Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

ÖLDÜKTEN SONRA DİRİLMEK

11 Kasım 2016, 07:34

ÖLDÜKTEN SONRA DİRİLMEK
                                            Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

   İsrailoğuları peygamberlerinden bir peygamber olan Üzeyir Aleyhisselam azığını almış, eşeğine binmiş giderken bir kasama yıkıntısına uğramıştı. Ayeti kerimede şöyle buyruluyor,Veya çatıları çöküp altı üstüne gelmiş ıssız bir kasabaya uğrayan kimseyi görmedinmi. (Bakara 259.)
   Virane kasabayı uzaktan seyreden ve orada konaklayan Üzeyir a.s. Ölenlerin nasıl dirileceği hususunda düşünceye daldı ve bu tefekkür hali içinde iken, Allah bunu bu ölümünden sonra nasıl diriltecek. (Bakara 259.) dedi.
   O anda uykusu geldi ve yattı. uykuda iken ruhu kabzolundu. Allah-u teala ona bazı hakikatleri Aynel yakin göstermek için bir asır sürecek bir ölümle karşılaştırdı. Bunun üzerine Allah onu yüz sene ölü bıraktı. (Bakara 259.)
   Onun bu muvakkat ölümünden sonra geçen yüz yıl içinde, İsrailoğulları oraya tekrar döndüler. O belde yeniden imar edildi. Üzeyir aleyhisselamın yüz yıl o şekilde kaldığı halde, Allahü-teala cesedini kimseye göstermedi. Sonra diriltti.(Bakara 259.)
   Yüz sene ölüm uykusunda kaldıktan sonra, tekrar kendisine hayat verildi. Henüz genç bir delikanlı iken, yine genç bir delikanlı idi. Bir asır boyunca kaldığı bu derin ölüm uykusundan uyanıp doğrulduğunda, Allahü-teala: Ne kadar kaldın, diye sordu. (Bakara 259).
   Günün başında ölmüş olan Üzeyir Aleyhisselam bir asır sonra günün sonuna doğru dirilmişti.Üzeyir Aleyhisselam güneşin hâlâ durduğunu görünce aynı günün güneşi olduğunu zannederek uykudan uyanınca, Bir gün veya bir günün birazı kadar kaldım dedi. (Bakara 259.)
Allahu-teala bu samimi itirafı üzerine ona: Hayır Yüz sene kaldın dedi. (Bakara 259.)
Beraberinde taşıdığı yiyecekleri ve içecekleri Emri ilahi ile hiç bozulmamış, hep eskisi gibi taptaze duruyordu. Eşeği ise tamamen çürümüş sadece kemikleri duruyordu. Üzeyir Aleyhisselamın eğer yüz sene ölü kalsaydım etlerim çürür kemiklerim dağılırdı. şeklinde gönlüne herhangi bir duygu gelmemesi için de şöyle buyurdu. Yiyeceğine ve içeceğine bir bak hiç bozulmamış.(Bakara 259.)
   Allahu-teala devamla: Hele eşeğine bak* buyurdu (Bakara 259.)
   Üzeyir Aleyhisselam eşeğinin kemiklerini sağında ve solunda dağılmış görünce durumu anladı. Allahü-teala Üzeyir Aleyhisselamın vasıtası ile, kudret ve azametini bütün beşeriyete göstermeyi murad etmişti. ve buyurdu ki, Seni insanlar için kudretimize bir işaret kılalım diye Yüz sene ölü tuttuk, ve sonra tekrar dirilttik.(Bakara 259.)
   Yüz yıldan beri ölü duran birisinin dirilme hadisesi apaçık bir mucizedir. Allahu-tealanın kudretinin bir tezahürüdür.gerek o asırda gerekse sonraki asırlarda yaşayan insanlara Ahireti ve yeniden dirilmenin sırlarını anlatmaktadır.Öldükten sonra dirilmeyi inkar edenler çoğunlukta olduğu için, Allahü-tealâ bu olağan üstü hadise ile, hem aşrın imkanını hem de keyfiyetini o zamanda bulunan halka gösterip ispat ettiği gibi, gelecek nesillere de ders ve ibret kılmıştır.Bu mucize kalbine şüphe arız olmuş bir müminin bu şüpheden ancak Allahu-tealanın lütuf hidayeti ile kurtulabileceğine bir delildir. Üzeyir aleyhisselama Alahü-teala devamla şöyle buyurdu: Kemiklere bak nasıl da onları birbiri üstüne kuyuyor sonra da onlara et giydiriyoruz.(Bakara 259).
   Öldükten sonra çürüyen sadece kemikleri kalan bir hayvanı, Ol emriyle nasıl dirilttiğini, ona çıplak gözle göstererek gönlünü itminana kavuşturdu. Üzeyir Aleyhisselam Allahü-tealanın bu yüce kudretini görünce, umut dolu bir teslimiyet gösterdi ve bütün varlığı ile ona yöneldi: Bu işler ona açıkça belli olunca, biliyorum Allah her şeye kadirdir dedi.(Bakara 259).
Dağılmış ufalanmış kemikleri bir araya getirerek sonra da üzerlerini etle kaplamak o kemikleri yoktan varetmekten daha güç değildir.Nitekim Allahu-teala Şu çürümüş kemikleri kim diriltecek diyen bir müşriğe karşı Ayeti kerimesinde şu cevabı vermiştir. De ki, onları ilk defa yaratan diriltecek çünkü o her türlü yaratmayı en iyi bilendir. (Yasin 79.) Öldükten sonra dirilmenin misalleri alemde pek çoktur. kurumuş otlar ilkbaharda nasıl canlanıyor ve mikroskop ile görülen insan tohumu anne karnında nasıl et ve kemiğe bürünüyor.H.z. Allah c.c. kalpten iman etmemizi nasip etsin İnşaallah. Velhamdü lillahi Rabbil Alemin . Allahümme salli âlâ seyyidina ve nebiyyina Muhammedin ve âlâ âli Muhammed.Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.                
METİN ALKAN

                      EĞİTİMCİ YAZAR

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim