Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

KIBLE MESCİD'İ

12 Kasım 2015, 15:12

p9jzaa.jpg (1024×683)

B4EP1p.jpg (1354×1097)KIBLE MESCİD'İ

Mübarek Mescidi Aksanın güney tarafında bulunan kıble tarafında en öndeki Mesciddir, Kıble Mescid-i 709 - 714 yılları arasında El-Velid Bin Abdul Melik Bin Mervan tarafından ve dikdörtgen şeklinde inşa edilmiştir. Mescid ilk zamanlarda 15 kemerden oluşuyordu orta ana koridor ve sağında ve solunda 7'şer koridor bulunuyordu. Depremlerden, doğal afetlerden Mescid 4 kez küçüldü ve şimdiki halini aldı. Mescid günümüzde, Ana orta koridor sağında ve solunda 3'er olmak üzere toplam 7 koridordan oluşmaktadır. Ölçüleri ise 55 metre genişliğinde, 80 metre uzunluğundadır. Toplamda 9 kapısı bulunur, bunlardan 7 kapı ana cephede sürekli açık, Mescidin iç kısmında bir kapı sağda bir kapı solda bulunan ve acil durumlarda açılan 2 kapı daha vardır. Bu Mescid'e en önde ve kıble yönünde olduğu için Kıble Mescid'i ismi verildi. Mescid 2 mihraba sahiptir.

SELAHADDİN EYYUBİ MİNBERİ

Kıble Mescid'inde Nureddin Mahmud Zengi tarafından fetih için hazırlanan Selahaddin Eyyübi minberi bulunmaktaydı. Nureddin Zengi fethi göremeden vefat etti. Selahaddin Eyyübi 88 yıllık haçlı işgalinden sonra İslami fetih gerçekleşti, minberi ise fethin sembolü olarak Mescidi Aksaya yerleştirdi. 21 Ağustos 1969 yılında fanatik bir Siyonist tarafından yakılana dek 796 sene boyunca Kıble Mescidinde kaldı. Mihael Denis Ruhan adlı bir Avusturalyalı, Mescidi Aksa'yı ateşe verdi. Mescid'i Aksayı yok etmenin Mesih'in gelişini hızlandıracağına inandığını söyleyen eylemci, işgal yönetiminden hiçbir ceza almadan sınır dışı edildi. Gerekçe olarak deli olması gösterildi. Çıkan 1500 m² yangında birçok tarihi eser yandı. Bunlardan en  önemlisi  şüphesiz Fetih  minberi  idi. Yakılan Minberin yerine 2007 yılında Ürdün Balga üniversitesinde  bir çok İslam ülkeleri bir araya gelerek  aslına uygun bir şekilde yeni minber yapıldı. Şu anda Kıble Mescid'inde bu minber bulunmaktadır.

ÖMER MESCİD-İ

Kıble Mescid'inin içerisinde ayrıca Ömer (r.a) Mescid'i bulunmaktadır. Bu mescid dikdörtgen şeklinde olup Kıble Mescidinin güney doğu tarafında bulunur, mermer yapımı güzel bir mihraba sahiptir. Mihrabın üzerindeki mermerden yapılmış motifler Haçlılardan kalma hayvan figürleri ile süslüdür. Selahaddin Eyyubi fetih sonrasında Müslümanlar burada namaz kıldıkça haçlı işgalini hatırlasınlar diye bu hayvan figürlerinin başlarını kırdırıp, kalan motifleri öylece bırakmıştır. Ömer Mescid'inin boyutları 8x30 metredir. Ömer Mescid'nin bir kısmı günümüzde klinik olarak kullanılmaktadır. Mescid'in 2 kapısı bulunmaktadır.

KIRKLAR VEYA SUFİLER KÖŞESİ
Kıble Mescid'inin içerisinde Ömer Mescid'inin kuzeyinde bulunuyor. Burada Cuma günleri sabah namazından işrak vaktine kadar zikir yapılıyor. Duvarlarında İsra suresinin nakşedildiği bu alan 8x9 metre boyutlarındadır.

ZEKERİYA MİHRABI

Kıble Mescidin içerisinde olup Kırklar köşesinin kuzeyinde bulunur. Bu mihrab Hz. Meryem'in kaldığı odaya temsili olarak yapılmıştır. Hz. Meryem, Zekeriya A.s velayetinde iken 12 yaşına kadar bu Mihrab denilen odada konaklamıştır.

Kıble Mescid'i haçlılar işgal döneminde Kubbenin altı küçük kilise Mescid'in bir tarafı rahip ve rahibelerin yatak odaları olarak kullanıldı. Diğer kısmını ise Haçlı askerleri depo olarak kulandı.Mehmed Esmer

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim