Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

ANLAMIYORUM DEĞİL OKUMUYORUM !

27 Şubat 2015, 06:40

Risale-i Nur emsali görülmemiş bir şaheserdir . Peki neden ? Daha önce yazılan hiçbir esere benzemiyor ve kendinden sonra da kendisi gibi bir eser ortaya konamayacaktır . Belki bazı yazılacak olan tefsirler yaklaşabilir ama Cenab-ı Hakkın özel ilhamlarına mazhar olan bir kitap olması itibarı ile Risale-i Nur'un eşi ve benzeri yoktur , kıyamete kadar talebeleri ile birlikte hükmünü devam ettirecektir .  

    

Risale-i Nurlar herkesin kabiliyeti nisbetinde istifade edebileceği eserlerdir. Bu yüzden çokları diyor ki "eserleri anlamıyoruz , dili çok ağır . " " Sen kabiliyetin ölçüsünde anlarsın ! "Eserlerin içerisinde çok gezer dolaşırsan yavaş yavaş kabiliyetlerin artmaya başlıyor ve anlama yönlerin de artmaya başlıyor o yüzden bizim en büyük eksikliğimiz  " anlamıyorum " değil "OKUMUYORUM ! " Anlamıyorum diyenleri anlamıyorum , yeterince okumayanlar neyi anlamayı bekliyorlar ? Daha çok okumalıyız , daha çok eserlerden istifade etmeliyiz ki kabiliyetlerimiz yavaş yavaş artsın.  Mesela Sözler ? e ait olan kabiliyetlerim ne kadar ? Lem'alara olan kabiliyetlerim ne kadar ? Mektubat'ın üzerinde olan kabiliyetim ve hakimiyetim ne kadar ? Bu kabiliyetlerimi o eserlerin içerisinde çokça antreman yaparak arttırmalıyım .  Okuma antremanları , ihlas antremanları , uhuvvet antremanları , tesanüd antremanları gibi pek çok manevi kondisyon çalışmaları Külliyat Akademisi içinde yer alan faaliyetlerdir . Ter akıtmadan kimse bu Akademide başarı beklemesin !

 

Risale-i Nur bir ağaç ise herkes boyunun yetiştiği yerden hakikat meyvelerini kopartıp yiyebilir . Fakat kimse de hissesiz kalmaz , herkesin Risale-i Nur'lardan bir hissesi vardır . En olgun meyveler ağacın en üstünde hakikat güneşinin mana ışıkları ile pişen meyvelerdir . Oradan meyve yemek ise manevi merdivenlerden çıkmak ile olur . O merdivenin basamakları , ihlas , uhuvvet, istiğna gibi mertebelerdir . Bu basamaklar birbirileri ile bağlıdır , bir basamak çürük olur ise diğerine basıp çıkmak oldukça zordur .

 

Risale-i Nur Külliyatı'nda belagat sanatı hakimdir . Çok yüksek konuları çok kısa vecizeler ile ifade etmiş . Belki külliyat açılsa yüzlerce külliyat içinden çıkabilir . Bazen bir kelimede bir kitap yüklüdür . O yüzden Risale-i Nur okuduğumuz zaman manevi olarak çok doymalar yaşarız . Demek ki Risale ? i Nur Külliyatı bir çekirdek ve tohum hükmündedir o tohumu okuma suları ile yeşertmeli ve asıl külliyatlara ulaşmalıyız .

 

Risale-i Nur eserleri dikkat ve sebat ile yani bağlılık ve devam ile gazete gibi okunmaz ise bazı hakikatler daha iyi anlaşılır . Hiçbir açıklama ve şerh ve izah aslının yerini tutmayacağı ve aslı gibi feyz vermeyeceği gibi yapılan açıklamalar ile ancak hakikatlere bir tanım yapılabilir ve manaya sevk edilebilir. Biz Risale-i Nur'u tanımak ve anlamak istiyor isek Risale-i Nur'ları (orjinalinden) çok okumalıyız ,  müzakere etmeliyiz ve yaşamaya çalışmalıyız vesselam ...

                                                          Türker ELMAS

                                                                                                                                                       

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim