Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Erkek ve Kadın Bir Bütündür

26 Kasım 2015, 16:52

Âlemlerin Rabbi olan Allah her şeyi bir çift olarak yaratmış ve birçok ayetinde bizlere bunu bildirmiş: “Hem Allah sizi bir topraktan, sonra bir damla sudan yarattı. Sonra sizi çiftler kıldı…” (Fatır S.11), “Sizleri çift çift yarattık.” (Nebe S.8)

Ve bu çiftlerin arasında da muhabbeti derç etmiş. Muhabbetin ardından da şükrü var etmiş. Şükürle birlikte de cenneti ihsan etmiş.  Cennetle birlikte, eşi benzeri olmayan Rüyet-i Cemali’ni göstereceğini kullarına müjdelemiş.

Peygamberimiz  (sav)  dünyada ona sevdirilen şeyleri dile getirmiş: “Bana dünyadan üç şey sevdirildi: Güzel koku, kadınlar ve gözümün nûru olan namaz.” Aynı zamanda kadın ve erkeğin saadeti; birlikteliğinin sırrı, dünyaları ve ahretleri için doğru olanı bildirmiş (evleneceğin zaman): “Sen dindar olanını seç ki, evin bereket bulsun.”

Demek ki erkek ve kadının birlikteliği bir nimet aynı zamanda zürriyetlerin devamı içinde bir sebeptir. Burada dikkat çekilen konuysa “dindar” olmaktır ve “nikâh” akdidir.  Allah rızası için bir araya gelen erkek ve kadın birbirlerinde Allah’ın esmalarını görecek ve birlikte bu nimetin şükrünü secdelerle eda edeceklerdir. O zaman nimet ziyadeleşecek ve yarım olan kalp diğer yarısını gerçek manada bulacaktır. İşte gerçek saadet budur.

Allah, böylelikle hayatın zorlukları arasında birbirlerine kol kanat olmaları için erkek ve kadının arasına muhabbeti vermiş, sadakati koymuş, sevgiyle birbirlerine bağlamış ve onları birbirlerinin gözünde değerli kılmıştır. Mevlana bu değeri eşi için ne güzel de demiş: “Eğer sen­siz beni cennete çağırsalar, cennet sahrası yüreğimi sıkar.”

Ayrıca Allah, erkek ve kadının birbirlerine yoldaş olarak yürümeleri için sebepler halk etmiş ve hayatın içine türlü türlü zorluklar yerleştirmiştir. Bu zorluklar arasında erkek ve kadın hem birbirlerine daha çok kenetlenecek hem de bağlılıklarından dolayı Allah’ı bulacaklar ve her daim O’ndan yardım dileyeceklerdir. Sevmenin, bağlı kalmanın da sırrı burada ortaya çıkacaktır. Erkek ve kadın birbirlerine Allah rızası için bakacak, muhabbet duyacak ve birbirlerine hicret edeceklerdir.

Çift olarak yaratılan erkek ve kadın aynı zamanda Rabbinin Vahidiyetine ayine olacaklardır. Birbirlerinin haklarını gözetecek, kadın erkeğini tanıyacak: “Şayet ben bir insanın bir başkasına secde etmesini emredecek olsaydım, hanımın kocasına secde etmesini emrederdim” (hadis-i şerif), erkek de kadınını tanıyacak: “Siz kadınları, Allah’ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah’ın emriyle helâl kıldınız.” (Veda Hutbesi) Ve böylece birbirlerinin sıkıntılarını giderecek, hüzünlerine neşe olacak, mutluluklarını paylaşacak, kalplerine de sevgili olacaklardır.

İslam’ın sönmeyen ışığıyla her zaman aydınlanarak ebedi hayatlarını bu ışıkla nurlandıracaklardır. Her halleri gıbta edilecek bir çift haline geleceklerdir. Peygamberimiz (sav) ile Hz. Hatice-Hz. Aişe-Hz Zeynep gibi, Hz. Ali ile Hz. Fatıma gibi olacaklardır. Belki de öyle anlar olacak ki; Hz. Hatice (r.anha) annemize meleğin selam getirdiği gibi melekler o erkek ve kadına selam verecektir. Bununla birlikte ihlâs ve samimiyetle birbirlerine muhabbet duyan erkek ve kadından Allah razı olacaktır. (inşallah)

Çünkü erkek ve kadın ayrılmaz bir bütündür. “O, sizi bir nefisten yarattı. Hem sonra onun eşini de ondan var etti...” (Zümer S.6) İşte erkek ve kadın birbirlerine bu kadar yakındır.

Bu çiftlerin biri olan kadın; erkeğinin şakayığı, gözünün nuru, kalbinin sevdiceği, gülü, goncası ve başının tacıdır.

Erkek, kadınının; reisi, padişahı, kalbinin bahçesinin tek çiçeğidir. Hep o çiçeğe bakar, onu görür, onu koklar ve onunla yaşar.

Kadın, erkeğinin; evinin sultanı, öğretmeni, kültür ocağı, mektebi ve azimle çalışan destekleyicisidir.

Erkek, kadınının; geçimini sağlamak için sabırla, sebatla zorluklara göğüs geren yöneticisidir.

Kadın, erkeğinin; muhabbet kucağı, barışı ve aynı zamanda cihadıdır.

Erkek, kadınının; arkadaşı, dostu, hüznünün neşesi, güzel sözler söyleyen edebiyatçısı, kalbine seslenen sanatçısıdır.

Kadın, erkeğinin; işçisi, fedakârlık ve şefkat kucağı, teselli edicisi ve gönlünü süsleyen meleğidir.

Erkek, kadınının; sahiplenicisi, sevilmeye, şımartılmaya layık sevgilisi ve sadık bir yuvanın kalbidir.

Kadın, erkeğinin; gönlünün ışığı, doğruyu görebilmesi ve doğruca yürüyebilmesi için istişare merkezidir.

İşte bu güzelliklerin hepsi sadece birinde var olsaydı; bütün her zaman yarım kalırdı. Oysaki iki yarım bir bütün ediyor. Onsuz varlığı mümkün olmayan kadın, erkeğin; bir parçası ve bu parçayı bütünleyicisidir.

Bu konuda sayfalarca yazmak, günlerce bu güzel nimetin şükrü için ağlamak ve bu nimetin baki kalması için saatlerce dua etmek isterdim.

Allah, erkeği kadının sevgisiyle, kadını da erkeğin sevgisiyle rızıklandırır. Peygamberimiz (sav), Hz. Hatice (r.anha) için söylediği gibi: “Allah beni onun sevgisiyle rızıklandırdı.”

İşte böyle güzel bir hakikati güzel bir sözle bağlamak gerekirse: “Hem, refika-i hayatını, rahmet-i İlâhîyenin munis, lâtif bir hediyesi olduğu cihetiyle sev ve muhabbet et.” (32.söz)

Ya Rabbi! Beni onun sevgisiyle rızıklandırdığın için sonsuzlarca kez hamd-ü senalar olsun.

Ya Rabbi! Zevc’imize, Hz. Hatice’nin eşine bağlı olduğu gibi bağlı olmayı lütfet. Hz. Zeynep gibi sadaka için çalışmayı ve zevc’imize onun gibi muhabbet duymayı lütfet. Hz. Meryem annemiz gibi iffetli olmayı ve zevc’imize sadakatli olmayı lütfet. Hz. Aişe gibi zevc’imizi kıskanarak sevmeyi lütfet. Hz. Fatıma gibi ilim ehli olmayı lütfet. (r.anhüma)

Ya Rabbi! Zevc’imizin de Hz. Muhammed (sav) duyarlı ve sevgili, Hz. Ebubekir  gibi doğru olmasını, Hz. Ömer gibi adaletli, Hz. Osman gibi hâyâlı, Hz. Ali gibi güçlü olmasını lütfet. Biz her şeyi Senden istiyoruz. Çünkü Senin her şeye gücün yeter. (r.anhüm)

amin.amin.amin.

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim