yere ateş yaktırıyor. Bir bakıyorlar 10 kişilik ordu 100 bin gözüküyor. Ebu Süfyan bunu görünce moral olarak çöküyor ve yakalanıyor. Peygamber Efendimiz’in çadırına getirmişler. Efendimiz, o gelince ayağa kalkmış. Ebu Süfyan, Peygamber Efendimiz’in saygısını görünce yumuşamış ve Müslüman olmuştur. Peygamber Efendimiz, Hz. Ali’ye, “Siz de başkasını İslam’a ısındırmak için siyaseti kullanacaksınız” buyuruyor. Peygamberimiz bizim örneğimiz, kim olursa olsun içkici, kumarcı, beynamaz olsun biz de siyaset yoluyla, zaaflarını kullanarak camiye İslam’a insanları ısındırmalıyız.

   İSLAM İÇİN SİYASETİ KULLANMAK
   Hazreti Peygamber, Ebu Süfyan’ı serbest bırakıyor ve “Kim Ebu Süfyan’ın evine sığınırsa serbesttir” diyor. Ebu Süfyan eve gidince Hint olan hanımı, “Sen de mi Müslüman oldun?” diyor. Ebu Süfyan, Peygamber Efendimiz’in yaptığı gibi karısı Hint bin Utbe’yi ikna etmeye çalışıyor. Karısına “Ben Kureyş’in ulusuyum, reisiyim. Sen de en akıllı ve güzel kadınısın, yoksa seni almazdım. Biz güçlüydük. Muhammet güçsüzdü, yetimdi. Baksana herkes arkasına takıldı ve bizi yendi. Aklını kullansana, demek ki biz yanlış yoldayız” diyor ve karısı da Müslüman oluyor. Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

                METİN ALKAN

              EĞİTİMCİ YAZAR

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim