Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

GENEL OLARAK ORUÇ

14 Haziran 2017, 06:51

                         GENEL OLARAK ORUÇ

                                                  Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

   “Ölüme doğru koştuğu bu son çağlarda İslam toplumu tam ölmemişse ve hala yaşıyorsa, bunu gelip gelip dirilten ramazana borçludur geniş ölçüde.”

   Toplum olarak müslüman olduğumuzu hatırladığımız bir aydayız. Oruç tutanların oranı namaz kılanlardan da fazla, hacca gidenlerden de. Bu ayda Kuran’ı da fazla okuduğumuz gibi, oruç ibadeti bizi elimizden tutup diğer ibadetlere götürüyor. İbadetler dünya-ahiret saadeti içindir; oruç ve onun sürekliliği olan ramazan ayında kazandıklarımızla dünyaya daha müslümanca bir bakış açısı kazanıyoruz böylece.

   Ülkede olan bitenlere, komşularda, ümmette, tüm dünyada gerçekleşen olaylara daha sağlıklı, daha bilinçli yaklaşabiliriz. Ramazanı yabana atmamalı, sadece boynumuzun borcu bir ibadet gibi görmektense her konuda müslümanca düşünmeye vesile görmeliyiz bu ayı, özellikle ramazanın son on gününde bulunurken.

Bu şekilde bir ibadet ve dünya hayatı  için içinde bulunduğumuz günleri açlık durumundan çıkarıp oruç  haline çevirmemiz gerekir. Bu vesile ile oruç’un sırlarından bahsetmeye çalışacağım ben de.

    ‘Vakıf olmak’ deyimini bizler tam manasıyla bilmek, öğrenmek için kullanırız. Arapça da ise vakıf olmak, ‘vakafe=durmak’ kökünden geliyor. Düşünmek için durmalısın, anlamında bu söz. Diğer dillerde de anlamak ile durmak arasında bir bağ mevcut. İngilizce’de ‘stand’ durmak, ‘understand’ anlamak; Almanca’da ‘stehen’ durmak ‘verstehen’ anlamak manasına geliyor. İşte ramazan günleri durmak ile anlamak arasında bir bağ kuruyoruz; midemiz duruyor, bedenimiz halsiz düşüyor ve zihin daha iyi düşünüyor.

   Her şeyin hızla gerçekleştiği bu modern çağda, ajansların bile haber ulaştırmakta yavaş  kaldığı Arap devrimlerinin bir tetiğin çekilmesi misali neden böylesine hızla gerçekleştiğini bir kez durup düşünüyoruz, örneğin. Hızlı okuma kurslarının övüldüğü zamanlarda, inadına ayrıntıları geçmeyerek yavaşça okuyoruz dünyada olup bitenleri.

   Diğer bir yönüyle normal yaşantımıza bir dur diyor ve ramazan boyunca dini meseleleri daha çok düşünüyoruz. Modern yaşantımızı durdurup, asr-ı saadeti anlamaya çalışıyoruz sanki.

Gün boyunca yiyip içmemek, meleklerin bir özelliğidir. Melekler sanki hep oruçludur. Bizler de oruçla beraber meleklerle bir ilgi kuruyoruz. Hem de yeme içmeden münezzeh anlamına gelen Rabbin es-samed esmasının tecellisiyle, samediyet ahlakıyla ahlaklanmış oluyoruz gücümüz yettiği müddetçe.

   Buhari ve Müslim tarafından rivayet edilen, oruç’a dair çok bilinen bir kutsi hadis var; Cenab-ı Hak buyuruyor ki, “Oruç benim içindir, onu mükafatlandıracak da benim.” Tüm ibadetler Allah içindir, hepsini mükafatı Allah’tandır ama oruç için özellikle ‘benim için’ deniliyor.

   Bütün yeryüzü, Allah’ın olmasıyla beraber Kabe’ye Allah’ın evi anlamında ‘Beytullah’ denilip Kabe’ye özel bir anlam yüklenmiştir. Aynı kıymet, özellikle Allah’ın mülkü olma şerefi, vücut içinde kalp’e aittir. İbadetler içinde de bu değer, oruç’a verilmiştir; özellikle belirtilerek Allah içindir denilmiştir. Yine Allah’ın mülkü dairesinde nimetlerinden yararlanmanın vakti değişir bu ayda. Vücutta Allah’ın mülkü olan kalp, yeryüzünde Allah’ın mülkü olan Kabe’ye yönelir, Allah için bir ibadetin daha vakti gelmiştir; oruç.

   Oruç’un bitimi, iftar vakti; verilen mühletin sona ermesi demek. Kuran’dan öğrendiğimiz şekliyle Hz. Meryem’e emredilen söz orucu, sükût orucu var. (Meryem, 26) Dünya üzerindeki diğer inanış çeşitlerine bakınca da insanların konuşmamak sureti ile dinginliğe ulaştıklarını, bir çeşit söz orucu tuttuklarını görüyoruz. Sürekli konuşan insanlar için konuşma halinin durması demek, düşüncenin hareketlenmesi demektir aynı zamanda. Hindistan’ın eski lideri Gandhi için haftada bir gün kimse ile konuşmadığı söylenir. Tam da burada, derviş tavsiyesi olan “az ye, az konuş, az uyu, az gül, fazla tefekkür et” sözünü hatırlamak yerle yerinde olacaktır. Tefekkür etmek için ne yemeğin ne fazla uykunun ne de malayani konuşmanın esiri olmamamız, fıtratî özelliklerimizi azdan alıp, meleklere yaklaşmamız gerekiyor demek ki.

   İnsanın orucu farz olduğu şekliyle ramazanda gündüzleri yeme içmeden kesilmekle olur. İlahi bir ikinci emre kadar bir şey yemez müslümanlar. Gün boyunca Allah’ın sözünden çıkmamak ile edeb üzere bulunuruz. Peki bu manadaki orucu yalnız insanlar mı tutar? Dağlar yerli yerinde duruyorlar, bu da onların orucudur. Dünyaya verilen sürenin sonuna geldiğimizde,  sur’a üflendiği anda artık dağlar da hareket edecektir. Yine, gezenler, uydular emredilen yörüngeden çıkmazlar. Tayin edilen yöndedir hep hareketleri; bu durumda asıl onlar Allah’ın sözünde çıkmaz, asıl onlar edeb üzeredir.

   Ve şair Erdem Bayazıd vaat edilen ömrün bir oruçluk vakit olduğunu ifade ederek; “biliyorum oruçlu doğar her insan, bir gün ölümün iftar sofrasına” demiştir.

   Oruçla beraber, kainatın tuttuğu orucu, bedenin yavaşlaması ile zihnin hızlanması arasındaki ilişkiyi, özellikle orucun niçin Allah için olduğunu bir daha düşünürüz. Her ramazan yeniden ve her ramazan ilk kez düşünüyor gibi düşünürüz. Bir ramazan diğer ramazana benzemez, mevsim olarak da farklı zamanlara denk geldiği için her yılın orucu zihnimizde farklı yerdedir. O yüzdendir ki, mahyalara  ‘hoşçakal ey şehr-i ramazan’ yazılmaz, ‘elveda ey şehr-i ramazan’ yazılır.

   Sezai Karakoç’un oruç yazılarının toplu halde basıldığı bir kitap var, Samanyolunda Ziyafet adında. “Oruçla bütün bir din tarihini yaşarız biz” diye başlayan bir yazısı, diğerlerinden farklı ve pek bilmediğimiz bir yönünü anlatıyor ramazanın. Metnin bir kısmını olduğu gibi aktarıyorum:

   İftarın yaklaştığı saatlerde fırından ekmek almaya giden oruçlu, Ashab-ı Kehf’in nice yıllar uyuduktan sonra içlerinden birinin şehre ekmek almaya gönderdikleri zamanki ruh hallerini bir parçacık yaşar. Evet, fırın artık o fırın, kent artık o kent değilse de, ramazan günü fırınlardan alınan ekmek yine o "ekmek"tir. İftar sofrası, Allah’ın Hazreti İsa’ya indirdiği "gök sofrası"dır bir parça. Peygamberimizin nice kereler ashabıyla oturduğu sofradan bir anlam taşımaktadır. Ocaklardı yanan ateş Nemrud’un yaktığı ateş değil, Hazreti İbrahim’i yakmayan ateştir. Oruç ayına kadar pek de dikkat etmeksizin etinden, sütünden, yününden, derisinden faydalandığımız hayvanlar, ağızlarımız melek mühürleriyle mühürlendiği andan itibaren yavaş yavaş anlam değiştirmeğe başlarlar. Ta kurban bayramında Hazreti İsmail’in kurtulmalığı olan koçun anlamına kavuşuncaya kadar. Taşlar bile dikkat eden için anlam değiştirir oruçta. Hazreti İsmail’in şeytana attığı taşlara dönüşmeğe başlarlar gözümüzde.  
    Oruç, toplum için, Hazreti Musa’nın Sina dağına gittiği ve dönüşünde halkını Altın Buzağıyı yapmış ve ona tapar olarak bulmuş olduğu o çileli günün imtihanından bir imtihandır. Manen, İslam toplumu Kadir gecesinde her yıl Altın Buzağıyı boğazlar ve bayrama onun sevinci içinde çıkar.

   Bu temsillerin bilincinde tutulan bir oruç da sahibine islamı temsil ettirecektir. Bugün bizler en rahat, en basit, en hızlı hayatımızla islamı yaşamaya çalışıyoruz. Bu sürat içindeyken ramazanda olsun durup, 21. Yüzyıla hangi temsillerden geçip gelen bir dinin mensubu olduğumuzu yeniden hatırlamamızın tam vaktidir. Üstad’ın da dediği gibi; Ölüme doğru koştuğu bu son çağlarda İslam toplumu tam ölmemişse ve hala yaşıyorsa, bunu gelip gelip dirilten ramazana borçludur geniş ölçüde. Ve bir gün tam dirilecekse, bu da, yine bir ramazanda başlayacaktır, ramazanlarda başlayacaktır. Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

                                  METİN ALKAN

                                EĞİTİMCİ YAZAR

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim