Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Allah'ın Vaadine Güvenin

30 Mart 2015, 17:24

Peygamberimiz (asm)'ın hadisleri ve değerli birçok İslam âliminin günümüze kadar ulaşmış el yazması eserleri, İslam'ın yeryüzü hâkimiyeti müjdesinin coşkusunu bugüne taşır. Yaşadığımız ahir zaman gereği bu konu daha gündemdedir; gerçekleşen ve şahit olunan her olay inananlarca heyecanla, aşkla  izlenir.

Ahir Zaman, kıyametten önce yaşanacak son dönemdir. İlk dönemi, ahlâki dejenerasyonun, acıların, yokluğun, çatışmaların, anarşinin ve korkuların yaşandığı devredir. İnsanların bu dönemde yaşadıkları; sevgisizlik, bencillik ve zulümdür. Bu dönemin arkasından, Hz. İsa(as)'ın yeniden dünyaya gelişi ve Hz. Mehdi (as)'ın zuhuru gerçekleşecektir. "İnsanlar 1400 senesinde Hz. Mehdi (a.s.)'nin yanında toplanacaklardır." (Risaletül Huruc-ül Mehdi, s. 108) hadis-i şerifi gibi, Peygamberimiz(asm)'dan aktarılan sahih rivayetlere göre Hz. Mehdi(as), çeşitli hurafelerle, batıl inanç ve uygulamalarla aslından uzaklaştırılmış dini özüne döndürecek, Hz. İsa(as) ile buluşacak, Allah'ın izniyle insanların hidayetine vesile olacak, barış ve adaleti hakim kılmak için  şerefli bir mücadele verecektir. Böylece karanlık dönem son erecek, kalpler imanla, ruhlar Kur'an ahlâkıyla nurlanacak, Kur'an'ın ışıl ışıl aydınlattığı bir çağ başlayacaktır. Bu dönemde tüm dünyada, Allah'ın dilemesiyle huzur, güven, adalet, bereket ve sevgi hâkim olacaktır.

Birkaç gün önce bu konulara dair gerçekleştirilen bir Tv programında, Allah'ın en önemli vaadlerinden birine inanmayan İslam 'alim'lerini gördüğümde büyük şaşkınlık yaşadım. "İslam'ın hakimiyetini istiyorum" diyemediklerine şahit olduğumda ise şaşkınlığım daha da arttı.

"İmanımızı nasıl güçlendireceğiz?" diye soruyordu alimlerden biri. "Allah'ın, İslam'ın yeryüzü hakimiyeti vaadine inanarak başla istersen" demek geldi içimden. Yani Allah'ın vaadine güven; O vaadinden dönmez.

Açık ayetlere rağmen, "Allah Kur'an'da, Hz. İsa'yı kesinlikle öldürdüğünü söylüyor" dedikten sonra ben bu ?alim'lerin hangi sözüne inanayım?.. Kur'an ise ne diyor;

Ve: "Biz, Allah'ın Resulü Meryem oğlu Mesih İsa'yı gerçekten öldürdük" demeleri nedeniyle de (onlara böyle bir ceza verdik.) Oysa onu öldürmediler ve onu asmadılar. Ama onlara (onun) benzeri gösterildi. Gerçekten onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, kesin bir şüphe içindedirler. Onların bir zanna uymaktan başka buna ilişkin hiçbir bilgileri yoktur. Onu kesin olarak öldürmediler. (Nisa Suresi, 157)

Mehdiyet konusunun, Müslümanları tembelliğe ve ?boş' beklentilere sevk ettiği, bu nedenle gündeme getirilmemesi gerektiğine değinildi her zaman olduğu gibi. Oysa kurtarıcı beklemenin, Müslümanları atalete düşürüp geri kalmalarına yol açtığı, fakirlik, cehalet, zulüm ve her türlü kötülük karşısında, "Bunu ancak Mehdi ortadan kaldırır. Nasılsa gelecek, biz durup bekleyelim" şeklinde bir düşünceye kapıldıkları gibi iddialar, samimi müminler için tamamen tutarsızdır.

Mehdi beklentisi tembelliğe sürüklemez sayın profesörler. Tam aksine mübarek şahısların beklentisi ve Allah'ın İslam hâkimiyeti vaadi, samimi inananlar için coşkudur, şevktir, çaba sebebidir. Tembellik, pasiflik ve coşkusuzluk ise imanî zafiyet göstergesidir. Ahir zaman müjdeleri, müminleri tembelliğe sevk edecek olsaydı, Peygamberimiz(asm) bu haberleri ısrarla vermezdi.

Allah, İslam'ı yeryüzüne hâkim kılacağını vaad ediyor. Nedir İslam; barış, dostluk, huzur, esenlik... Deccal'in azgınlıkta zirve yaptığı bugün, Allah'ın vaadi olmasa bile, bir insan bu güzellikleri istemez mi? Bunu hayâl etmez mi? Bunu özlemez mi? Bunun için dua etmez mi?..

Hz. İsa ve Hz. Mehdi beklentisi, İslam'ın yeryüzü hâkimiyeti vaadi sürekli fışkıran bir kaynaktır; şevk kaynağıdır. Bu, kimileri için panik olsa da Allah, Hz. İsa(as) ve Hz. Mehdi(as)'ı vesile ederek İslam'ı dünyaya hâkim kılacak, nurunu tamamlayacaktır; Ağızlarıyla Allah'ın nurunu söndürmek istiyorlar. Oysa kâfirler istemese de Allah, Kendi nurunu tamamlamaktan başkasını istemiyor. Müşrikler istemese de, O, dini (İslam'ı) bütün dinlere üstün kılmak için elçisini hidayetle ve hak dinle gönderen O'dur. (Tevbe Suresi, 32, 33) Önce bâtıl ortaya dökülür, ardından hak ortaya çıkar ve bâtılı yutar, yok eder. Allah'ın sünnetidir; inkâr içindeki yalancılar hiç beklemedikleri bir zamanda ve hiç beklemedikleri bir şekilde hakikatin galibiyetine şahit olacak, akılları hayrete düşecektir. Hak gelecek bâtıl zâil olacaktır.

Müslümanları birleştirerek hakka dayalı bir güç haline getirecek, İslam dininin aslına dönmesine ve Kur'an ahlâkının yeryüzü hâkimiyetine vesile olacak kutlu zatlara zemin hazırlamak Müslümanların önemli sorumluluğudur. Onların yanında ve onlara yardımcı olabilmek, tüm insanlığa yönelik hayırlı faaliyetlerinde destek olabilmek, tüm iman sahipleri için büyük bir nimet, güzellik ve şereftir.

... Kaldı ki Allah'ın müjdelediği kulları, karşılarına dağlar bile dikilse, onları ezip geçecekler;  dağlarda kendilerine bir yol bulacaklardır.

Allah, içinizden iman edenlere ve salih amellerde bulunanlara vaat etmiştir: Hiç şüphesiz onlardan öncekileri nasıl 'güç ve iktidar sahibi' kıldıysa, onları da yeryüzünde 'güç ve iktidar sahibi' kılacak, kendileri için seçip beğendiği dinlerini kendilerine yerleşik kılıp sağlamlaştıracak ve onları korkularından sonra güvenliğe çevirecektir. Onlar, yalnızca Bana ibadet ederler ve Bana hiçbir şeyi ortak koşmazlar. Kim bundan sonra inkâr ederse, işte onlar fâsıktır. (Nur Suresi, 55)

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim