Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

RİSALE-İ NUR'DAN İNCİLER

05 Mayıs 2014, 03:09

* Önce Risale-i Nur’un kapsama alanı altına girmeliyiz.

 

* Çok okumak vardır. Birde lazım olanı okumak vardır. Kaideye değer kitapları okumalıyız.

 

* Risale-i Nur manevi bir zabıtadır. Okuyanın kafasına bir yasakçı gibidir. Emniyeti temin eder.

 

* Nurlar gibi bir hazine elimizin altında iken meclislerimizin gayesi okuma değilse hüsrandayız.

 

* Nurları okurken okuyamama çok kötüdür . Nurlara teveccüh ederseniz teveccüh eder. Üstad Hz.ni tanımak ,  kaynaktan beslenmek ,  yaşadığı hayatı yaşamaya çalışmak teveccühtür.

 

* “İnsan bilmediği ve yetişemediği şeye düşmandır.” Evet Risale-i Nurları bilmediğimiz ve yetişmek için okumadığımız için Risale-i Nur’lara karşı soğuğuz.

 

* “ Evet, birşeyden herşeyi yapmak ve herşeyi bir tek şey yapmak, herşeyin Hâlıkına has bir iştir . ”  Mesnevi-i Nuriye’de külliyat saklıdır . Lemaat’ta külliyatın özü vardır. Hakikat Çekirdekleri’nde külliyata açılan pencereler vardır. Bir eserden her eseri her eserden bir eseri yapıyor. Allah’ın (c.c) nizam fiilini ve işleyişini Nur Külliyatı’nın yazılımı ve tertibinde de görüyoruz. Demek ki yazan ellerin ardında gizli bir kudret eli işliyor.

 

* Kör olmayan Risale-i Nur’u görür. Bakar körler ise okuyup ta istifade edemeyenlerdir. Eserleri okuyup ta içindeki imani ve İslami yaşantıyı manevi hayata yansıtamamak çok büyük gaflettir.

 

* “Bilenler azalmadıkça bilmeyenler çoğalmayacak. Bilenler kendilerini tevazu ile yok etmeli ki bilmeyenlerin önü açılsın. İyi bir Nur talebesi kendini her daima setreder. 100 sefer külliyatı bitirmiş olsa da hiç bilmiyormuş gibi davranır ve yenilere yardım eder.

 

* “ Bir vakit bir ayı, gayet tatlı bir üzüm asması altına girer, üzümleri yemek ister. Koparmaya eli yetişmez, asmaya da çıkamaz. Kendi kendine teselli vermek için, kendi lisanıyla “Ekşidir” der, gümler gider ”. ( 10.Söz’den ) Nurların içinde elimizin yetişemediği hakikatlar vardır . “Anlamıyorum “ demek “ekşidir ” kelimesine denk geliyor.

 

* Bazen Risale-i Nur’un her yerini anlamayabiliyoruz. Her okuyuşumuzda farklı letaiflerimiz açılıyor. Bazen önden giden letaifler anlamasa da arkadan gelenler anlayacaklar. Okumaya sürekli devam etmeliyiz.

 

* “ Hüsün ve cemal, görmek ve görünmek ister. Görmek, görünmek ise, müştak seyirci, mütehayyir istihsan edicilerin vücudunu ister. Hüsün ve cemal ebedî, sermedî olduğundan, müştakların devam-ı vücutlarını ister. Çünkü daimî bir cemal ise, zâil bir müştaka razı olamaz ”. ( 10 .Söz’den )  Risale-i Nur ; bir hüsünse, insanların imani hayatlarının kendisi vasıtası ile geliştiğini görmek ister ve içerisindeki güzelliklerinde görünmesini ister. Onun içersindeki bu görme ve görünme hisleri ebedi olduğu için ebedi okuyucular ve seyirciler ister. Kıyamete kadar okunmak ister. Risale-i Nur canlıdır. Onu kitap görenler aldanıyorlar. İstekleri, arzuları, sevinçleri, üzüntüleri var, beklentileri var. En razı olmadığı şey ise okunup ta bırakılmaktır. O yüzden bir ömür boyunca okunup anlatılmak ister. Öyleyse bizlerde onu üzmemek için o yolun yolcusu olmalıyız.

 

* Karşı tarafın en büyük planı size Risale-i Nur’u okutmamaktır. Bu yüzden sizle türlü oyunlarla uğraşırlar, meşgul ederler ve sizi bir şekilde Risale-i Nur’dan uzaklaştırırlar. Amaçları bu, davaları bu ve görüyoruz ki davalarında başarılılar. Bizlerin en büyük davası ise Risale-i Nur’ları okumak ve yaşamak. Biz ise davamızda çok başarısızız. Rakibe karşı bu yüzden sürekli yenik düşüyoruz. Okumalı, okumalı çok okumalıyız. Başarmak istiyorsak davamız olan Risale-i Nurları öncelikli olarak çok okumalıyız .

 

* “ Hayatta her şey Risale-i Nur olamadıkça biz Risale-i Nur okumuş olmuyoruz ”. Bakış açısı çok önemlidir . Sürekli Risale-i Nurlara bir arada olmak içli dışlı olmak, okuma aralarında sürekli Onları tefekkür etmek, içindeki hakikatları beynimize kazımak , yaşantıya adapte etmek çok önemlidir . Sath-i nazarla değil hakiki imanla Nurları okumalıyız.

 

* Risale-i Nur’lar ihtiyaç zamanında ortaya çıkarlar. Onun dışında okuduklarımız hiç aklımızda kalmamış gibi bir durum oluşuyor ve bu da bizi umutsuzluğa sürüklüyor. Risale-i Nur akla değil bilinçaltına yerleşir. Kalp, ruh ve leatiflere ulaşır. İhtiyaç zamanında beyin fakültelerine sevk edilir. Hizmetini bitirdikten sonra tekrar ortadan kaybolur. Kendini gizler.

 

* Oku yaşa ! Oku boşal ! Oku dol ! Oku ! Oku ! Oku ! Sürekli oku ! Devirdaym yap ! Tekrar oku ! Her nefesinde oku ! Her boşlukta oku ! Risale-i Nur ol ! Atomların Risale-i Nur olsun ! Kanın Risale-i Nur  aksın ! Aklın beynin Risale-i Nur diye çalışsın ! Kalbin Risale-i Nur diye atsın ! Ellerin Risale-i Nura yapışsın ! Gözlerin Onu okurken aksın ! Dilin Risale-i Nur şakısın ! Ruhun Risale-i Nur  ile arşa ulaşsın ! Sen Risale-i Nur ol ! Risale-i Nur sen olsun …

 

                                                                                              El Baki Hüve’l Baki

                                                                                                     Kardeşiniz

                                                                                                  Türker ELMAS

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim