Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Eşref-i Mahlukat

06 Haziran 2010, 18:10

İnsanoğlunu eşref-i mahlukat olarak yaratan yüce rabbimiz ona diğer canlılara vermemiş olduğu bir çok özelliği vermiştir. İnsanı insan yapan ve diğer canlılardan ayıran en büyük özelliği akıllı olması ve bu aklını kullanmasıdır. Akıl ile birlikte insanın eşref-i mahlukat olmasını sağlayan diğer bir hususta insan da nefs dediğimiz bir özelliğinde bulunmasıdır. Tabi burada şunu hemen belirtmek lazım ki akıl olumlu iken nefs olumsuz olan Kuran’ın tabiriyle “insana devamlı kötülüğü emreden” şeydir. İnsanı tanıyabilmek ve anlayabilmek için akıl ve nefs kavramlarını bilmek gerekir. Aslında birçoğumuz akıl ve nefs dediğimizde bize hiçte yabancı gelmeyen iki kavramı anlarız ama bu iki kavramın ne anlama geldiği sorulduğunda maalesef bunları tanımlayamayız. Burada hemen aklın ve nefsin ne olduğunu kısaca açıklamak yerinde olacaktır.
AKIL; Türk dilinde "us" kelimesi ile isimlendirilen, ilim öğrenmenin en kuvvetli sebeplerinden biri bulunan ve "maddeden mücerred cevher" diye tarif edilir. Allah Teâlâ'nın mükellefiyet yükleyeceği kullara ihsan ettiği şeylerin en değerlisidir. Zira akıl insanı hayvandan tefrik ve birçok hizmette emsaline tercih ettiren ve dinî mükellefiyetlerin yüklenmesine sebep teşkil eden kıymetli bir cevher olmaktadır. Akıl ile zekanın karıştırılmaması gerekir ki; akıl da sadece zeka değil gönülde devreye girmektedir. Allah da Kuran-ı Kerimin birçok yerinde inanan insanın akıllı olmasına vurgu yapmaktadır. İnanan insanın aklını kullanması, düşünmesi istenmektedir.
NEFS ise;  yirmiyi aşkın anlamda kullanılmaktadır ki bunların en meşhurları; Ruh, can, kan, benlik, iç, kalb, büyüklük, yücelik, irade gibi anlamlara gelenleridir. Fakat daha çok iki anlamı vardır; birincisi bir şeyin özü, kendisi anlamına gelmektedir. İkincisi ise; dine uymayan isteklerin kaynağı olarak kullanılır.
 Bu bağlamda yaratılmış olan varlıklarıda akıl ve nefs üçgeninde kendi aralarında üç kategoride değerlendirmek gerekir; melek-insan-hayvan. Bu varlık kategorilerinin oluşumuna şu vasıfları neden olmaktadır.
 Melek dediğimiz varlıklar Allah tarafından yaratılmış olan varlıklar içerisinde sırf Allaha, Allahın emirlerine riayet etmek üzere yaratılmış olan varlıklardır. Melekler akıllı olan ama nefsi olmayan varlıklardır. Onlar sadece yaratılış amaçlarına uygun olarak hareket ederler insan ve hayvan gibi yeme, içme, uyuma vs. gibi acizliklerden uzak olarak vazifelerini yapmaya devam ederler. Melek dediğimiz ve mahiyeti hakkında çokta fazla bilgi sahibi olmadığımız bu varlık alanı Allah katında hesaba çekilmekten de muaftırlar. Ne için yaratılmışlarsa sadece onu yaparlar.
Melekten sonra aklı olmayan ve sadece nefsi olan hayvanlar vardır. Bu varlıklar herhangi bir sorumluluk taşımayan ve sadece nefsi olan varlıklardır. Allah’a karşı ibadetle mükellef değillerdir. Herhangi bir sorumluluk alanı olmayan bu varlıklar sadece kendilerine biçilen ömür süresince yaşarlar ve ahiret aleminde hesaba çekilmezler.
Varlık kategorisinin sonuncusu da insandır. Bizde ise hem akıl, hem de nefs vardır. Yani hem meleki vasıflara sahip olabiliriz hem hayvani vasıflara. Bunu seçmek insanoğlunun kendi elindedir. Eğer insan aklını kullanır ve nefsine hakim olabilirse melekleşir hatta melekten de üstün bir vasıf kazanabilir; o da “eşref-i mahlukat” dediğimiz vasıftır. Allah insana bu imkanı sunmuştur. Ama bunun yanında insanın birde aklını kullanmadığı ve nefsine hakim olamadığı zaman, nefsinin esiri olduğu vakit  kazandığı bir vasfı daha vardır ki bu vasıf kuranda “esfele safilin” olarak adlandırılmıştır. Bu tabirde Türkçemiz de sefillerin en sefili, sefillerden daha aşağı gibi anlamlara gelmektedir.
Bu üç kategoride ki varlıklar arasında sadece insanoğlu Allah’a ibadet etmekle mükelleftir ve bu dünyadaki yaşamı sona erdiğinde Allah katında hesaba çekilecek ve bu hesabın neticesinde Allah tarafından ya cennet ile ödüllendirilecek yada cehennem ile cazaya müstehak olacaktır.  
Bu kadar sözün özü ise şudur ki; Allah bu alemi yarattığında “halifetullah” görevini insana yüklemiş ve insanı bir imtihana tabi tutmuştur. Bu imtihanı geçebilecek vasıfları da insana vermiş bunları kullanarak bu dünyada ki imtihanı geçmemizi ve neticede rızayı bariye ulaşmamızı istemiştir. İnsanoğluna düşen de aklını kullanarak nefsini kontrol etmek ve Allahın emir ve yasaklarına uyarak onun rızasını kazanmaktır.

Bu vesileyle çok yakın bir zamanda hakkın rahmetine kavuşmuş olan ve bu alemde ki kulluk vazifesini en güzel bir biçimde yerine getirdiğinden şüphemiz olmayan Muhterem hocamız Sırmalı Ahmet hocamıza yüce mevlamızdan rahmet diliyor,mekanının cennet olmasını rabbimizden niyaz ediyorum.

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
KABE TARİHÇESİ, ,KABEDEKİ İBADET, MANEVİ DEĞERİ
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
F. GÜLEN VE KARDEŞLERİNİN HELAKI BEN BİTTİM, GÜN BİTMEDİ Bediüzzaman'ın Mutlak Vekil ve Varisi Mustafa Sungur Merhumun Gerçek Vakıfları Nurcuları Uyardı Mehmet Fırıncı Namı Diğer Mehmet Nuri Gülece, Çilingir Ali Savran'ın Torunu Reddiye Yayınladı!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim