Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

OKUTMAYACAKLAR !

05 Mayıs 2014, 03:01

Ey kardeşlerim! Mühim ve büyük bir umûr-u hayriyenin çok muzır manileri olur. Şeytanlar o hizmetin hâdimleriyle çok uğraşır. (21.Lem’a)

İlk dönem okuyuşlar tarayış okuması olmalıdır . Derinleşme biraz daha ileriki dönemlerde olacaktır .

Bazen nefsimizden sesler gelir, mantığımız bazı meseleleri kabul etmez . Bunlarda bizim Risale-i Nurları okumamıza set ve engel olur . Birkaç tanesine değinip hakikatı anlamaya çalışalım .

Diyeceksin ya da sana dedirtecekler ki ;

-          Sesli oku , anlamıyorsun !

Sende diyeceksin ki ;

-          Dudaklarımı kıpırdatmadan okumalıyım sadece gözle .  

Diyeceksin ya da sana dedirtecekler ki ;

-          O zamanda tatmin olmuyorum acaba tekrar ağzımla okusam !

Sende diyeceksin ki ;

-          15 – 20 dakika sesli okumalıyım geri kalan vakitlerde sessiz ve gözle . Birde elime bir kırmızı kalem almalı ve altını çizerek okumalıyım o zaman elimden bırakmam bu kitabı . Bana çok güzel gelen yerlerin altını çizmeliyim.

Bu seferde diyeceksin ki ya da sana dedirtecekler ki ;

-          Hızlı okuyorum bu sefer de anlamak kısmı biraz geç oluyor !

Sende diyeceksin ki ;

-          Külliyatı 200 kere de bitirsem hala anlamadığım pek çok yer olacaktır . Bu eserleri çobanlarda okuyor , ilahiyat alimleri de . Anlamak için okumuyorum bu eserleri bak hala felsefedeyim , akıldayım .  Risale-i Nur yanlız akla hitap etmez akılla da gittikçe diğer yerlere nüfuz etmez . Aşmalıyım artık şu aklı.

O zamanda diyeceksin ki ya da sana dedirtecekler ki ;

-          O zaman okuma dinle ! Sesli Risale dinle ! Ama bu sefer okumadım diye yine tatmin olmadım . Okuyunca bir şeyler oluyor ama işte okumak da her zaman olmuyor !

Sende diyeceksin ki ;

-          Bak anlamıyoruz anlamıyoruz diye sadeleştirdiler o sadeleştirmeyi okuyan da pek fazla tatmin olmaz ve hiç bir okuma şekli ki dinlemekte bir okumaktır kitaptan okuduğumu bana vermez.

O zamanda diyeceksin ki ya da sana dedirtecekler ki ;

-          Çok okumaya çalışınca da gözle ve tarama ile bir eksiklik hissedip tekrar ağızla okuyorum .

Sende diyeceksin ki ;

-          Alışacağım ona çünkü okuyan göz değil ruhtur . Hisseden akıl değil ruhtur . Ben hala gözümle aklımla okumaya çalışıyorum .

O zamanda diyeceksin ki ya da sana dedirtecekler ki ;

-          Kitabı elimize ne kadar aldığımla alakalı bir durum mu bu ?

Sende diyeceksin ki ;

-          Fotoğraf makinesini bilirsin değil mi ? Saniyede fotoğraf çeker hafızasına alır. Okuduğum sayfada öyledir. O sayfayı açtığım  zaman ruh onu alıyor bilinçaltı onu alıyor fotoğraflıyor hafızaya fakat ben bunun farkında değilim . Ne zaman farkında oluyorum ? Biri bana bir soru sorarsa o sayfalar sanki levh-i mahfuzdan gelir gibi  gözümün önüne gelir bende şaşırırım bu duruma . Risale-i Nur’un bir özelliği de budur . Akla değil bilinçaltına oynar . Ben Risaleler ile vakit geçirmeye bakacağım ne kadar haşir neşir olursam o kadar iyidir . Anlamak için müzakere etmem şart  , özet çıkarmam şart. Gözle okumalıyım , dudakları kıpırdatmadan , ilk okuyuşlarım böyle olmalıdır . Tarama okuması şeklinde . Altını çizerek okumakta kırmızı kalem ile kitabı elimden bıraktırmıyor . Bu şekilde tarama okuması yaparsam çok hızlanırım , aşkım şevkimde artar hem kitap bitirdiğimi görünce aşklanacağım ve daha çok okuyacağım . Risale ile flört dönemindeyim , daha ısınıyorum ,  tanışıyorum . Ey nefsim ! Sen istiyorsun hemen evlenelim , nikah kıyalım . Dur bakalım . Anlamak öyle basit mi ? Üstad bu , Bediüzzaman bu , o lakabı öyle boşuna vermemişler ki ona gelmiş geçmiş bütün alimlere hodri meydan diyen bir adamı hemen bir okumada anlayayım olur mu ?

O zamanda diyeceksin ki ya da sana dedirtecekler ki ;

-          Madem çok okuman lazım , o zaman cep telefonundan oku , bilgisayardan oku .

Sende diyeceksin ki ;

-          Evleneceğim bir insan olsun ve başka bir şehirden olsun . Onunla telefonla konuşsam ya da netten konuşsam ne kadar ciddi olur ? Birde nikahlanacağım kişiyi gördüğümü , elini tuttuğumu ,  onunla evlendiğimi düşün . Sanal aşk aşk olur mu hiç ? O bana bir tesir vermez ki . Kitap olacak elimde alacağım , dokunacağım ,  hissedeceğim onu . Telefondan okumak , bilgisayardan okumak kitabın verdiği tesiri vermez ki bana .  Risaleler benim hanımım (beyim) gibi olacak . Bileceğim ki 14 tane hanımım (beyim) var bundan sonra gelecek olan 15. nci olacak öyle gelsin gelecekse . Gelecek olan hanımım (beyim) diyecek ki evet bu adamın (hanımın) gönlünde 14 tane sevgi var , benim sevgim olursa 15. Olacak . Beyim (hanımım) asla beni Risalelerden çok sevmeyecek  ! Kur’andan , Hz. Muhammed (asm) dan , Allah’tan çok sevmeyecek ! 

O zamanda diyeceksin ki ya da sana dedirtecekler ki ;

-          Sevdiğimize istediğimiz halde zaman ayıramıyoruz o ne olacak ?

Sende diyeceksin ki ;

-          O zaman nazını çeker dururum . Okuyamıyorum , ilerleyemiyorum , aramda sanki soğukluk var der dururum . Risaleler bana trip mi atıyor acaba ? Küstü mü bana ? Nasıl gönlünü alsam onun ? Özür mü dilesem ? Sarılsam gece onunla uyusam affeder mi ki beni ? Ya da açsam okuyamadığım akşamlarda sayfaları elime yüzüme sürsem hakkını helal et bugün seni okuyamadım mı desem ? Ey nefsim ! Risaleler canlıdır , normal bir kitap değildir .

O zamanda diyeceksin ki ya da sana dedirtecekler ki ;

-          Risalelere bir şahısmış gibi davranacağım ha ! İnsan zahiri anlamda tepki alamadığı zaman maneviyatta da eksik olunca canlıymış gibi algılamayı hafsalam kaldırmıyor .

Sende diyeceksin ki ;

-          Yavaş yavaş ısınacağım . Risale-i Nur’a normal bir kitap gözü ile bakarsam o da bana herhangi bir adam (hanım) nazarı ile bakar ve şakirdi kabul etmez beni  talebesi kabul etmez .

En sonunda şöyle diyeceksin ;

-          İşte ey şeytan! Şimdi bir sözün daha varsa söyle…

O da diyecek ki ;

-          Bunlara karşı gelemem. Müdafaa edemem. Fakat çok ahmaklar var, beni dinliyorlar bu eserleri okumuyorlar . Bunun için sana teslim-i silâh etmem! Sana bu Risaleleri okutmamak için türlü bahanelerime devam ederim . Çoklarını yıkar deviririm .

 

Elhasıl ; Risale-i Nurları bize okutturmamak için binler sorular , sualler ,  vesveseler alacağız . Çokları yolda kalacak . Önemli olan bunların vesvese olduğunu bilmek ve ona göre davranmaktır , ehemmiyet vermemektir . Okutmamak için elinden geleni yapacaklar . Bilhassa Risaleler ile yeni tanışan kardeşlerimiz ile çok uğraşacaklar . Fakat bizler ne olursa olsun bir tecrübeli ile beraber bir müddet okumaya devam etmeliyiz ta ki Risale-i Nurlar tüm benliğimizi sarana kadar .

 

                                                                                     El Baki Hüve’l Baki

                                                                                             Kardeşiniz

                                                                                          Türker ELMAS

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim