Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Mülk Suresi, Ayet: 16 ve 17

17 Kasım 2015, 10:46

Kur'an ayetlerini inceleyip Rabb'ın mesajını anlamak isteyen arkadaşım Diyanet'in şu ayeti meallendirmesine itiraz etti:


''Göktekinin sizi yere geçirivermeyeceğinden emin mi oldunuz?'' (Mülk: 16)


Birinci itirazı, 'geçirme' sözcüğünün Denizli-Uşak şivesiyle kullanılmasıİkinci itirazı, göktekinin kim olduğunun açıklanmamış olması. Arkadaşım, açıklanmayan bu ayet mealiyle toplumda Allah'ın gökte olabileceği algısının oluşacağı endişesini taşıyor.


Kur'an ayetlerinin Türkçe mealini yapmak isteyenler, herhalde kendi şivelerini esas alırlar; 'geçirivermek' ile 'geçirmek' arasında anlam farkı yoktur.


Mülk Suresi'nin 16'ncı ve 17'nci ayetlerinde, önce, gökte olanın yere batırmasından emin oldunuz mu diye soruyor; sonra, yoksa emin mi oldunuz diye muhataplarda şüphe uyandırıyor. Batırılma sebebi olarak, ya yeryüzünde gürültülü bir sarsıntıyı ya da kasırgaya benzer dehşetli bir akımı işaret ediyor.


Bu iki ayeti duyan ya da okuyan toplumlar, -bilgi yetersizliği sebebiyle-, Allah'ın gökte olduğunu sanabilirler. Çünkü ''Kur'an semavi kitap'' sözü zihinlere işlenmiştir. O zamanın Arabistanlıları da öyle anlamış olabilirler mi acaba? Lakin, Allah'ın sıfatları ayetler ışığında anlatıldığında, O'nun mekandan münezzah olduğu vurgusu, Allah'ın gökte olduğu gibi bir anlayışa imkan vermeyecektir.


Mülk 16 ve 17'deki 'men fissemai' kelimesinin Türkçeye ''gökte olanın...''şeklinde çevrilmesi doğru. İlim sahibi kişi bunun detayına girer, ifadenin ardındaki sırrı açığa çıkarır. Acaba, gökte olandan kasıt, Kadir Suresi'nin 4'ncü ayetinde de gösterilen melekler ve ruh mudur?


''Em emintüm men fissemai'' kelimesindeki 'men' canlı-diri varlığa işaret ediyor. Sema sözcüğünden ise, Dünya'yı çevreleyen beş katmanlı atmosfer tabakası anlaşılmalıdır. Bin 400 yıl öncesinin insanları, yeryüzüne en yakın troposfer tabakasıyla ilişkili olduklarından bu tabakada sadece kuşlarıgörmüşlerdir. Zaten Mülk 19'daki vurgu da kuş cinsine. Kuş cinsi için, 'men fissemai' denebilir. Halbuki kuşların toplumları yerin dibine geçirici güçlerinin olması muhaldir. Lakin Fil Suresi'ni de öğrenmişlerdir o zamanın Arabistanlıları. Adına 'Ebabil' denen sürüler halindeki kuşların, Kabe'ye fillerle saldıran zalim ordusunu hezimete uğrattığı hikayesi dilden dile dolaşmıştır. Belki ayetteki 'men' zamirinden o gibi kuşlar olabileceği tahmin edilebilir. Var olup da o zamanın toplumlarına görünmemesi de muhaldir. Troposfer katmanında görünen kuşlarda öyle bir güç olmayacağı düşünülürse, gökte kuşlarıvazifelendiren Yaratıcı'nın olabileceği -ilimsiz kişilerin- aklına gelecektir. Ama dedik ya, Allah'ın mekandan münezzeh olduğu bilgisi edinildiğinde, bu ayetten o anlamı çıkarmak isteyen korkup dilini tutar.


Peki, Mülk 16 ve 17'deki 'men fissemai' kelimesinden, gökte, gerçekten kasırga veya yeryüzünde sarsıntı oluşturarak toplumları yerin dibine batırma gücü bulunan canlı bulunmaz mı?


Günümüzün teknolojik gelişmelerinden haberdar olanlar gökte öyle güce sahip canlılar olabileceğini anlarlar. Öyle canlılar, yeryüzünü gürültülerle sarsabilirler, toplumları yerin dibine geçirebilirler. O canlılar, kasırga da oluşturabilirler; insanlardan hayvanlara ve ağaçlara kadar tüm varlıkları yakabilirler.


İkinci Dünya savaşı sırasında, ebabil kuşları misali havada görünen tayyarelerin Avrupa'nın üzerine bombaları döktüğü hatıra getirilsin. O uçakları gören hiç kimse, enkaz altında kalmayacağından emin olmamıştır. 'Men' zamirinin karşılığır o uçakların içinde bulunan pilot ve mühendis. Japonya üzerine iki atom bombası bırakıp dehşetli kasırga oluştuan pilotlar da 'men' zamirinin karşılığıdır. O dev uçağı tepelerinde gören Japonlar da radyasyon kasırgasından erimeyeceklerinden emin olmamışlardır. Aleyküm hâsıben kelimesindeki 'hâsıb' sert cisim atan kimseyi gösterir. Ayetteki 'emin misiniz'' sözü tecelli etmiş, hakka ve hukuka riayetsizliğin cezası Avrupa'da ve Japonya'da gerçekleşmiştir.


Bilmek isteme okumaya... okuma tefekküre dönüşğünde, Kur'an ayetleri anlaşılır olur.


İbrahim Faik BAYAV

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
Şehzade Abdulhamid Kayıhan OSMANOĞLU'ndan Muhteşem Bir Eser
Şehzade Abdulhamid Kayıhan OSMANOĞLU'ndan Muhteşem Bir Eser
Dedem AbdulHamid HAN
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BİN AYDAN HAYIRLI GECE
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
N.Arslan CANKORU
SAYILMAZ
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Ediz SÖZÜER
İbadetin Yüksek Hakikatini Keşfetmek (Risale-i Nur Eğitim Programı-3)
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
İbrahim Faik BAYAV
Mülk Suresi, Ayet: 16 ve 17
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Elif TAVŞU
ŞİMENDİFER İLE BEKÂYA DOĞRU
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ADALET EĞİTİM SİSTEMİ İLE KAZANILIR Almazsan ÖLMEZSİN…! Sen Aldıkça Kardeşlerin ÖLÜYOR. KUDÜS Deve Sidiğinin Faydaları Nelerdir?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim