Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

CAMİAKADEMİ MABEDİN VE MEKTEBİN GÖLGESİNDE BİR GENÇLİK

02 Eylül 2015, 19:12


Camiakademi kelimesini daha önce duydunuz mu? Duymayanlar için bir dava şuuru, ümmet sevdası, mabed kokusu olan bir gençlik hareketini size anlatmak istiyorum. Tabi ilerde sizin de anlatmanızı.

Sizce şu an ümmetin en büyük sorunu ne? Hiç şüphesiz tefrika, Mehmet Akif'in de dediği gibi:"Girmeden tefrika bir millete düşman giremez.Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez". Ancak İslam milletine tefrika girdi.İlk olarak ırkçılıkla başlayan bu virüs, şekil değiştirerek İslam cemiyetlerinin ve cemaatlerinin birbirine olan hoşgörüsünü ve tutumunu değiştirdi.Bunun bariz gözler önüne serildiği yer ise üzülerek söylüyorum ki 'KUBBEALTI'...

Camiilerimiz bizi aynı minare gölgesinde hiçbir farklılığımıza bakmaksızın cem eden (toplayan) bir mabed. Ama şeytan ve enaniyet; bizi camimizde aynı safta durduklarımızla farklı yollara atmayı ve saflardan öncede camilerimizi ayırabilmeyi başarmış.Şu cemaatin camisi, bu tarikatın yeri gibi  sözlerden bahsediyorum en fenası ise:"Kadın camiye girmez! Çocuk camide koşmaz! Daha camiye gitmek için gençsin!" gibi trajikomik bilinçalçaklığı yapan kahve altı zihniyeti ve çaybardağı altlığı olarak kullanılan köpük kadar sönük bir şuurdur.

İşte Camiakademi bu dert ile dertlenmiş bir imam ve OMÜ Kampüs gençleri ile yola çıkılmış bir proje.Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından desteklenen ve bunun Türkiye'de tüm üniversite camilerinde olması planlanan bir proje. Beni heyecanlandıran kısmı ise tefrika virüsünü etkisiz hale getirmeye yönelik girişimler ve bu derdin devası olacak gayretler. Şimdi burası böylece kalsın başka zaman dilimine gidip gelelim.

OMÜ' ye Uludağ Üniversitesinden geçiş yapmıştım. Korkularım vardı ve dualarım buranın bana daha hayırlı olması yönündeydi. Bir gün kız arkadaşlarımla dini muhabbet edebileceğimiz bir yerin ihtiyacı zuhur etti. Aklıma kampüs camide ki etüt merkezi geldi. Kampüs camii Uzman İmam-hatibi Mehmet Atalay hocamıza bir mesaj atarak hanımlar olarak burayı kullanma yönündeki beyanımızı bildirdik.Bizi şaşırtan şey ise hocamızın hiçbir koşul öne sürmeksizin mekanın kapılarını bize açması ve kullanacağımız günleri bildirmesi idi. "İSTEDİĞİNİZ GİBİ, ORASI SİZİN " sözünü nasıl unutabilirim?
Camiye geliş gidişlerim sıklaşmış ve artık Camiakademi adı zihnimde ve gönlümde yer etmişti. Çünkü kampüste gençliğin ahvalinden uykusu kaçmış kardeşlerim varmış. Kendi yaşıtlarını camiye çekmek için CAMİİ'de sabahlayan yiğitler varmış. Besmelesi ve meselesi olan bir avuç insan varmış. Bunu duymak ne büyük mutluluktu YA RABBİ!

Hanne'nin duası ile mabede Meryemce bir dokunuş için bir harekat düzenlenmeli idi. Artık vakti gelmiş olacak ki HANIMELİ çiçeğinin Camiakademide açması dile getirilmeye başlamıştı. Çünkü bir toplumda hanım,sağlıklı bir dini eğitim almazsa, yetiştireceği evladı da güzel ahlaktan yoksun oluyor. Efendimiz(sallallahualeyhivesellem)in dediği gibi 'Din güzel ahlaktır.' Hanım camiden uzak olursa, haya toplumdan geri duruyor. Üstadımın dediği gibi :" İnsanın en birinci üstadı ve tesirli muallimi validesidir." Tüm kalın duvarlara rağmen HANIMELİ KORDİNATÖRLÜĞÜ onları aşmış ve kampüse kök salmıştır. Şimdi bu zaman diliminin altın sayfasını kapatalım.

Neler yaşadık, ne güzellikler, ne muhabbetler... Hanımlar olarak gece camide sabahlayışımız mı? Mirapta Meryem( a.s.)'ma sarılışımız mı ? Ertesi gün gittiğimiz gezide tefekkürün dibine vuruşumuz mu? Ne yazsam eksik kalır ne ifade etsem hafif , yaşamak lazım... Her camide Camiakademi ruhununu da tatmak.....

Camide sadece 'MÜSLÜMAN' kimliğimizin olması lazım. Tüm gençlerin camide olması... Mabedli ve mektepli olunması lazım ve böyle bir gaye-i hayalimizin olması lazım Camiakademi; Kübbet'üs Sahramız, serili seccademiz, iblisten koruyan mabedin gölgesi, ruhların sarmaşdolaş gezdiği gönüller ve sonsuzluk muştumuz. Tüm firaklara inat visallerin tevhid yurdu .

Size bir cennet köşesi göstereceğim daha fazlası için Camiakademi.com u bir ziyaret edin ;)
   
 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim