Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

RAMAZAN AYI NASIL BELLİ (SABİT) OLUR

14 Haziran 2017, 06:50

RAMAZAN  AYI   NASIL   BELLİ   (SABİT)   OLUR

                                                  Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
  
Ramazan-ı Şerif Kameri aylardandır. Kameri aylar hilalin görülmesi ile başlar ve biter. Şaban ayının yirmi    dokuzuncu    günü    güneşin    batışında,    Müslümanların hilali araştırmaları vaciptir. Hilal görülürse ertesi günü Ramazan orucuna başlanır. Hava bulutlu veya dumanlı ise ve de hilal görülmezse Şaban ayı otuz gün olarak tamamlanır. Sonra hilal görülse de, görülmese de Ramazan ayı girmiş demektir ve oruca başlanır. Gökte bulut, toz veya bunlara benzer, ayın görülmesine engel olan bir şey varsa güvenilir bir kişinin hilali gördüğünü haber vermesi ile ertesi gün oruca başlanır. Bu kimsenin hür, köle veya kadın olması farketmez.  Gökte herhangi bir engel yoksa o zaman bir kişinin değil de büyük bir kalabalığın hilali gördüğünü açıklaması gereklidir.  
Ramazan ayı rahmettir, merhamettir, bağışlanmadır. Sadakalarla, nafile namazlarla, Kur’an tilavetleriyle, eş-dost ziyaretleriyle, dua ve zikirlerle değerlendirildiğinde ramazan ayı rahmet ayı olacaktır kişi için. Bu ibadetlerin yanında ramazan ayı için en önemli ibadet elbette ki oruç tutmaktır. Orucu bilerek veya bilmeyerek bozmanın bir takım dünyevi izale yolları vardır. Kaza veya kefaret tutmak suretiyle yapılan hataların bir şekilde telafi edileceği umulur. Ama oruç tutmamanın, Yüce Allahtan af dilemekten başka telefi edeci yolu yoktur. Oruç ibadeti bize ruhi ve bedeni bir çok şey kazandırır, ancak en önemlisi bu ibadet Yüce Allahın ramazan ayında yapılmasını emrettiği bir ibadettir. Bu anlamda oruç, ilahi emri işitip itaat etmenin tam karşılığıdır.Ramazan ayının bizim için rahmete dönüşmesi, bu zaman dilimini Hz. Peygamberin değerlendirdiği gibi değerlendirmek ve Yüce yaratıcının emirlerine riayet etmekle olacaktır. Bir ramazana daha erişemeyeceğimizi de hesaba katarak bu kutsal zaman dilimi olan ramazan ayını kendimiz için rahmet ayı haline getirelim.

   Bir bölgede ayın görüldüğü sabit olunca bütün herkesin ona uyması gerekir. Güneşin doğuş yerlerinin değişmesine itibar edilmez. Ramazan ayının bitiminde gökte ayı görmek için herhangi bir engel varsa iki kişinin hilali  görmesi  gereklidir.
İbni Ömer (r.a)’den Rasulullah (s.a.s)’in şöyle buyurduğu   rivayet  edilmiştir:
   “Ramazan hilalini görünceye kadar oruca başlamayın. Şevval hilalini görünceye kadar da orucu bırakmayın. Hava bulutlu olup ta ayı görmek mümkün olmazsa, Ramazanı  otuz  gün  olarak  tamamlayın.”(Buhari,   Müslim,   Ebu  Davud,   Tirmizi,   Nesei)
Tirmizi’de  hadisin  lafzı   şöyledir:
“Ramazandan önce oruç tutmayın. Ramazan hilalini görünce oruca başlayın. Şevvalin hilalini gördünüzmü oruç tutmaktan vazgeçin. Eğer hilalin görülmesine bulut mani  olursa,   Ramazanı  otuz  gün olarak  tamamlayın.”
Rasulullah’ın ashabından biri rivayet etmiş ve demiştir ki:
    “İnsanlar Ramazanın son günü hangisidir diye ihtilafa düştüler. Bunun üzerine iki arabi geldi ve Rasulullah (s.a.s)’in huzurunda Allah adına dün yatsı vakti hilali gördüklerine şehadet ettiler. Rasulullah (s.a.s)’de müslümanlara oruç bozmalarını ve yarın, sabah namazını kılmak  üzere  mescidde  hazır bulunmalarını  emrett(Ebu  Davud,   Ahmed  sahih   senedle  rivayet  ettiler.)
  
İbni Abbas   (r.a)’den  şöyle  rivayet  edilmiştir: “Bir  Bedevi,   Rasulullah   (s.a.s)’e  gelip  şöyle  dedi:  “Ben hilali  gördüm.”  Rasulullah   (s.a.s)’de: “Allah ’dan başka ibadete layık ilah olmadığına şehadet  eder  misin?”   Bedevi:
“Evet”  diye cevap  verdi.   Rasulullah   (s.a.s)
“Muhammed’in   Allah ’ın    Rasulü    olduğuna    şehadet eder misin?”  dedi.   Bedevi:
“Evet”  dedi.   Rasulullah   (s.a.s)’de:
“Bilal!   Ramazandır.    İnsanlara    haber    ver,   oruç tutsunlar”  buyurdu.”
(Ebu  Davud,   Tirmizi,   Nesei,   İbni   Mace,   Hakim)
İbni Hibban,   İbni Huzeyme  ve Hakim bu  hadis  için Sahih  dediler.
Şek   günü   (yani;   Şabanın   otuzuncu   günü)   nafile oruçtan  başkası  tutulamaz.
Rasulullah   (s.a.s)   şöyle  buyurdu:
“Kim ki  şek  günü oruç  tutarsa  Ebe’l Kasım’a   (yani;   Rasulullah’a)  karşı  gelmiş  demektir.”(Buhari)
Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

                             METİN ALKAN

                           EĞİTİMCİ YAZAR

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim