Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

RİSALE-İ NUR OKUMANIN KAZANDIRDIKLARI - 4

15 Aralık 2014, 21:06

81. Mahzen-i mucizat (mucizeler kaynağı) ve mucize-i kübrâ (büyük mucize)  olan Kur'ân-ı Azimüşşân'ın hakiki bir tefsiri olan Risale-i Nur o kadar merakâver ( merak verici) , o kadar câzibedâr (kendine çeken), o kadar dehşetli ve muazzam hakikatları ders veriyor ve mesâili (meseleleri) ispat ediyor ki, imân ve İslâmiyetin kıt'alar genişliğinde inkişaf ve fütûhâtına (genişlemesine) medâr (sebep) oluyor ve olacaktır.

 

82. "Risale-i Nur, imanî meseleleri lüzumu derecesinde izah etmiş. Risale-i Nur'un hocası, Risale-i Nur'dur. Risale-i Nur, başkalarından ders almaya ihtiyaç bırakmıyor. Herkes istidadı (kabiliyeti) nisbetinde kendi kendine istifade eder. Aklınız her bir meseleyi tam anlamasa da , ruh , kalb ve vicdanınız hissesini alır. Ne kadar istifade etseniz , büyük bir kazançtır."

 

83. Evet , Risale-i Nur'daki hakaik-i Kur'âniye (Kur'anın hakikatleri) öyle bir kuvvettir ki , bu kudret karşısında , küfr-ü mutlakın ve dinsizliğin temelleri târümâr olacak , inhidam (yok olma) çukurlarına yuvarlanarak geberecektir. Bâki kalanlar, imân ve Kur'ân nuruyla felâh ve necat  ( kurtuluş) bulacaklardır. Evet , dağları , taşları , pamuk gibi dağıtacak , demir ve granitleri yağ gibi eritecek derecede olan bu kuvvet-i Kur'âniye dünyayı Nur ve saadete gark edecek. Bu Nur-u Kur'ân , imânların kurtuluşunda , dünyaya hâkim ve hükümran olacaktır.

 

84. Risale-i Nurlar bizi mertebe-i velayete (velayet mertebelerine) ulaştıracak vesilelerdir.

 

85. İmanın en  son noktasına , zirvesine Risale-i Nur sayesinde ulaşılabilinir.


86. Risale-i Nur Kur'anın mucizeli mecmuasıdır. Efendimiz (sav) in ravza-i saadetine Üstadın medresesinden ulaştırır. Oradan da Rabbü'l Alemin (teala ve tekaddes) Hz. nin huzur-u lamekasine çıkartır.

 

87. Risaleler her okuyanı tahsine sevk ediyor.

 

88. Şu mübarek Risaleler , hararetli bir adamın suyu gördüğünde ufak bir kapta ise  , kazanına koymak ; büyük göl ve deniz ise , içine girmek istediği gibi , şu zamanın nursuz yakıcı şiddet-i hararetine karşı , İhlas denizini göstermekle harareti kesmek , hem her nevi cevahir ve elmas içinde bulunduğunu beyan etmekle o denize davet ediyor , nefsin talibi olduğu riya ve hubbucah gibi her cihette zararlı yılanlar gibi zehirleyen , ibadet perdesi altında dünyayı tahsil etmek isteyip , kabir kapısında hatasını bildiği ve teveccüh-ü nasa muhabbetten , Firavun gibi gark olurken dönmek isteyip , kimseye müyesser olmadığını ve daha teferruatı ile o alemleri bu lem'alar öyle tenvir ediyorlar ki , eğer murad-ı ilahi olsa , bu zamanın şöhretperest zındıkları da görselerdi , ellerindeki vücudlarına zemherir getiren buzları atıp , ihlas ile iman edip , Kur'anın elmas cevhahirlerini alırlardı.

 

89. Beşer şu zamanda hakiki teselliye muhtaç . O teselliyi Risale-i Nur veriyor.


90. Cevşen'ül Kebir ve Risale-i Nur ve Hizb-i Nuri dahi kainatı baştan başa nurlandırıyor. Zulümat karanlıklarını dağıtıyor , gafletleri , tabiatları parça parça ediyor ; ehli gaflet ve ehl-i dalaletin altında saklanmak istedikleri perdeleri yırtıyor gördüm , kainatı envaıyla pamuk gibi hallaç ediyor , taraklarıyla tarıyor müşahede ettim. Ehl-i dalaletin boğulduğu en son ve en geniş kainat perdelerinin arkasında envar-ı tevhidi gösteriyor.

                                                                                                                  

                                                                                                                                                                                                                                                      Selam ve dua ile

                                                                                                                                Türker ELMAS

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim