Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

MANEVİ DONANIMLARI GELİŞTİRMEK

22 Ocak 2015, 01:13

Risale-i Nurlar Kur'an hastanesinin yazdığı reçetelerdir. Bu zamanın manevi yaralarına bir merhemdir , bir ilaçtır , bir dermandır .  Hem kurtarıcı , hem mutluluk kaynağı olmaya bir vesiledir.  İnsanları Kur'an okyanusunda gezdiren bir kayıktır . İnsanların Kur'an ile kaynaşmalarına bir vesiledir.  Gerçek mutluluk Allah'ı tanımak , bilmek ve sevmektedir. Risale-i Nur'lar buna vesiledir . Kurtuluş Kur'anın ve Allah'ın ipine sarılmak ise Risale-i Nurlar o ipi tutmamız için bizlere yol göstericidir , bir aracıdır , bir tanıtıcıdır bu yüzden çok okunmalıdırlar .

 

Risaleler manevi bir enerji kaynağıdır. Yani bizim iç dinamizmimizi arttıracak , manevi kondisyonumuzu yükseltecek , aşk ve şevk verecek bir eserdir . Aynen bir jenaratör vazifesi görür ve okumaya , yazmaya , anlatmaya başladığımız andan itibaren müthiş bir şekilde bir ruh coşkunluğu ve enerji ile dolmaya başlarız ve ardından harekete geçeriz , tebliğ , irşad , ibadet yaparız .

 

Risale-i Nurlar aynı zamanda şevk kaynağıdır . Onunda kaynağı Kur'andır. Kur'anın kaynağı Cenab-ı Allah'tır . Aynen güneş enerjisi ile çalışan bir su deposunun sıcak suyu bizlere ulaştırdığı gibi Risaleler de Allah'ın isimlerini bizlere ulaştırıyor ve enerji veriyor . Öyle ise bizler de her gün bu enerji kaynağı ile şarj olmalıyız ki pilimiz bitip yollarda kalmayalım .   

 

Risale-i Nurları okurken, yazarken , anlatırken gelişen bazı manevi donanımlar şunlardır :

 

1. Zekâ

 

2. Fetanet :  Zihin açıklığı, çabuk kavrayış ve anlayış

 

3. Akıl

 

4. Mantık

 

5. Zihin

 

6. Hayal

 

7. Hâfıza

 

8. Teemmül : İyice ve etraflıca düşünme

 

9. Feraset : Çabuk sezme ve anlama kabiliyeti  

 

10. Seziş ve kavrayış

 

11. Sür'at-i intikal : Çabuk anlama ve kavrama

 

12. Ruhî hasseler :  Ruha ait duygular  

 

13. Kalbî hasseler :   Kalbe ait duygular  

 

14. Vicdanî hasseler :   Vicdana ait duygular

 

15. Manevî letaifler :  İnsanın mânevî yapısındaki ince duygular

 

Madem ki Risale-i Nurlarda "vehbi ilim" ve "sünühat" var okuyanlarda da yavaş yavaş bu ilim görülmeye başlıyor . Kalpler sünühata açık hale gelmeye başlıyor . O yüzden her Risale-i Nur dersi yapan kişi hakikat noktasında bir olmasına rağmen aynı konuyu çok farklı açılımlar ile işleyebilir . Herkesin vicdanlarına ve kalplerine farklı nazarla dolar . Bu çok düşündürücü ve hayret vericidir. Aynı dersi çok farklı işleyenler olabiliyor . Risale-i Nur iman ilimlerinin bir kaynağıdır.

 

Risale-i Nurlar bir ömür boyu okunmalıdır. Okundukça gül çiçeği gibi açılımlar oluyor , okundukça Külliyatın içinden külliyatlar çıkıyor .  Bizim bu eserleri bir ömür boyunca okumamız ve istifade etmemiz şarttır . Enerji kaynağımız , tecdid-i iman kaynağımız olduğu için her daim sürekli okunmalıdır . Hepimizin imani derslere ihtiyacı var , ruhundaki manevi yaraları tedavi ettirmeye ihtiyacı var . Nefsini terbiye ettirmeye ihtiyacı var . Kendimizi düzeltmeye mecburuz . Öyle ise bu eserleri çok okumalıyız .

                                        

                                                           Türker ELMAS

 

 

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim