Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

MANAY-I HARFİ İLE OKUMAK

05 Mayıs 2014, 03:00

Risale-i Nurları başkalarına öğretmek için değil, kendi hastalıklarımızı düzeltmek için okuyacağız. Kendi istifademize okuyacağız . Hepimiz manen hastayız . Risale-i Nur’u 1.2.3. dönem talebeler kendilerine okudular çok istifade ettiler. Daha sonrakiler başkalarına okudular hiç istifade edemediler. Risale-i Nur’a en çok bizim ihtiyacımız var. Nefsimizin ihtiyacı var . Küçük bir kağıda ‘nefsime okuyorum’ diye yazıp şahsi okurken ve sohbet ederken önümüze bu kağıdı koymalıyız.

Risale-i Nurlar pür-merak ve pür-iştiyak ile okunmalıdır. Risale-i Nur okuyan “hel min mezid” ( daha yok mu ? )  demelidir. Böyle diyen okuyucularına Risale-i Nurlar Ayatü’l Kübra Risalesinde gezen o seyyah gibi bütün eserlerini ve bölümlerini ve bütün sırlarını bir bir açacak ve o bölümler “ bize de bak , bizi de oku!” diyecekler.

Risale-i Nur’u manay-ı harfi ile okumalıyız .  Manay-ı ismi ile okursak , sadece bilim kazanma yönünde , mantıken okursak , kalbi ve imani meseleleri katmadan okursak felsefeye ve bilime kayarız . Manay-ı Harfi ile Risaleleri okumak her satırda Allah’ı görmek demektir. Risale-i Nurlar tevhid eksenli okunmalıdır . Her satırdan Allah’a çıkacak bir yol bulunmalıdır .

Bu remzler öyle hayret-bahş ve harikanüma eserlerdir ki okuyan ilim aşıklarına ezvak-ı namütenahi ve hissiyat-ı ulviye-i rakika bahşetmektedir. Ne kadar okursanız okuyun, bir daha ki okuyuşunuzda hiç okumamış gibi olursunuz hadsiz bir zevk-i manevi ve nihayetsiz bir hazz-ı ruhi ile okursunuz.

Devamlı okumalıyız  , Risale-i Nur’lar canlıdır . Eserler her gün kendini yeniler , bir defa okuduğumuz yeri tekrar okuduğumuz zaman sanki hiç okumamış gibi hissederiz . Güneş gibi her gün başka şekilde doğar, her okumada ayrı güzellik vardır.

Bakmak görmek demek değildir. Duymak işitmek demek değildir. Ebu Cehil Efendimiz (asm) a baktı ama göremedi, duydu ama işitemedi. Bizlerde Risale-i Nurları okurken görmeli ve işitmeliyiz. Risale-i Nur gözü ile bakmak Kur’an gözü ile görmektir , her bakan göremez .

Her Risale birbirine bağlıdır o yüzden bütününü okumalıyız yani bütün külliyatı bir bütün olarak tahlil edebilme yeteneğimiz olmalı . Külliyata hakim olacak derecede çok tekrarla külliyatı bitirmeliyiz . Risale-i Nur’un bütün cüz’leri birbirine bağlıdır. Manen bağlantıları vardır. Okuyana ve dinleyene sırran derler ki: Bu okuduğun kitapta bizdeki hakikatların uçları da kokuları da ve işaretleri de var. Dikkat etsen görür, çalışırsan anlarsın. Kendini versen açılır , gül çiçeği gibi açılır.

Risale-i Nurlar mürşidane ve çok yüksek olduğundan gayet dikkatli tahlil ederek okunmak icab ediyor. Serdeylediği delail-i akliye ve mantıkiye o kadar tatlı ve hayret-bahştır ki, insan okudukça okuyor ve nammütenahi bir zevk-i manevi hissederek hiç elinden bırakmak istemiyor. Bu sebeple bir defa okumak kafi değil. Hepsi yanında bulunup daima okunmalıdır.

Risale-i Nur’un mübtelası , aşıkı , meftunu olmalıyız . Mecnun için Leyla ne ise şakirt içinde Risale-i Nur o olmalıdır . Eserler ilk okunuşta hazm edilmez. Latifeler doymadan anlaşılmaz . Akıl , kalp , ruh bütünü ile o hakikatlari hazm etmeden anlaşılmaz . İlk başlarda tarama okuması yapıp hızlı gidebiliriz ama daha sonraları gayet yavaş ve dikkatli okuyup, anlamaya çalışmalıyız, takıldığımız noktaları tecrübeli okuyanlara sorarak istifade daha fazladır.

Risaleler bize hem çok yakın , hem de çok uzaktırlar. Bizler yakını uzak ediyoruz. Risale-i Nur’dan Nur almaya bakalım. Risaleler Nur fabrikası her bir eser Nur mağazası, her bir bölüm nurlu birer elmastır.

Anlamaya çalışma ! Okumaya çalış ! Çok okumaya alış ! Külliyatın içine karış ! Allah’a ulaşmak için satırlarda yarış ! Vesselam …

                                                                             El Baki Hüve’l Baki

                                                                                    Kardeşiniz

                                                                                 Türker ELMAS

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim