Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Mescidi Aksa

12 Kasım 2015, 15:05


95G7ok.jpg (1874×1407)

Mescid-i Aksa

Mübarek Mescid-i Aksa Kudüs'te eski şehir diye adlandırılan tarihi bölgenin surları içerisinde ve eski şehrin altıda biri kadar olan, 144 dönümlük dikdörtgen şeklindeki alanın tamamıdır. Ayrıca Mescid-i Aksa kendi surlarına sahiptir. Mescid-i Aksa'nın sınırları içerisinde 200 den fazla İslami eser bulunmaktadır. 144 dönüm içerisinde açık alanları ve kapalı alanları,  yer altındaki ve yer üstündeki Mescitleri, Minareleri, Kubbeleri, Mihrabları, Namazgâhları, Kuyuları, Kemerleri, Çeşmeleri, Kapıları, Medreseleri ve birçok İslami eserleri barındırmaktadır. Mescid-i Aksa sınırları içerisinde mevcut binaların ve açık alanların tamımı İslam'daki yeri aynı kutsallıktadır. Aksa'nın alanı içerisinde alt mescidlerde yada üst mescidlerde açık alanlarda veya Mescid-i Aksa'nın herhangi bir yerinde yapmış olduğunuz ibadetler aynı sevaptadır. Aksa'nın her bir parçasının fazileti aynıdır. Bu kutsallık sadece Kubbettüs' Sahra veya Kıble Camisi gibi kapalı çatısı olan yerlerde değildir. Mescid-i Aksa sarı kubbeli sekiz köşeli olan Kubbetüs' Sahra mescidinden yada kurşun kubbeli olan Kıble Mescidinden ibaret değildir. Mescid-i Aksa 144 dönümlük alanın tamamıdır. Mescid-i Aksa'nın temelleri Adem a.s tarafından atıldı.  Aksa'daki ilk mescid Süleyman a.s tarafından yapıldı., "Cinlerden de öylesi vardı ki, Rabbinin izni ve emri ile Süleyman'ın önünde sürekli çalışmaktaydı. Onlar onun için dilediği şeyleri; sağlam köşkleri, yüksek evleri, mescitleri, heykelleri, büyük havuzlar gibi çanakları ve sabit sabit çanakları yapıyorlardı. .Sonra Süleyman'ın ölümüne hükmettiğimiz zaman, onun öldüğünü ancak değneğini yiyen ağaç kurdu gösterdi.."Sebe su. 12- 14. Günümüzde Süleyman a.s tarafından yapılan mescitten hiçbir eser kalmadı. Günümüzdeki binalar Emevilerin halifesi Abdulmelik Bin Mervan tarafından yapıldı.El- Aksa Arapçada en uzak anlamına gelir. Âlimler en uzak denmesini şöyle yorumladılar. Yakın olan mescid Mescid-i Haram uzak olan mescid ise Mescid-i Aksadır. Bilindiği üzere Mescidi Aksa aynı zamanda Müslümanların ilk kıblesidir. Bu özelliğinden dolayı da İslâm'da ayrı bir öneme sahiptir. Buhari ve Müslim'in rivayet ettiklerine göre el-Bera ibnu Azib (r.a.) şöyle söylemiştir: 'Resulullah (a.s.) Beyti Makdis (Mescidi Aksa) tarafına on altı ya da on yedi ay namaz kıldı. Resulullah (a.s.) Ka'be tarafına namaz kılmayı arzuluyordu. Yüce Allah da şu ayeti kerimeyi indirdi: 'Yüzünü göğe doğru çevirip durmanı görüyoruz. Seni hoşnut kalacağın kıbleye doğru yönelteceğiz. Artık yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir. Ve her nerede olursanız olun yüzünüzü onun tarafına çevirin.' (Bakara, 2/144)

Ebu Zer el-Gıfari sorar" Ya Rasulallah! Yeryüzünde ilk mescit hangisidir?" Peygamberimiz s.a.v. "Yeryüzünde ilk mescit Mescidi Haram, ikincisi ise Mescidi Aksa'dır. Aralarında 40 yıl vardır." buyurmuştur. ( Buhari)

İsra ve Miracın gerçekleştiği ilk yerdir, Mescidi Aksa aynı zamanda Yüce Allah'ın yeryüzündeki ilâhi âyetlerinden bir âyettir. Çünkü İsrâ suresinin birinci âyetinde şöyle buyurulmaktadır: 'Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescidi Haram'dan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa'ya yürütenin şanı pek yücedir. Şüphesiz o duyandır, görendir.'

Mescid-i Aksa'nın fazileti

Mescid-i Aksâ'da kılınan bir namaz -Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebi hariç- diğer mescidlerde kılınan bin namaz kadar sevaptır" (İbn Mâce, İkâmetü's-Salât, 196).

Mescid-i Haramda namaz yüz bin, benim mescidimde kılanan namaz bin, Mescid-i Aksa'da kılınan namaz ise başka yerde kılınan beş yüz namaz gibidir.( Keşful Hafa el acluni, senedi Hasan sahihul-cami-i Lil-el Bani sahih hadis2/35 Hadis no 3841)

Bir hadisi şerifte bildirildiğine göre Resulullah (s.a.s)'ın câriyesi Meymune (r. anhâ): 'Ey Resulullah! Bize Mescidi Aksa hakkındaki hükmün ne olduğunu bildir' dedi. Resulullah (s.a.s.) da şöyle buyurdu: 'Oraya (Mescidi Aksa'ya) gidin ve içinde namaz kılın.' -Hadisin râvisi dedi ki: 'O zaman burası Dâru'l-Harb'di (yani Müslüman olmayanların hâkimiyeti altındaydı).'- (Resulullah (s.a.s) sözlerine daha sonra şöyle devam etti): 'Eğer oraya gidemez ve içinde namaz kılamazsanız kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin.' (Ebu Davud, Kitâbu's-Salât, 14)

Resulullah (a.s.) bir hadisi şerifinde şöyle buyurmuştur: 'Yolculuk ancak şu üç mescidden birine olur: Benim şu mescidime, Mescidi Haram'a ve Mescidi Aksa'ya.(Müslim, Kitâbu'l-Hacc, 15/415, 511, 512)

Ahmed ibnu Hanbel, Nesâi ve Hakim'in Abdullah ibnu Ömer (r.a.)'den rivayet etmiş oldukları bir hadisi şerife göre de Resulullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: 'Süleymân (a.s.) Mescidi Aksa'yı yaptığında Rabbinden üç şey istedi. Rabbi ona ikisini verdi. Ben üçüncüsünü de vermiş olmasını ümit ediyorum: Kendisine, kendi hükmüne denk gelecek hüküm vermesini istedi, (Rabbi) bu istediğini verdi. Kendisinden sonra hiç kimsenin ulaşamayacağı bir saltanat vermesini istedi, bu istediğini de verdi. Bir de her kim, bu Mescid'de -yani Mescidi Aksa'da- namaz kılmak amacıyla evinden çıkarsa anasından doğmuş gibi günâhlarından sıyrılsın istedi. Biz Allah'ın bu istediğini de ona vermiş olmasını ümit ediyoruz.' Dediği rivayet edilmektedir.   İbn Mace, İkamet, 196. Nesai, Mesacit, 6. Hadislerle İslam, D.İ.Bşk. c.6.s 85

 

Orası ilk kıblemiz

Orası ikinci mescidimiz

Orası üçüncü haremimiz

Orası yeryüzünün semaya açılan kapısı

Orası vahyin indiği yer

Orası namazın farz kılındığı yer

Orası Dirilme ve yayılma yeri

Orası İsra ve Miracın gerçekleştiği yer

Orası Efendimizin imamlık yaptığı yer

Orası Hz İbrahim'in hicret yurdu

Orası Ulamaların toplanma merkezi

Orası son zamanların hilafeti merkezi

Orası bereketin merkezinin merkezi

Orası bütün peygamberin saf tuttuğu

Orası sema kapılarının açık olduğu ve Allah'a en yakın yerdir.

 

Eğitimci- Yazar

Mehmed Esmer

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim