Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

BEDEN KIYAFETİ BÜYÜDÜKÇE, GÜNAH KESESİ AĞIRLAŞIR

11 Şubat 2016, 20:07

"İnsan doğarken ölür, ölürken de doğar...!
Ve;
Beden kıyafeti büyüdükçe, günah kesesi ağırlaşır..."

Ve kıyâmet günü, gerçekten biz bundan gâfildik (gâfilleriz) dersiniz diye (dememeniz için), senin Rabbin, Âdemoğullarının sırtlarından onların zürriyetlerini aldığı zaman onları, nefsleri üzerine şahit tuttu. (Allahû Tealâ şöyle buyurdu): "Ben, sizin Rabbiniz değil miyim?" Dediler ki: “Evet, (Sen, bizim Rabbimizsin), biz şahit olduk." (A'râf Suresi/172)

Yoktan var edilen ruhlar, Kâlû Belâ'da verdikleri teslimiyet sözü ile "İnsanlar, 'amenna (îmân ettik)' demekle imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı sandılar?"(Ankebût/2) ayeti kerimede belirtildiği üzere ruhlar,  ruhlar aleminden, bir imtihan yeri olan Dünya alemine geçiş yaparlar. Bu geçiş; yeniden bir doğumun habercisi olduğu gibi aynı zamanda bir ölümün de habercisidir... Ruhlar aleminden, Dünya'ya geçiş yapan ruh, o alemde ölür. (Yani artık varlığını o alemde sürdüremez.) Ölen ruh, bu alemde yani Dünya'da yeniden doğar. Böylece insan; doğarken ölür ve ölürken de doğar...!

Dünya, bir göç alemidir. Ve hiç bir insan yoktur ki; Dünya'ya göç etmesin. Siz, hiç Dünya'ya göç etmeyen bir insan gördünüz mü? Her insanın uğrak yeridir Dünya. Dünya; bir uğraş yeri, soluklanma, dinlenme, gölge yaşam, kendi çerçevesinde fani özgür bir irade ve eylemde bulunma yeri...

Dünya bir oyun ve oyalanma yeri. Oyunu doğru oynayanlar huzurlu, oynamayan ya da oynayamayanlar huzursuz gibi... Ve oyunu kazanacak olanlar, ne mutludur şimdi...!

Şu Dünya oyununda bir şey var. Size sürekli yap diyen ve yine bir şey var "hayır" yapma diyen... Nefsi, aklı ve vicdanı arasında sıkışıp kalmış ey insan düşün; bir zamandan başka bir zamana, hatta zamansızlığa(sonsuzluğa) doğru, sürekli göç ediyoruz. Şu varoluş evreninde, zamanın olduğu, sürekli bir akışın yaşandığı bu süreçte; bir şeyler yoktan var oluyor ve yine bir şeyler vardan yok oluyor... Her ölüm bir doğuma, her doğum bir ölüme gebeyken düşün... Aslında; "ölüm" çok ama çok eskiyken ve her insan için de yep yeniyken ne olur düşün...!  "Hem deme, "Ben de herkes gibiyim." Çünkü herkes sana kabir kapısına kadar arkadaşlık eder. Herkesle musibette beraber olmak demek olan teselli ise, kabrin öbür tarafında pek esassızdır." ( Sözler, On Dördüncü Söz, Hatime). Bu ölümlerin doğumları olacak, ne olur düşün. Ölüm, bir yok oluş değil; hakikî bir diriliştir.

Ve ben kardeşim;
Kâlû Belâ'da tertemiz bir ruh iken, İmtihan için Dünya'ya uğradığımda nokta kadar sıvı idim. Sonra küçük bir et parçası, kemik, iskelet, kas ve deri... Sürekli bir kılık kıyafet değiştirme durumu içerisindeyken "bebek" denilen bir kıyafete büründüm. Öyle masum, öyle aciz, öyle muhtaç bir halde, "Cenneti ayakları altına sermiş" olan bir annenin kucağındaydım. Derken; zaman denen süreç belirli bir vakit için akmaya başladı. Beş yaşında ayrı bir kıyafet, on yaşında ayrı, onbeşinde ayrı, yirmibeşinde ayrı bir kıyafet taşıyordum. Ben kıyafetimi değiştirirken, değiştirmeyen hiç kimseyi göremedim. Herkes ve her şey değişiyordu. Sadece kılık kıyafet değil; duygular, düşünceler ve yaşamlar da değişmekteydi. Beden kıyafeti değiştikçe de günah kesesi ağırlaşıyordu... Ve asla; ilk günkü gibi temiz değilim, değilsin, değiliz...

 Dünya denilen şu alemde, ömür denilen kurulu bir saatin vaktini yaşıyor tüm insanlar. "MaşaAllah ömrü uzun oldu", "vah vah tüh tüh ömrü ne kadarda kısa oldu" ya da "yolun tam da yarısındaydı" gibi cümlelerle uğurluyoruz aramızdan göç edenleri... Ve; geri dönüşün olmadığı, sonsuzluğun var olduğu bir alemde yaşamaya koyuldular bile... Bir ara geçiş berzah aleminden sonra kabrinde buluyor insanoğlu kendini... Şaşırıyor, hayret ediyor, korkuyor, seviniyor ve belki de çok ama çok pişman, geri dönmek istiyor ama yapamıyor... Çünkü; Yaradan Allah (c.c) hiç kimseye bir giydirdiği kıyafeti bir daha giydirmiyor... Taşıdığımız kıyafetin değerini ve ağırlığını bilerek, düşünerek taşımalıyız. Ve unutmamalıyız ki Yaradan Allah (c.c) bir giydirdiğini bir daha giydirmiyor ve her daim yenilerini sunuyor. İyi şeyler giymenin ve iyi şeylerle karşılaşmanın yolu ise; yine iyi şeyler düşünmek ve düşündüğümüz bu iyi işleri , Allah'ın izniyle iyi/hayırlı eylemlerde bulunmaktan geçiyor.

"... Her bir şehri yüz defa mezaristana boşaltan ölüm elbette hayattan ziyade bir istediği var." (Şualar, On Birinci Şua, İkinci Mesele)

"Sizlere müjde! Mevt i'dam değil, hiçlik değil, fena değil, inkıraz değil, sönmek değil, firak-ı ebedî değil, adem değil, tesadüf değil, fâilsiz bir in'idam değil. Belki bir Fâil-i Hakîm-i Rahîm tarafından bir terhistir, bir tebdil-i mekândır. Saadet-i Ebediye tarafına, vatan-ı aslîlerine bir sevkiyattır. Yüzde doksandokuz ahbabın mecma'ı olan âlem-i berzaha bir visal kapısıdır." (Mektubat, Yirminci Mektup, Birinci Makam, Yedinci Kelime)

Dua ile…

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim