Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Bir Gece Ansızın Gelebilirim

21 Şubat 2015, 11:19

    "Kıyamet size ansızın gelecek!"( ARAF 187) bunu facebook da okuduğumda :"Ansızın nasıl olacak bir sürü alameti belli ayrıca ahir zaman da yaşadığımız açık."demiştim içimden.               

Tam o sırada ansızın bilgisayarın ekranı karardı şarjı bitmişti. Eğer bir kaç saniye içinde güç kablosunu takabilse idim bilgisayar kapanmayacak idi; ama yetişemedim. Bilirsiniz şarjı bitmeden önce uyarı mesajı gelir ama ben uyarı mesajı falan hatırlamıyorum yani görmemişim dünyevi uğraşların olduğu sanal dünyama nasıl daldıysam uyarıları farketmemişim bile. İşte o zaman anladım ansızın nasıl geleceğini onu beklenmedik yapan bizleriz aslında herşey açık olmasına, gün gibi ortada olmasına rağmen gözünü yumarak sadece kendine karanlık yapan bizleriz.
     Kuran ve sünnetten kesin bir delile dayanmamakla birlikte Müslümanlar arasında ölüme "KÜÇÜK KIYAMET"( kıyamet-i suğra) denilmesi yaygındır.Kuran'a dayandığını ileri sürenler ise şu ayeti delil olarak göstermektedir.

"Allah'a kavuş(up huzura çık)mayı yalan sayanlar, gerçekten ziyana uğradı(lar). Nihayet kendilerine ansızın Saat gelince, onlar (günah) yüklerini sırtlarına yüklenerek (gelirler ve): "Orada (hayatta iken), işlediğimiz büyük kusurlardan dolayı yazıklar olsun bize! " derler..." (En'am, 31) ayetinde "Kıyâmet" anlamındaki "Saat" aynı zamanda ölümü de dile getirmektedir. Buna göre gerçek kıyamet, "KIYAMET-İ KÜBRA"(büyük kıyamet) olarak anılır.

    İşte beni tefekküre sevk eden asıl mevzu kendi kıyametimiz, küçük kıyamet.Gaflet ile geçen dakikalar, günahlar, tüm pişmanlıklara rağmen hergün unutuğumuz ölüm hakikati. Allah Teala Zümer suresi 42.ayette mealen, "Allah, ölenin ölüm zamanı gelince, ölmeyenin de uykusunda iken canlarını alır da ölümüne hükmettiği canı alır, ötekini muayyen bir vakte kadar bırakır. Şüphe yok ki, bunda iyi düşünecek bir kavim için ibretler vardır." diyor. Hergün azar azar ölüme yaklaşıyoruz derken her gece ÖLÜYORUZ.Ve tekrar diriliyoruz.

  Bediüzzaman:"Madem her vakit ecel gelebilir; eğer insanı gaflet içinde yakalasa, ebedi hayatına çok zarar verebilir."(Lemalar) diyor. Allah bunu tecrübe etmeyi hiçbirimize nasip etmesin ama bir "Pil azalıyor" uyarısını gaflet ile görmeyip sanal dünyama bu kadar tesir eden ölüm hakikatini kendi dünyamda, sonsuzluğumda düşünmeden geçemiyorum...

    Hz. Enes (r.a) anlatıyor: Medine dışında çölde yaşayan birisi Hz. Peygamber'e (s.a.v) geldi ve: "Ey Allah'ın Resûlü! Kıyamet ne zaman kopacaktır?" diye sordu. Efendimiz (s.a.v): "Hay yazık sana, sen kıyamet için ne hazırladın?" diye sordu. Adam: "Öyle fazla bir ibadet ve taatim yoktur, fakat ben Allah ve Resûlünü seviyorum" diye cevap verdi.

  Bizim de pek bir şeyimiz yok; varolan ise boyu(mu)zu,  haddi(mi)zi aşan günahlar , pişmanlıklar. "Rabbena la  tuğziğ kulubena.(Rabbimiz kalplerimizi kaydırma Ali İmran-8) çünkü orada sen varsın,madem  bizim de çok birşeyimiz yok orada "SENİN VE RASULÜNÜN SEVGİSİ" saf ,temiz , şirksiz. Eğer bu olursa efendimiz(sav) sözlerine biz de ashap kadar sevinebiliriz.
 
    O zaman Efendimiz (s.a.v): "Sen sevdiklerinle beraber olacaksın" buyurdu. Oradakiler:"Biz de onun gibiyiz, bize de aynı müjde var mı?" diye sordular. Efendimiz (s.a.v): "Evet" buyurdu. O gün bu müjdeye o kadar çok sevindik ki, daha önce böyle hiç sevinmemiştik.

    Bu gece ölürken yani uyurken dalmadan önce son nefesinizi alacağınızı düşünün.Üzerinizi örten yorganın toprak olduğunu ve bir şarkıyı hatırlayın ölümden sizin için bestelenen :"Bir gece ansızın gelebilirim."sonra bir ayeti:"Kıyamet size ansızın gelecek!"( ARAF 187)

   GECENİZ NUR OLSUN
   BÜŞRANUR  GECE
 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim